Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz TUYEM’e,katılımınız için ANTALYA’ya davet ediyoruz”
  M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz
 • HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgeden sinema perdesine bir ilk..
  HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgede
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 10.GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 2017 ANTALYA SİDE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlene
 • Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin Kuru Dönemi”ni Anlattı
  Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin K
 • SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE KADAR BİRÇOK YENİLİK NEW HOLLAND STANDINDA..
  SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE K
 • GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği:Tarımın geleceği için eğitime destek
  GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocukl
 • ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en sevilen markası” unvanına Sütaş layık görüldü.
  ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en s
 • ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta”nın DÜNÜ,BUGÜNÜ ve YARINI” Bilimsel Olarak Tartışıldı..
  ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta&#
 • Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplantısı için Ankara’daydı
  Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplan
 • 2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
  2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
6 yılda İthal ete 4,4 milyar dolar ödedik
6 yılda İthal ete 4,4 milyar dolar ödedik
İthalat rakamlarına dikkat çeken TESK Başkanı Palandöken, Türkiye’nin 6 yılda 4,4 milyar dolarlık et ithal ettiğini söyledi. Geçen yıla oranla büyükbaş hayvan sayısı artış gösterdiğini, küçükbaş hayvan sayısının azalış gösterdiğini...
6 Mart 2017 23:39
Font1 Font2 Font3 Font4

İthalat rakamlarına dikkat çeken TESK Başkanı Palandöken, Türkiye’nin 6 yılda 4,4 milyar dolarlık et ithal ettiğini söyledi.

esnaf

Geçen yıla oranla büyükbaş hayvan sayısı artış gösterdiğini, küçükbaş hayvan sayısının azalış gösterdiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Büyükbaş hayvan sayısı 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 0,7 artış göstererek 14 milyon 222 bin başa çıkarken, küçükbaş hayvan sayısı yüzde 1,4 azalarak 41 milyon 329 bin baş oldu” dedi.

Hayvancılıktaki ithalat rakamlarına dikkat çeken Bendevi Palandöken, “79 milyon 814 bini aşan ve artmaya devam eden ülke nüfusuna rağmen hayvan üretiminin nüfus oranı kadar artmaması, yaklaşık 30 milyonu aşan turistin ülkemizi ziyareti ve yaşanan göçler sonucu artan et ihtiyacının bir bölümü et ve canlı hayvan ithal edilerek karşılanmaktadır. 2010 yılından bugüne kadar hayvan ithalatına 4 milyar 377 milyon 890 bin dolar ödedik. Bugünkü kur üzerinden yaklaşık 16 milyar 400 bin 800 liraya karşılık geliyor. İthalata harcanan bu para yerli ve küçük üreticiyi desteklemek için kullanılırsa bir yandan vatandaşın et ihtiyacı karşılanırken bir yandan da dışa bağımlı olmaktan ülkelmiz kurtarılmış olmur” diye konuştu.

“Sütçü ırk yerine kombine ırka geçilmeli”

Ülkemizde et üretimi, tüketimi ve ithalatına dair yaşanan sorunların biran önce çözsülmesi gerektiğinin altüını çizen Palandöken, “Ülkemizde 14 milyon 222 bin baş üretilen büyükbaş hayvanın yüzde 80’e yakın bir bölümü sütçü ırk ve melezlerinden oluşmaktadır. Sütçü ırkın erkek yavrularıyla yapılan et üretimi de ülkemizin et ihtiyacını bugün için karşılayamamaktadır. Et üretimini artırabilmek için hayvancılıktaki sütçü ırkın yerini, kombine ırka devretmesi gerekmektedir. Bu değişim sağlanana kadar ülkemiz üreticilerinin ihtiyacı olan erkek danaların bir bölümü yurtdışından sağlanmalıdır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının kombine ve etçi ırkların ülkemize yerleşimi konusunda çalışmaları devam etmektedir. Fakat zaman alacak bir süreçtir. Aynı hayvan varlığımız Kombine Irk ve melezlerinden oluşsaydı, et üretimimiz tüketimimizin üzerine bile çıkabilirdi. Bu çözümlere yönelik çalışmalar yapılır ise önümüzdeki 5 yıl içinde et üretimi konusunda yaşanılan problemler büyük ölçüde çözülecektir” şeklinde konuştu.

“Et ve Süt Kurumu planlayıcı olmalı”

Köye dönüş projesinde uygulamaya konulan 30 yaş sınırının kaldırılması gerektiğini de ifade eden Bendevi Palandöken, “Et ve Süt Kurumu et üretimi ve ithalatı konusunda planlayıcı olmalıdır. İthalat politikasını ülke ekonomisi ve ihtiyacı doğrultusunda doğru belirlemelidir. Aynı zamanda perakende satışı yapmayarak, ithal eti toptan kasaplara dağıtmalıdır. Böylelikle piyasada düzen sağlanmış olacaktır. Öte yandan köye geri dönüş projesinde uygulamaya konulan 30 yaş sınırlaması yeniden düşünülmeli ve yaş sınırlaması kaldırılmalıdır” dedi.

www.dunya.com

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar