Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içecek sanayinin gündemindeki konular ele alındı.
  Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içec
 • Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbirinden İlginç Konular 6. Gıda Güvenliği Kongresi’nde Ele Alınacak…
  Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbi
 • Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Araya Getirdi
  Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Ara
 • Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
  Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
 • LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT Fuarı 20 – 23 Eylül, CNR Expo Yeşilköy
  LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT
 • “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜKETİMİ, AVRUPA’NIN SADECE ÜÇTE BİRİ KADAR”
  “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜK
 • Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
  Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
 • Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta görücüye çıktı
  Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta g
 • PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİZİ ”
  PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİ
 • YAZ KURAKLIĞI BAL ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ
  YAZ KURAKLIĞI BAL ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ
TUSEDAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Sencer Solakoğlu DEVRALDI.
TUSEDAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Sencer Solakoğlu DEVRALDI.
“Et ırkı konusunda kafa karışıklığı var”  Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Yönetim Kurulu, geçtiğimiz ay yapılan Genel Kurul ile değişti. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Adnan Yıldız’dan...
24 Mart 2017 23:58
Font1 Font2 Font3 Font4

“Et ırkı konusunda kafa karışıklığı var”

“Et ırkı konusunda bir kafa karışıklığı var” diyen Solakoğlu, gelişmiş ülke istatistiklerine bakıldığında et üretiminin 2/3 oranında süt ırklarından geldiğini ancak Türkiye’de karkas randımanı çok yüksek olan belli et ırklarının talep gördüğünü bu konuda hata yapıldığını söyledi.
Milli Tarım Projesi’ndeki kararlar besicileri nasıl etkiler?

Türkiye çok büyük bir ülke. Bildiğiniz gibi farklı iklimleri içinde barındırıyor. Bu kadar büyük bir ülkeyi tek sistemle yönetmeniz yanlış olur. Adana’da 10 biçim yonca hasadı yapan bir çiftçi ile Van ilimizde 3 biçim yapan bir çiftçimiz aynı şekilde destekleniyordu. Öncelikle havza bazlı destekleme modeli, bu yanlışı ortadan kaldırıyor.

6314
Milli Tarım Politikası’nın hedeflerinden biri dışarıya bağımlılığı azaltmak. Meralarımızın yeterince verimli kullanılmaması, bu alanlarda yıllık kullanılan gün sayısının çok düşük olmasına neden oluyordu. Meracılığa yeni bir bakış getiren Milli Tarım Projesi maliyetlerimizi düşürecektir.
Kaba yemi ucuzlatmadan ülkemizde karkas fiyatlarını düşürmek mümkün olmaz. Et ırkı konusunda bir kafa karışıklığı var. Gelişmiş ülke istatistiklerine bakınca et üretiminin 2/3 oranında süt ırklarından geldiğini görüyoruz. Karkas randımanı çok yüksek olan belli et ırkları ülkemizde talep görüyor. Bu konuda bir hata yapıldığını düşünüyorum. Süt vermeyen etçil bir ırkı, ülkeye damızlık düve olarak getirmek ve entansif besi sistemiyle bakmak ilk yavruda para kazandıracaktır. Peşinden bir veteriner raporu ile anaç hayvanı da keserseniz zarar etmezsiniz. Bu sistemde bir yavru daha alacağım kararını verdiğiniz anda hesap tersine dönüyor.

Yerli besi çiftliklerinin artması, ithal hayvan gelmesini engeller mi?

Yerli besi çiftliklerinin artması ithal hayvan gelmesini engellemez. Biz süt fiyatlarını dengede tutmayı başaramazsak et problemini hiçbir zaman çözemeyiz. Yerli besi çiftlikleri hayvan tedarikini kimden yapacak?

Uzun vadede et fiyatlarının nasıl etkileneceğini düşünüyorsunuz?

Eurostat raporunda enteresan bir veri ile karşılaştım. Türkiye Hindistan’dan sonra ürettiği süte göre en az et üreten ülke pozisyonunda. Ürettiğimiz tahmini süt 18 milyon ton civarında deniliyor. Ya bu çok hatalı bir veri ya da gerçekten yavrularda ölüm çok. Ancak yavrular ölseydi sadece erkek buzağılar değil dişi buzağılarında ölmesi gerekirdi. Bu durumda her yıl artan sütün de her yıl azalması gerekiyor. Biz ne kadar üretim yaptığımızı bilmediğimiz sütün kontrolünü ele almalıyız. Bu soru kanımca et fiyatlarının nereye gideceğinin en temel ögesi. Sütte arz kontrol altına alınmadığı sürece fiyat istikrarı sağlanamaz.
Uzun vadede et fiyatlarını öngörmek için Bakanlığımızı yakından takip etmemiz gerekiyor. Tarım politikalarının sıkça değişmesi projeksiyonların sadece ‘’ mantıklı öngörü ‘’ haline gelmesine sebep veriyor.

Sivil Toplum Kurumları saha ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında köprü vazifesini görüyor. Ülkemizde bilgi ve tecrübesi olmadan, “eli taşın altında” olmayan ancak kanaat ve mevkii sahibi olan yetkililer var. Toplumsal ve sektörel çıkarları gözetmeyerek, kişisel başarı sağlama, ün kazanma ve ne pahasına olursa olsun koltuğu kaybetmemek için sektörü yanlış temsil eden Sivil Toplum Kurumları yöneticilerinin en kısa zamanda temizlenmesi tüm hayvancılık sektörünün önünü açacaktır.KAYNAK:dünyagıda.com

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar