Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • TÜRKİYE ÇOBANLARI KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ve EKİPMANLARI
  TÜRKİYE ÇOBANLARI KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ve EKİPMANLARI
 • Üretimde Dünya Sekizincisiyiz Ama Süt İçmiyoruz
  Üretimde Dünya Sekizincisiyiz Ama Süt İçmiyoruz
 • ​Bal, ham haliyle güzel…
  ​Bal, ham haliyle güzel…
 • Dubai FUARI HasTavuk ekibini de MİSAFİR ETTİ…HasTavuk Dubai’den mutlu döndü.
  Dubai FUARI HasTavuk ekibini de MİSAFİR ETTİ…
 • 500 ton süt işleme kapasitesiyle faaliyete geçen Pınar Süt Fabrikası’nda inceleme..
  500 ton süt işleme kapasitesiyle faaliyete geçen P
 • KAPSAMDA 42 İL VAR: hibe yoluyla ÇİFTÇİYE destek
  KAPSAMDA 42 İL VAR: hibe yoluyla ÇİFTÇİYE destek
 • TÜRKİYE GEZEN TAVUK Yumurta Üreticileri Federasyonu  Olağanüstü Genel Kurul Seçimini Ankara’da Gerçekleştirdi.
  TÜRKİYE GEZEN TAVUK Yumurta Üreticileri Federasyo
 • 300 koyun olayına Fakıbaba son noktayı koydu!
  300 koyun olayına Fakıbaba son noktayı koydu!
 • Balıkçılık sektörü 1 milyar dolar ihracata koşuyor!
  Balıkçılık sektörü 1 milyar dolar ihracata koşuyor
 • RUMİNANT HAYVAN REFAHI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BEKLİYOR
  RUMİNANT HAYVAN REFAHI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BEKLİY
Özhan Çolpan:”MuntersForm Türkiye’de özellikle kümeslerde petek kullanılarak soğutma yapılmasını ilk başlatan öncü firma konumunda.”
Özhan Çolpan:”MuntersForm Türkiye’de özellikle kümeslerde petek kullanılarak soğutma yapılmasını ilk başlatan öncü firma konumunda.”
Özhan Çolpan:”MuntersForm Türkiye’de özellikle kümeslerde petek kullanılarak soğutma yapılmasını ilk başlatan öncü firma konumunda.” Munters firması, uzman AR-GE kadrosu ile her zaman ürünlerini bir adım daha ileriye götürme konusunda yoğun olarak...
23 Kasım 2017 22:54
Font1 Font2 Font3 Font4
ss
Hayvancılık Haber

Özhan Çolpan:”MuntersForm Türkiye’de özellikle kümeslerde petek kullanılarak soğutma yapılmasını ilk başlatan öncü firma konumunda.”

Munters firması, uzman AR-GE kadrosu ile her zaman ürünlerini bir adım daha ileriye götürme konusunda yoğun olarak çalışıyor. Bu gün kümeslerde hatalı havalandırma ve kontrol sistemlerinden dolayı ya yumurta kalitesi düşük çıkıyor ya da FCR oranı yani etlik piliçlerdeki canlının yediği yemi et olarak kiloya dönüştürmesi istendiği gibi olamıyor.  Munters bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için havalandırma sisteminin doğru ve verimli cihazlar ile kullanılmasıyla üreticilerimizin maddi kayıplarını azaltarak kazanç elde etmelerini sağlıyor.
IMG_0757
Çolpan:”Hayvancılık sektöründeki çalışmalarımızın ana prensibi, üreticinin para kazanması yönündedir. Günümüz şartlarında giderlerin arttığı ancak gelirlerin azaldığını gözlemliyoruz.  Munters, üreticilerimizin sabit giderlerine katkıda bulunabilmek için tüm çalışmalarını bu temelde yapmaktadır.”
munters_1
Bu ay ki röportaj konuğumuz MuntersForm  AgHort Türkiye Satış Müdürü olarak görev yapan Özhan Çolpan .
Bu görevine yeni başlayan Sn ÇOLPAN,Türkiye’de bulunan tarım ve hayvancılık sektöründeki yetkili bayileri ile yurt içi satış ve yurt dışındaki ihracat çalışmalarında Munters ürünlerinin ithalat, satış, sevkiyat ve teknik olarak yönetiminden sorumlu..
 MuntersForm  AgHort Türkiye Satış Müdürü Sn.Özhan Çolpan ile MuntersForm hakkında ve sektöre yönelik çalışmalar ve kanatlı sektörüne verdikleri hizmetler ile yeni başladığı görevi hakkında bir söyleşide bulunduk.
MuntersForm ve çalışmaları hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? 
-Munters firması, 1955 yılında İsveç’te Carl MUNTERS (1897-1989), tarafından kurulmuştur. Carl MUNTERS, bine yakın patentli ürünün mucidi olarak, kurutucu motor, evaporatif soğutma ve evaporatif nemlendirmenin de öncüsüdür. Bu gün kümeslerde kullanılan petekleri ilk bulan ve üreten kendisidir.
Munters 30’dan fazla ülkede 3.000 çalışana sahip uluslararası bir firmadır. Genel merkezi Kista, İsveç’tedir. Enerji verimli hava şartlandırmasında dünya lideri bir firmadır. Dünyanın 5 kıtasında üretim merkezleri bulunmaktadır.
Munters çevreye zarar vermeden, zor bulunan kaynakları (arazi, su, enerji, yem ve sermaye) optimum kullanarak istikrarlı bir üretim yapmak için üreticinin ihtiyaç duyacağı teknolojiyi temin eder..
Munters Türkiye’de faaliyetlerine Form Şirketler Grubu’nun bir temsilciliği olarak bundan 30 yıl önce 1986 yılında başladı. 2010 yılından beri tavukçuluk ve seracılık sektöründe yoğun olarak faaliyet gösteriyor. Türkiye’de özellikle kümeslerde petek kullanılarak soğutma yapılmasını ilk başlatan öncü firma konumunda. 2008 yılında Munters İsveç tarafından satın alınan firma, 8 senedir Munters Grubu’nun direk bir üyesi olarak Türkiye’de faaliyet göstermekte. MuntersForm olarak, Türkiye’deki satış faaliyetlerimizi Ümraniye Şerifali’deki satış ofisimizde sürdürüyoruz.  Hayvancılık sektöründeki çalışmalarımızın ana prensibi, üreticinin para kazanması yönündedir. Günümüz şartlarında giderlerin arttığı ancak gelirlerin azaldığını gözlemliyoruz.  Munters, üreticilerimizin sabit giderlerine katkıda bulunabilmek için tüm çalışmalarını bu temelde yapmaktadır.
Sektöre yönelik ürünleriniz ve önemli özellikleri nelerdir?
Kontrol ünitesi (micro computer), egzoz fanları, sirkülasyon fanları, gaz ve dizel ısıtıcılar,  hava giriş klapeleri ve CELDEK isimli soğutmada kullanılan petek ürünleri olarak sıralayabiliriz. Elektrikle çalışan özellikle fan ürünlerimizin en önemli özelliklerinden biri dünyadaki en az enerji sarf eden ürünler olmasıdır. Üreticilerimizin önemli giderleri enerji ve yemdir. Munters ise enerji verimliliği ilkesi ile üreticilerimizin enerji giderlerini azaltarak para kazanmalarını sağlar. Bu ilke ile çiftlik için kullanılan fanlarımızda “Direct Drive” teknolojisini uygulamaya başlayan ilk firmadır. Bu teknolojide kayış ve kasnak kullanılmadan pervane direk motora bağlanır ve belirli hızlarda kullanılabilir. Böylece motora binen anlık ve sürekli yük azaldığı için enerji kullanımı da azalır.
Bir diğer üstün özelliğimiz ise, çiftliklerdeki paslanma sorunlarını azaltmak için ürünlerimizde kullanılan metal kısımların magnezyum, alüminyum, demir başta olmak üzere özel karışımlar ile Magnelis olarak üretilmesidir. Galvanize göre 10 kat daha fazla dayanıklıdır. Munters Protect olarak bilinmektedir.
Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Munters’teki görevinizden biraz bahsedebilir misiniz?
1981 doğumluyum, evliyim bir çocuğum var ve İstanbul’da yaşıyorum. Türkiye’de Elektrik ve İşletme olmak üzere 2 farklı daldan mezunum. Mezuniyet sonrasında, Avustralya-Sydney’de İngilizce ve uluslararası satış-pazarlama eğitimleri  aldım. Toplamda 3 yıl ikamet ettim ve bu süre boyunca yarı ve tam zamanlı işlerde çalıştım. 16 yaşımdan beri iş hayatındayım. Turizm, telekomünikasyon ve mühendislik hizmetleri firmalarının satış bölümlerinde çalıştım. Farklı sektörlerdeki firmalarda edindiğim tecrübeler, aldığım eğitimlerle harmanlanınca ortaya başarılı sonuçlar ile katma değerli işler çıkmaya başladı. Temmuz 2017 itibarı ile Munters ailesine katıldım. Munters öncesi kümes ekipmanları üretimi ve satışı yapan özel bir firmanın ihracat departmanında dış ticaret bölge müdürü olarak sabit 7 ülkenin sorumlusuydum. Bunlar; Bulgaristan, Polonya, Yunanistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Avustralya, Yeni Zelanda… Bu esnada başta Brezilya, Meksika, Ekvator olmak üzere Güney ve Orta Amerika ülkelerinin yeni satış noktaları ve bayilik oluşumlarını, satış-pazarlama, proje  operasyonlarının yöneticiliğini yaptım. Bu ülkeler ile birlikte birçok farklı ülkede yoğun ve stratejik çalışmalarda bulundum. Munters’te yeni olmama rağmen, Munters öncesinde çalıştığım firma vasıtasıyla zaten 5 yılı aşkın bir süredir sektörde bulunmaktaydım. Dolayısıyla aldığım eğitim, edindiğim bilgi ve tecrübeler ile birlikte şu an Munters’te hizmet vermekten çok mutluyum.
Munters firmasında AgHort Türkiye Satış Müdürü olarak görev yapıyorum. Türkiye’de bulunan tarım ve hayvancılık sektöründeki yetkili bayilerimizin yurt içi satış ve yurt dışındaki ihracat çalışmalarında Munters ürünlerinin ithalat, satış, sevkiyat ve teknik olarak yönetiminden sorumluyum. Bunun yanı sıra eğitim, pazarlama faaliyetleri ve fuar çalışmalarını yönetiyorum.
Kümes hayvancılığı başta olmak üzere iklimlendirmenin sektör için önemi nedir?
Hayvancılık sektöründe en önemli unsurlar olarak, Havalandırma, Isıtma-Soğutma, Yem ve Su’yu sayabiliriz. Munters’de bu unsurların en önemli olanı havalandırma ve ısıtma-soğutma’da  uzmanlaşmış ve öncülüğünü de yapmaya devam ediyor. Havalandırma sisteminin düzgün çalışmadığı kümes veya ahırlarda bulunan hayvanlarda çeşitli hastalıklar gözüktüğü gibi verim kayıpları da artar.  Munters firması, uzman AR-GE kadrosu ile her zaman ürünlerini bir adım daha ileriye götürme konusunda yoğun olarak çalışıyor. Bu gün kümeslerde hatalı havalandırma ve kontrol sistemlerinden dolayı ya yumurta kalitesi düşük çıkıyor ya da FCR oranı yani etlik piliçlerdeki canlının yediği yemi et olarak kiloya dönüştürmesi istendiği gibi olamıyor. Munters bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için havalandırma sisteminin doğru ve verimli cihazlar ile kullanılmasıyla üreticilerimizin maddi kayıplarını azaltarak kazanç elde etmelerini sağlıyor.
 
Son dönemde katıldığınız Fuar vb. organizasyonlar nelerdir?
Munters’teki görevime başlar başlamaz 2017 VIV İstanbul fuarına Munters firmasıyla katıldım. Sonrasında ise Türkiye’deki bayilerimize Munters ürünleriyle ilgili seminer ve eğitimler organize etmeye başladık. Munters, bünyesine Rotem ve Reventa firmalarını katmasıyla ürün gamını genişletmiş oldu, dolayısıyla yeni ürünlerin sürekli eğitimler ile desteklenmeye devam ediliyor.
Firma olarak 2017 yılı sizin için nasıl geçiyor? 2018 beklentileriniz nedir?
2017 yılı firmamız açısından güzel geçiyor diyebilirim. Tabii yetkili Munters bayilerimizin ağırlıklı olarak yurtdışına ihracat yapıyor olması da bunu yansıtan bir durum. Munters Türkiye bayisi olan firmaların yurtdışı ihracat faaliyetlerinin ve Munters Türkiye olarak pazarlama ve stratejik çalışmalarının bir sonucu olarak görüyorum. Yurt içerisinde de devlet teşvikleri ile canlanma sağlanmakta fakat yeterli değil, çünkü yetiştirilen ürün ve canlı satışlarının ihracat ayaklarını geliştirmek ve ivme kazandırmak için çalışmalar ve yapısal reformların geliştirilmesi lazım. Şu an Türk firmalarının çalışkan ve özverili yaklaşımları ve iyi ticari ilişkileri sayesinde ihracata olumlu sonuçlar sağlanıyor.
2018 yılı için dünyada ve Türkiye’de tarım ve hayvancılık alanında yatırımların artarak devam edeceğini gözlemliyoruz. Kanatlı sektöründe ciddi yatırımlar ile daha performanslı bir yıl olacağını düşünüyorum. Geçtiğimiz dönemlerde ülkemizde ve yakın coğrafyamızda yaşanılan siyasi ve ekonomik sıkıntılar olmasına rağmen, Global firmaların Türkiye pazarına ilgi ve yatırımlarının devam ettiğini düşünüyorum.  Banvit firmasının Brezilyalı gıda devi BRF’ ye satılması ve Japonya ile beyaz et ihracatı konusundaki yeni anlaşmaları buna bir örnek olarak verebiliriz. 2018 yılının iyi geçeceğini düşünüyorum tabi bulunduğumuz coğrafya ve yaşanan siyasi gelişmeler bu konuda önemli derecede belirleyici olacaktır.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.