Artvin Gıda Tarım ve Hayvanvılık İl Müdürlüğünce “Su Ürünleri Yetiştiriciliği Mevcut Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu  çalıştay düzenlendi.

Düzenlenen Çalıştaya Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Artvin Belediye Başkan Vekili Erkan Yazan, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Yetiştiricilik Daire Başkanı Özerdem Maltaş, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Kredilendirme Dairesi Başkanı Haluk Çağlar, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur, Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Araştırma Yayın Koordinatörü Ali Çankaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koordinatörü Kubilay Akalın, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Şevki Kayış ve Yrd. Doç. Dr. İlker Zeki Kurtoğlu, bazı daire amirleri, İl ve ilçe Ziraat Odaları başkanları, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi yetkilileri, muhtarlar ve yetiştiriciler ile davetliler katıldı.

4cdb4-su-urunleri-calistayi-7

Artvin’de yatırım ve kalkınma seferberliği sloganıyla yerelde ve yerinde kalkınma hedefi doğrultusunda planlanan tarımsal faaliyetlerin gerçekleşmesi için düzenlenen çalıştayda Artvin’de ki su ürünleri yetiştiriciliği, mevcut sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koordinatörü Kubilay Akalın, Artvin’de Yatırım ve Kalkınma Seferberliği sloganıyla yerel ve yerinde kalkınma hedefi çerçevesinde tarımsal projeler ışığında planlanan tarımsal faaliyetlerin hayata geçirilmesi için çalışmalar başlattıklarını söyledi.

8c545-su-urunleri-calistayi-6Bu çalışmalar dahilinde ‘Artvin’de Su Ürünleri Yetiştiriciliği, Mevcut Sorunlar Ve Çözüm Önerileri’ konu çalıştay düzenlediklerini kaydeden Akalın “Dünyamızın gelecek yüzyıllarında su ve gıda sıkıntılarını çekeceğini uzmanlar her fırsatta dile getirmekteler. Yok, olmaya giden tatlı su kaynaklarının alternatifi olarak deniz suyuna yönelme projeleri başlamış durumda. Gıda sıkıntılarına alternatif olarak ise su ürünleri düşünülmektedir. Su ürünleri insan için gerekli olan proteine sahip olması açısından ideal bir çözüm olmaktadır. Aslında dünyada su ürünlerinden çok iyi şekilde istifade eden ülkeler mevcuttur. Çin su ürünleri tüketiminde lider durumundadır. Su ürünleri derken sadece balık aklımıza gelmesin. Rusya ise balık türlerinin tüketiminde ileri saflarda yer alır. Ülkemizde bu durum ne yazık ki istenilen düzeyde değil. Hem üretim hem tüketim olarak çok gerilerdeyiz. Oysaki denizlerimiz var iç denizimiz var, göllerimiz var su kaynaklarımız var. Bu potansiyelimizi kullanamıyoruz” diye konuştu.

b7c6b-su-urunleri-calistayi-15

Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur’da yaptığı konuşmada su ürünleri yetiştiriciliğinin Artvin’de potansiyeli en yüksek tarım kolu olduğunu söyledi.

Okur ” İlimiz Çoruh Nehri ve kolları, faaliyete geçmiş ve yapımı devam eden devasa barajları ve Karadeniz sahil hattıyla minimum 20 bin tonluk müthiş potansiyel barındırmaktadır.

d006b-su-urunleri-calistayi-13

Küçük, bakımsız, aile işletmesi şeklindeki kara tesisleri ve son 5 yıldır kurulmaya başlayan ve halen yaklaşık yüzde 20 kapasite ile faaliyet gösteren ağ kafes tesisleri ile bu potansiyelin altında üretim yapmaktayız. Hali hazırda 29 kara tesisi ve 7 ağ kafes tesisi ile yılda toplam 4200 ton projeli yetiştiricilik kapasitesine sahip ilimizde üretim yıllık 1000 onun altındadır. Bu da mevcut kapasitemizin ancak yüzde 20 sini kullanabiliyoruz demektir” dedi.

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla Artvin’de kamu yatırımları adına çok şeyler yapıldığını ifade ederek “Şu da yapılsın diyeceğimiz bir şey kalmadı” dedi.

Kışla “Artvin biraz ulaşım alanında sıkıntımız var ama okul, hastane, üniversite, kaymakamlık binaları, spor tesisleri gibi pek çok yatırım yapıldı. Bunlar yapılıyor okul yapmışız öğrenci yoksa hastane yapmışız insan yoksa bir önemi kalmaz. Eğer buradan göçü durduramazsak, istihdam sağlayamazsak, yaptığımız kamu yatırımlarının çoğu yarın atıl kalır. Bundan dolayı mutlaka, özel sektör yatırımlarına ve istidama önem vermek zorundayız. 2017 ve 2018 yılında özel sektör yatırımlarını bir seferberlik ruhuyla, sahiplenmeyle teşvik etmeliyiz” dedi.

Artvin Valisi Ömer Doğanay’da yaptığı konuşmada Artvin’de kamu yatırımları düzeyinde özel sektör yatırımının olmadığını söyledi. Bu tarz çalıştayların özel sektörün yatırımlarının önünü açacağına inandığını kaydeden Vali Doğanay ” Daha önce buna benzer toplantılar yaptık ve bu toplantılarının faydalarını fazlasıyla gördüğümüzü söyleyebilirim” dedi. Doğanay bu toplantında konuşulanlarında sözde kalmayıp somut çıktılarının olacağından emin olduğunu belirtti. Doğanay “Artvin’den bir şey olmaz zihniyeti bu ile en büyük ihanettir. Kim bu cümleyi söylüyorsa Artvin’e en büyük ihaneti o yapmıştır. Bu toplantılar bu zihniyet değişimini sağlayacaktır” diye konuştu.

Çalıştay konuşmaların ardından Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Araştırma Yayın Koordinatörü Ali Çankaya’nın moderatörlüğünde devam etti.

Daire Başkanları ve bakanlık temsilcilerinin yaptıkları sunumlar ile devam eden çalıştay, soru ve cevapların alınmasının ardından plaket takdimi ile sona erdi