Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içecek sanayinin gündemindeki konular ele alındı.
  Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içec
 • Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbirinden İlginç Konular 6. Gıda Güvenliği Kongresi’nde Ele Alınacak…
  Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbi
 • Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Araya Getirdi
  Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Ara
 • Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
  Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
 • LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT Fuarı 20 – 23 Eylül, CNR Expo Yeşilköy
  LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT
 • “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜKETİMİ, AVRUPA’NIN SADECE ÜÇTE BİRİ KADAR”
  “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜK
 • Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
  Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
 • Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta görücüye çıktı
  Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta g
 • PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİZİ ”
  PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİ
 • YAZ KURAKLIĞI BAL ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ
  YAZ KURAKLIĞI BAL ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ
Gıda güvenliği; halk sağlığının korunması, devamlılığı ve zorunluluğu..

5

Gıda güvenliği; bir gıdanın üretildiği andan tüketildiği ana kadar geçen tüm süreçlerde insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde korunması için alınması gereken önlemler bütünüdür. Gıda güvenliği; halk sağlığının korunması, devamlılığı, ekonomik gelişmenin sağlanması ve sürdürülebilir olması açısından zorunluluktur. Gıda güvenliğinin sağlanması için yalnızca üretim alanına ve üretim protokollerine odaklanmak hatalı bir yaklaşım olup, konunun işletme tasarımı, ekipman ve üretim modeli seçimi, hammadde ve yardımcı madde/elemanların hijyenik yeterlilikleri, depolama, satışa sunma koşulları ve atık yönetimi gibi tüm yönleriyle ele alınması gerekmektedir. Ayrıca gıda güvenliği konusunda son yıllarda gıda savunması ve biyoterörizm konuları da giderek artan bir önem kazanmaktadır.

Hijyenik tasarım bir gıda işletmesinin; gıdanın üreti4minin, saklanmasının, dağıtımının, satışının yapıldığı alanlarda, doğru bir yerleşim planı çerçevesinde gıda güvenliğini sağlamak üzere doğru ekipman, doğru malzeme ve doğru altyapı seçiminden başlayıp, temizlenebilirlik, bakım, onarım gibi tüm süreçler dahil tüm teknik detayları kapsayacak şekilde tasarlanmasıdır. Bir gıda işletmesinin hijyenik tasarım ilkelerine uygunluğu gıda güvenirliliğini doğrudan etkilemektedir.

İlimizde resmi kontrolü gerçekleştirilen gıda işletmelerinin hijyenik tasarımı, gıda güvenirliliğinin devamı açısından önem arz etmekte olup, gıda işletmelerinin bina, alet-ekipman ve alt yapı koşullarının hijyenik tasarım alanında belli bir standarda kavuşturulması için Kurumumuz bünyesinde resmi kontrol faaliyetlerinde çalışan personellere yönelik “Hijyenik Tasarım” konulu eğitim düzenlenmesi ihtiyacı hasıl olmuştur.Manşet3

Bu kapsamda Müdürlüğümüz ve ORAN Kalkınma Ajansı Arasında imzalanan “Eğitim Faaliyetleri Düzenlenmesi Hakkında İşbirliği Protokolü” çerçevesinde İl ve İlçe Müdürlüklerimizde resmi kontrol hizmetlerinde görev yapan toplamda 80 personelimize “Hijyenik Tasarım”  konulu eğitim düzenlendi. İl Müdür Yardımcımız Erkan ALKAN’ın açılış konuşmasıyla başlayan eğitim; Avrupa Hijyenik Mühendislik ve Dizayn Grubu(EHEDG)’nun Türkiye temsilcisi olan Gıda Güvenliği Derneği eğitmenleri Prof. Dr. Barbaros ÖZER ve Prof. Dr. Y. Onur DEVRES tarafından 16 – 19 Ocak 2017 tarihleri arasında yapıldı.

Avrupa Hijyenik Mühendislik ve Dizayn Grubu(EHEDG)’nun Türkiye temsilcisi olan Gıda Güvenliği Derneği tarafından verilen Hijyenik Tasarım Eğitimini ülkemizde talep eden ve bu eğitimi alan ilk kamu kurumu İl Müdürlüğümüz oldu.

Eğitimde gıda işletmelerinde Bina ve Proses Yerleşimi, Mevzuat, Hijyenik Tasarım Kriterleri, Hijyenik Proseslerde Oluşabilecek Tehlikeler, Temizlik ve Dezenfeksiyon, Hijyenik Tasarım Doğrulaması, Yapı Malzeme Seçimi ve EHEDG Test Metotları vb. konulara değinilmiştir. Eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olan personellerimize Avrupa Hijyenik Mühendislik ve Dizayn Grubu(EHEDG) tarafından sertifika düzenlenecektir.

Söz konusu eğitimle, denetim ve kontrol faaliyetlerinde görev yapan personellerimize, hijyenik tasarım gereğince sorgulayabilecek niteliğin kazandırılması amaçlanmıştır. Bu eğitim sayesinde artık resmi kontrol hizmetlerinde görev yapan personeller denetim esnasında gıda işletmelerini gördükleri an itibariyle yapmış oldukları değerlendirmeden öte geçip, gıdaların üretimi, tüketimi ve satışa sunumunda tehlike arz edebilecek hususlarda önleyici bir bakış açısıyla işletmecilere yol gösterebileceklerdir.

Eğitim sonunda İl Müdür Yardımcımız Erkan ALKAN ile Gıda ve Yem Şube Müdürümüz Cevdet AKYÜZ tarafından projemize yapmış oldukları katkılar ve desteklerden dolayı Prof. Dr. Barbaros ÖZER ve Prof. Dr. Y. Onur DEVRES’e plaketler verildi.


Gıda güvenliği; bir gıdanın üretildiği andan tüketildiği ana kadar geçen tüm süreçlerde insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde korunması için alınması gereken önlemler bütünüdür. Gıda güvenliği; halk sağlığının korunması, devamlılığı, ekonomik gelişmenin sağlanması ve sürdürülebilir olması açısından zorunluluktur. Gıda güvenliğinin sağlanması için yalnızca üretim alanına ve üretim protokollerine odaklanmak hatalı bir yaklaşım olup, konunun işletme tasarımı, […]


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Benzer Galeriler

hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar