Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herkesi üzüyor. Devlet sadece düzenleme görevini yapar. ”
  BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herke
 • Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içecek sanayinin gündemindeki konular ele alındı.
  Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içec
 • Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbirinden İlginç Konular 6. Gıda Güvenliği Kongresi’nde Ele Alınacak…
  Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbi
 • Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Araya Getirdi
  Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Ara
 • Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
  Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
 • LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT Fuarı 20 – 23 Eylül, CNR Expo Yeşilköy
  LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT
 • “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜKETİMİ, AVRUPA’NIN SADECE ÜÇTE BİRİ KADAR”
  “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜK
 • Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
  Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
 • Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta görücüye çıktı
  Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta g
 • PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİZİ ”
  PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİ
Unilever’in yanı sıra birçok firma var.Hollanda ile siyasi krizin ekonomik faturası..
Hollanda ile siyasi krizin ekonomik faturası

Unilever’in yanı sıra birçok firma..

Hollanda ile siyasi krizin ekonomik faturası..

Unilever’in yanı sıra, ING Bank, KLM Havayolları, Royal Dutch Shell, Philips, Perfetti Van Melle ve Philip Morris de..!

Ülkedeki genel seçimleri gerekçe göstererek Türk Bakanların girişlerine izin vermeyen Hollanda ile Türkiye arasında yıllık 10 milyar doları aşan bir ekonomik büyüklük söz konusu. Ekonomi yönetimi ve iş çevreleri yaşananlara tepki gösterirken, ülkemizde halen 3 bine yakın Hollanda sermayeli şirket faaliyet gösteriyor.

AB ile tam üyelik müzakereleri yürüten Türkiye’ye yatırım yapan AB ülkelerinin başında, yeni siyasi krizin adresi olan Hollanda geliyor. Hollanda’nın son 1,5 yılda Türkiye’ye doğrudan yatırımlarının tutarı 1.7 milyar dolar. Buna karşılık geçen yıl Türk şirketlerinin yaptığı yatırımların tutarı 31 milyon dolar.

unilever-1-gidahattiİki ülke arasındaki toplam yatırım hacmi 30 milyar dolara ulaşırken, 2016 yılı sonu itibariyle Türkiye’de faaliyet gösteren Hollanda sermayeli şirket sayısı 2.694. Bunlar arasında gıda sektöründe de faaliyet gösteren hızlı tüketim ürünleri şirketi Unilever’in yanı sıra, ING Bank, KLM Havayolları, Royal Dutch Shell, Philips, Perfetti Van Melle ve Philip Morris de bulunuyor.

İhracatımızda 10. sırada

Türkiye ile Hollanda arasında, dış ticaretten turizme, yatırımlardan istihdama kadar çeşitli alanlarda yıllık 10 milyar dolarlık bir ekonomik ilişki söz konusu.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 6.6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Resmi verilere göre, Türkiye’nin ihracatında 10. sıradaki Hollanda’ya ihracatımız 2016 yılında yüzde 14 artışla 3.6 milyar dolar, bu ülkeden ithalatımız ise yüzde 3 artışla 3 milyar dolar oldu. Türkiye, ihracatının yüzde 2,5’ini Hollanda’ya yaparken, Türkiye’nin ithalatında Hollanda’nın payı ise yüzde 1,5.

dis-ticaret-gidahattiHollanda turizm sektörünün de gözdesi

Hollanda ile yaşanan siyasi krizin turizm sektöründeki olası yansımaları da endişeye yol açıyor.

2016 yılında Hollanda’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 26 düşüşle 906 bine geriledi. Hollandalı turistlerin, sektöre katkısı yıllık yaklaşık 1 milyar dolar civarında seyrediyor.

nihat-zeybekci-gidahattiZeybekci: “Yaptırım uygulama noktasında değiliz”

Hollanda ile krize ilişkin ekonomi yönetimi ile iş çevrelerinden de açıklamalar geldi.

Hollanda’ya yaptırım uygulanması konusunda, şu noktada o nokta olmadıklarını belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Öyle bir şey söz konusu değil. Yaşananları demokratik olarak, insani olarak, dış ilişkiler ve diplomasi olarak kabul etmek mümkün değil” diye konuştu.

“Gerginlik diplomasi ile aşılmalı”

Hollanda’nın Türk Bakanlarına yönelik uygulamalarına tepki gösteren iş dünyası, gerginliğin diplomasi ile aşılmasından yana.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) açıklamasında, “”Taraflar arasında; müttefiklik ilişkisi, Avrupa değerleri ve ortak çıkarlar temelinde, bu gerginlikler diplomasi yolu ile aşılmalıdır. Tüm dünyada ve Türkiye’de demokrasinin önemli sınavlardan geçtiği ve güvenlik risklerinin arttığı bu dönemde, siyasetçilerin sağduyulu ve çözüm odaklı olması tarihsel bir sorumluluktur” ifadelerine yer verildi.

tusiad-gidahattiTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıkloğlu, “Hollanda’daki aklıselim sahibi çevreleri harekete geçmeye davet ediyorum. Gerilimin kimseye faydası yok” derken, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, “Hollanda hükümeti, bir an önce akıl ve sağduyu ile takındığı tavırdan vazgeçmelidir. Ortak çıkarlar temelinde, bir uzlaşı sanatı olan diplomasiyi kullanarak çözülemeyecek sorun yoktur” mesajı verdi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ise “Hollanda’nın dostluğa ve demokratik centilmenliğe yakışmayan kararını şiddetle kınıyorum. Çivisi çıkmış dünyada diyalog, diplomasi ve samimiyet ön planda olmalı ve değer görmelidir” diye konuştu.kaynak:gıdahattı


Unilever’in yanı sıra birçok firma.. Hollanda ile siyasi krizin ekonomik faturası.. Unilever’in yanı sıra, ING Bank, KLM Havayolları, Royal Dutch Shell, Philips, Perfetti Van Melle ve Philip Morris de..! Ülkedeki genel seçimleri gerekçe göstererek Türk Bakanların girişlerine izin vermeyen Hollanda ile Türkiye arasında yıllık 10 milyar doları aşan bir ekonomik büyüklük söz konusu. Ekonomi yönetimi […]


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Benzer Galeriler

hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar