Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • TÜRKİYE ÇOBANLARI KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ve EKİPMANLARI
  TÜRKİYE ÇOBANLARI KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ve EKİPMANLARI
 • Üretimde Dünya Sekizincisiyiz Ama Süt İçmiyoruz
  Üretimde Dünya Sekizincisiyiz Ama Süt İçmiyoruz
 • ​Bal, ham haliyle güzel…
  ​Bal, ham haliyle güzel…
 • Dubai FUARI HasTavuk ekibini de MİSAFİR ETTİ…HasTavuk Dubai’den mutlu döndü.
  Dubai FUARI HasTavuk ekibini de MİSAFİR ETTİ…
 • 500 ton süt işleme kapasitesiyle faaliyete geçen Pınar Süt Fabrikası’nda inceleme..
  500 ton süt işleme kapasitesiyle faaliyete geçen P
 • KAPSAMDA 42 İL VAR: hibe yoluyla ÇİFTÇİYE destek
  KAPSAMDA 42 İL VAR: hibe yoluyla ÇİFTÇİYE destek
 • TÜRKİYE GEZEN TAVUK Yumurta Üreticileri Federasyonu  Olağanüstü Genel Kurul Seçimini Ankara’da Gerçekleştirdi.
  TÜRKİYE GEZEN TAVUK Yumurta Üreticileri Federasyo
 • 300 koyun olayına Fakıbaba son noktayı koydu!
  300 koyun olayına Fakıbaba son noktayı koydu!
 • Balıkçılık sektörü 1 milyar dolar ihracata koşuyor!
  Balıkçılık sektörü 1 milyar dolar ihracata koşuyor
 • RUMİNANT HAYVAN REFAHI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BEKLİYOR
  RUMİNANT HAYVAN REFAHI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BEKLİY
Japonlar gen teknolojisinde devrim yaptı! Tavuklar kanser ilacı yumurtluyor
Japonlar gen teknolojisinde devrim yaptı! Tavuklar kanser ilacı yumurtluyor
Japonlar gen teknolojisinde devrim yaptı! Tavuklar kanser ilacı yumurtluyor Japon bilim insanları tavukların kanser ve hepatit tedavisinde kullanılabilecek maddeler içeren yumurtalar vermesini sağladı. Gen teknolojisi ile tavuklarda yapılan müdahalenin sonucunda yumurtalarda...
14 Ekim 2017 02:32
Font1 Font2 Font3 Font4
ss
Hayvancılık Haber

Japonlar gen teknolojisinde devrim yaptı! Tavuklar kanser ilacı yumurtluyor

Japon bilim insanları tavukların kanser ve hepatit tedavisinde kullanılabilecek maddeler içeren yumurtalar vermesini sağladı. Gen teknolojisi ile tavuklarda yapılan müdahalenin sonucunda yumurtalarda interferon beta denilen bağışıklık sistemini güçlendiren bir protein üretildi. Interferon beta, deri kanseri ve hepatit tedavisinde kullanılıyor. Normal şartlarda interferon betanın birkaç mikrogramını üretmenin maliyeti 900 doları buluyor. Yeni yöntemle önce bu maliyetin yarı yarıya indirilmesi, ilerleyen zamanlarda ise bu rakamın 100 doların altına düşmesi hedefleniyor.

Araştırmacılar, hepatit, multipl skleroz ve malign cilt kanseri tedavisinde kullanılan interferon adı verilen bir protein üretmek için genom düzenleme teknolojisi kullanarak çok önemli gelişmelere imza attılar. Tavuklardan elde edilecek bu yeni nesil ilaçların haftada üç kez kanser hastalarına enjekte edilmesi, kanser hücrelerinin çoğalmasını önleyebilir; aynı zamanda, tümörle savaşmak için T hücrelerinin de düzeyini yükseltebilir.

Ibaraki Ulusal Tarım ve Gıda Araştırma Örgütü ve ilaç şirketi Cosmo Bio, Osaka’daki Ulusal Gelişmiş Endüstriyel Bilim ve Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları ile birlikte önemli bir genetik çalışmaya imza attılar. Osaka Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hironobu Hojo, çalışma ile ilgili şu bilgileri verdi: “Bu araştırmadan sağlanan bilgiler özellikle ucuz ilaçların geliştirilmesinde çok önemli gelişmelere neden olacak. Gelecekte, yumurtalarda bulunan ilaçların özelliklerini ve güvenliklerini farmasötik olarak belirlemek mümkün olacak”

Raporda, genetik olarak modifiye edilen tavukların interferon beta proteinini içeren yumurtaları her iki günde bir verdikleri belirtildi. Araştırmacılar, yeni tekniğin başlangıçta konvansiyonel üretim maliyetini yarıya düşüreceğini ve kanserle mücadelede büyük faydalar yaratacağını belirtiyor. Çalışmaları süren projeden elde edilecek ilaçların gelecek yıl piyasaya sunulması hedefleniyor. Bununla birlikte, Japonya’daki düzenlemeler, tarama işlemleri gerçekleşene kadar farmasötik ürünlerin piyasaya sürülmesini geciktirebilir.

Kanserli ilaçların yüksek maliyeti, bazı tedavilerin hastalara ulaşmasını önlerken, önemli oranda hasta ekonomik gücü olmadığı için etkili kanser ilaçları ile tedavi alma imkanına kavuşamıyor. Geçtiğimiz yıl yapılan araştırmalara göre, beş kanserli hastadan birinin, bunun için ödeme yapamaması nedeniyle hayat kurtarıcı bir ilaç almayı bırakacağı tespit edilmişti.Clinic’teki Taussig Kanser Enstitüsü başkanı Brian Bolwell Newsweek için kaleme aldığı yazıda bu konu ile ilgili şu değerlendirmeyi yapmıştı: , “Yeni kanser ilaçlarının, özellikle immünolojik veya genetik temelli tedavilerin aylık maliyeti 1975 yılından beri [Amerika Birleşik Devletleri’nde] 77 kat arttı. Tek bir ilaç yılda 300.000 dolardan fazla maliyete sahip olabilir. Kanser ilaçları pahalı bir araba gibi lüks bir madde olmamalı, insanlar satın almayı ya da ölmeyi tercih edemez. Bu ilaçların fiyatları düştüğünde, kanserden ölüm oranları da kesinlikle azalacaktır.”kaynak:medikalakademi.com.tr

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.