Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz TUYEM’e,katılımınız için ANTALYA’ya davet ediyoruz”
  M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz
 • HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgeden sinema perdesine bir ilk..
  HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgede
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 10.GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 2017 ANTALYA SİDE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlene
 • Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin Kuru Dönemi”ni Anlattı
  Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin K
 • SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE KADAR BİRÇOK YENİLİK NEW HOLLAND STANDINDA..
  SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE K
 • GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği:Tarımın geleceği için eğitime destek
  GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocukl
 • ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en sevilen markası” unvanına Sütaş layık görüldü.
  ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en s
 • ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta”nın DÜNÜ,BUGÜNÜ ve YARINI” Bilimsel Olarak Tartışıldı..
  ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta&#
 • Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplantısı için Ankara’daydı
  Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplan
 • 2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
  2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
TUSEDAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Sencer Solakoğlu DEVRALDI.
TUSEDAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Sencer Solakoğlu DEVRALDI.
“Et ırkı konusunda kafa karışıklığı var”  Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Yönetim Kurulu, geçtiğimiz ay yapılan Genel Kurul ile değişti. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Adnan Yıldız’dan...
24 Mart 2017 23:58
Font1 Font2 Font3 Font4

“Et ırkı konusunda kafa karışıklığı var”

“Et ırkı konusunda bir kafa karışıklığı var” diyen Solakoğlu, gelişmiş ülke istatistiklerine bakıldığında et üretiminin 2/3 oranında süt ırklarından geldiğini ancak Türkiye’de karkas randımanı çok yüksek olan belli et ırklarının talep gördüğünü bu konuda hata yapıldığını söyledi.
Milli Tarım Projesi’ndeki kararlar besicileri nasıl etkiler?

Türkiye çok büyük bir ülke. Bildiğiniz gibi farklı iklimleri içinde barındırıyor. Bu kadar büyük bir ülkeyi tek sistemle yönetmeniz yanlış olur. Adana’da 10 biçim yonca hasadı yapan bir çiftçi ile Van ilimizde 3 biçim yapan bir çiftçimiz aynı şekilde destekleniyordu. Öncelikle havza bazlı destekleme modeli, bu yanlışı ortadan kaldırıyor.

6314
Milli Tarım Politikası’nın hedeflerinden biri dışarıya bağımlılığı azaltmak. Meralarımızın yeterince verimli kullanılmaması, bu alanlarda yıllık kullanılan gün sayısının çok düşük olmasına neden oluyordu. Meracılığa yeni bir bakış getiren Milli Tarım Projesi maliyetlerimizi düşürecektir.
Kaba yemi ucuzlatmadan ülkemizde karkas fiyatlarını düşürmek mümkün olmaz. Et ırkı konusunda bir kafa karışıklığı var. Gelişmiş ülke istatistiklerine bakınca et üretiminin 2/3 oranında süt ırklarından geldiğini görüyoruz. Karkas randımanı çok yüksek olan belli et ırkları ülkemizde talep görüyor. Bu konuda bir hata yapıldığını düşünüyorum. Süt vermeyen etçil bir ırkı, ülkeye damızlık düve olarak getirmek ve entansif besi sistemiyle bakmak ilk yavruda para kazandıracaktır. Peşinden bir veteriner raporu ile anaç hayvanı da keserseniz zarar etmezsiniz. Bu sistemde bir yavru daha alacağım kararını verdiğiniz anda hesap tersine dönüyor.

Yerli besi çiftliklerinin artması, ithal hayvan gelmesini engeller mi?

Yerli besi çiftliklerinin artması ithal hayvan gelmesini engellemez. Biz süt fiyatlarını dengede tutmayı başaramazsak et problemini hiçbir zaman çözemeyiz. Yerli besi çiftlikleri hayvan tedarikini kimden yapacak?

Uzun vadede et fiyatlarının nasıl etkileneceğini düşünüyorsunuz?

Eurostat raporunda enteresan bir veri ile karşılaştım. Türkiye Hindistan’dan sonra ürettiği süte göre en az et üreten ülke pozisyonunda. Ürettiğimiz tahmini süt 18 milyon ton civarında deniliyor. Ya bu çok hatalı bir veri ya da gerçekten yavrularda ölüm çok. Ancak yavrular ölseydi sadece erkek buzağılar değil dişi buzağılarında ölmesi gerekirdi. Bu durumda her yıl artan sütün de her yıl azalması gerekiyor. Biz ne kadar üretim yaptığımızı bilmediğimiz sütün kontrolünü ele almalıyız. Bu soru kanımca et fiyatlarının nereye gideceğinin en temel ögesi. Sütte arz kontrol altına alınmadığı sürece fiyat istikrarı sağlanamaz.
Uzun vadede et fiyatlarını öngörmek için Bakanlığımızı yakından takip etmemiz gerekiyor. Tarım politikalarının sıkça değişmesi projeksiyonların sadece ‘’ mantıklı öngörü ‘’ haline gelmesine sebep veriyor.

Sivil Toplum Kurumları saha ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında köprü vazifesini görüyor. Ülkemizde bilgi ve tecrübesi olmadan, “eli taşın altında” olmayan ancak kanaat ve mevkii sahibi olan yetkililer var. Toplumsal ve sektörel çıkarları gözetmeyerek, kişisel başarı sağlama, ün kazanma ve ne pahasına olursa olsun koltuğu kaybetmemek için sektörü yanlış temsil eden Sivil Toplum Kurumları yöneticilerinin en kısa zamanda temizlenmesi tüm hayvancılık sektörünün önünü açacaktır.KAYNAK:dünyagıda.com

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar