Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz TUYEM’e,katılımınız için ANTALYA’ya davet ediyoruz”
  M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz
 • HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgeden sinema perdesine bir ilk..
  HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgede
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 10.GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 2017 ANTALYA SİDE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlene
 • Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin Kuru Dönemi”ni Anlattı
  Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin K
 • SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE KADAR BİRÇOK YENİLİK NEW HOLLAND STANDINDA..
  SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE K
 • GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği:Tarımın geleceği için eğitime destek
  GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocukl
 • ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en sevilen markası” unvanına Sütaş layık görüldü.
  ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en s
 • ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta”nın DÜNÜ,BUGÜNÜ ve YARINI” Bilimsel Olarak Tartışıldı..
  ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta&#
 • Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplantısı için Ankara’daydı
  Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplan
 • 2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
  2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
45 Günde Kesime Gönderilen Piliçler Zararlı Değil”

45 Günde Kesime Gönderilen Piliçler Zararlı Değil”

 

Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Atasever, tavukların 45 gün gibi bir sürede hormon verilerek geliştirildiği ve kesime hazır hale getirildiği tartışmalarına ilişkin, “Tavukların piliç olarak tüketime sunulacak hale gelmesi hormon ve antibiyotik kullanımı gibi sebeplerle değil. Bunlar tavukların ırk özelliğinden kaynaklanıyor” dedi.

ZEHRA MELEK ÇAT – Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Atasever, tavukların 45 gün gibi bir sürede hormon verilerek geliştirildiği ve kesime hazır hale getirildiği tartışmalarına ilişkin, “Tavukların piliç olarak tüketime sunulacak hale gelmesi hormon ve antibiyotik kullanımı gibi sebeplerle değil. Bunlar tavukların ırk özelliğinden kaynaklanıyor” dedi. 

Atasever, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de et denildiği zaman kırmızı etin akla geldiğini ancak tavuk etinin beslenme açısından uygun bir gıda olduğunu belirtti.

Tavuk etinin de besleyici özelliği bulunduğunu vurgulayan Atasever, “Halk sağlığı ve beslenme açısından ihtiyaç duyulan bir et türüdür. İçerdiği proteinler, özellikle B12, B6 gibi vitaminler yönünden zengindir. İnsanların beslenme ihtiyaçlarını karşılaması açısından önemli. Kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyonu olan insanlar için diğer hayvansal yağların tüketiminin problemli olması durumunda uygun besinler arasında sayılabilir. Üstelik çok ekonomiktir” diye konuştu.

Atasever, Türkiye’deki tavukçuluk sektörünün dünyayla  rekabet edebilecek düzeyde olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Üzerinde çok spekülasyonların olduğu tavuk etinin, uygun koşullarda saklanması ve tüketilmesinin sağlık açısından hiçbir sakıncası yoktur. Tavukların 40-45 gün gibi kısa sürede hormon verilerek geliştirildiği, kesime hazır hale getirildiği tartışmaları var. Tavukların piliç olarak tüketime sunulacak hale gelmesi hormon ve antibiyotik kullanımı gibi sebeplerle değil. Bunlar tavukların ırk özelliğinden kaynaklanıyor. Etçi amaçla yetiştirilen tavuklar kısa sürede olgunluğa ulaşıyor ve kesime sevk ediliyor. Bunların sağlık açısından hiçbir zararı yoktur ve tüketime uygun besinlerdir.”

Tavuk etinin kanser yaptığı, sağlığa zarar verdiği gibi tartışmaların da bilim dışı olduğuna değinen Atasever, firmaların çok sıkı bi

r şekilde denetlendiğini dile getirdi.

Atasever, Türkiye’de tavuk eti tüketiminin Avrupa ortalamasının altında olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Ucuz ve kaliteli bir protein kaynağı olması dolayısıyla tavuk etinin tüketiminin arttırılması teşvik edilmeli. Tavuk eti çok farklı lezzetlere dönüştürülebilir. Özellikle çocukların zihinsel ve fiziksel gelişmeleri açısından hayvansal proteinler önemli. Çeşitli sporlarla, reklamlarla halkı bilinçlendirip hayvansal protein tüketimini artırmalıyız. Bilinçsizce yapılan spekülasyonlar sanayiciye zarar verdiği gibi daha da önemlisi halkın beslenmesini olumsuz etkiliyor.”

Dondurulmuş tavukların, çözüldükten sonra yeniden dondurulmaması gerektiğini anlatan Atasever, “Tekrar dondurulması zehirlenmelere yol açabilir. Kullanılan mutfak eşyalarının da temiz olması gerekir. Tavuk için en uygun yöntem haşlamadır ama ızgara yapılacaksa da iç noktalara ısının girmesi sağlanmalıdır. Tüketilmeyen tavuklu yemeklerin daha sonra ısıtılıp tekrar tüketilmesi de yeterince ısıtma işlemi yapılamadığı için sakıncalıdır” ifadelerini kullandı.

Atasever, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tavuk üretimine önem verdiğini bildirerek, ambalajsız satışın, daha kaliteli ürünlerin tüketicilere ulaştırılması ve tüketicinin yanıltılmasının önlenmesi amacıyla yasaklanacağını sözlerine ekledi.


45 Günde Kesime Gönderilen Piliçler Zararlı Değil”   Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Atasever, tavukların 45 gün gibi bir sürede hormon verilerek geliştirildiği ve kesime hazır hale getirildiği tartışmalarına ilişkin, “Tavukların piliç olarak tüketime sunulacak hale gelmesi hormon ve antibiyotik kullanımı gibi sebeplerle değil. Bunlar tavukların […]


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Benzer Galeriler

hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar