Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • “Animalia” Heykel Sergisi 18 Ekim – 12 Kasım 2017-GALERİ SELVİN 2
  “Animalia” Heykel Sergisi 18 Ekim – 12 Kas
 • BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herkesi üzüyor. Devlet sadece düzenleme görevini yapar. ”
  BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herke
 • Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içecek sanayinin gündemindeki konular ele alındı.
  Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içec
 • Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbirinden İlginç Konular 6. Gıda Güvenliği Kongresi’nde Ele Alınacak…
  Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbi
 • Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Araya Getirdi
  Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Ara
 • Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
  Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
 • LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT Fuarı 20 – 23 Eylül, CNR Expo Yeşilköy
  LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT
 • “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜKETİMİ, AVRUPA’NIN SADECE ÜÇTE BİRİ KADAR”
  “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜK
 • Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
  Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
 • Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta görücüye çıktı
  Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta g
Alltech, su ürünleri yem üretimi alanındaki ilk global araştırma sonuçlarını duyurdu
Alltech, su ürünleri yem üretimi alanındaki ilk global araştırma sonuçlarını duyurdu
  [İrlanda] – Alltech, her yıl duyurduğu saygın Global Yem Araştırması’nın ardından yeni bir başarıya imza attı. Gelişen su ürünleri endüstrinin bazı istek ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak gerçekleştirilen yem...
11 Mayıs 2016 22:45
Font1 Font2 Font3 Font4
Alltech 2016 A

Alltech 2016 A

 

[İrlanda] – Alltech, her yıl duyurduğu saygın Global Yem Araştırması’nın ardından yeni bir başarıya imza attı. Gelişen su ürünleri endüstrinin bazı istek ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak gerçekleştirilen yem ve yem fiyatları ile ilgi detaylı araştırma tamamlandı.

 

Alltech Kurumsal Müşteriler ve İnovasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Aidan Connolly, su ürünlerinin yem endüstrisinin hızla büyüyen bir kolu olduğunu söylemiştir.

“Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, kişi başına balık tüketimi günümüzde et tüketimini geçmiştir. Çiftlik balıkları tüketimi ise doğal şekilde yakalananları aşmış durumdadır. Bu ölçek, endüstri politikalarına yön veren kişileri, uygulama ve yöntemleri özellikle de sürdürülebilirlik bakımından sorgulamaya itmektedir.”

 

“2016 Global Yem Araştırması ile ilgili çalışmalara başladığımızda su ürünleri endüstrisine odaklı diğer tüm türlerden daha çok soru öne sürmüştük. Geribildirimler, su ürünlerinin ilgi yaratacağının göstergesi oldu. Su ürünleri endüstrisini bu şekilde daha önce kimse araştırmamıştı ve biz bu ihtiyacı karşılamanın tam zamanı olduğunu düşündük.”

 

Çin 2015’te dünya genelinde su ürünleri yemi üretiminde 17,3 milyon tonla ve her bitirme rasyonu için ortalama 850 $ maliyet ile lider oldu. Çin’i 2,8 ve 1,78 milyon tonla ve daha yüksek ortalama bitirme rasyonu maliyetleriyle sırasıyla Vietnam ve Norveç takip etti. Ortalama bitirme rasyonu maliyetleri Vietnam’da 1.333 $ ve Norveç’te 1.100 $ olarak saptandı.

En pahalı bitirme rasyonlarının Asya-Pasifik bölgesinde -Kore’de 1.800 $ ve Japonya’da 1.700 $- olduğu görüldü. Yine araştırma sonuçlarına göre bölgelerin %50’sinden fazlasında su ürünleri bitirme rasyonlarının ortalama 1.000 $’dan fazla olduğu ortaya çıktı.

 

Connolly, aslında lokal olarak üretilen şeylerin çoğunlukla devlet tarifeleri tarafından ayarlanmış korunaklı bir pazarda bulunduğunu, ithal edilen hammaddelerinse fiyatları aşağı çektiğini söylemiştir.  Özellikle Japonya gibi bazı bölgelerdeki yüksek yem fiyatlarının süt, besi ve kümes hayvanları gibi diğer türlerin yem fiyatlarını da yansıttığını belirtmiştir.

 

Karides yemi, dünya genelinde su ürünleri yem üretiminin %21’ini oluşturmaktadır. Bunun %82’si Asya’dan (Hindistan %66, Tayland %42 ve Endonezya %33) gelmektedir. Somon yemi üretimi ise toplam su ürünleri yemi üretiminin %11’ini oluşturmaktadır. %52’lik üretim payıyla Avrupa bu alandaki bir numaralı oyuncudur.

 

Yem üretimi açısından diğer önemli türler şöyledir:

 • Sazan Balığı (Çin %62).
 • Yayın Balığı (ABD %40, Vietnam %36 ve Bangladeş %35).
 • Alabalık (Peru %74).

 

Su ürünleri yem araştırmasında 8. sırada yer alan Brezilya, 2015 yılında 0,940 milyon ton ile 25 farklı balık türünü besledi. Derin gövdeli Amazon ırkları, Pirapitinga, Tambaqui ve Pacu, Brezilyalı balık yemi üretiminin çoğunu oluşturmaktadır.

 

Araştırma, Brezilya’da elde edilen yem üretimi sonuçlarının diğer ülkelerden farklı olduğunu göstermiştir. Buna göre; Brezilya yem üretiminin %40’ının Pacu, Tambaqui, Tambacu ve Tambatinga gibi lokal Amazon türlerine ayrıldığı saptanmıştır.

2016 Global Yem Araştırması ile, uluslararası yem tonajının geçen seneye göre (2014)  %1 artışla ve Alltech Global Yem Araştırması’nın ilk yayımlandığı tarih olan 2011’e göre %14 artışla   995,6 milyon metrik ton olduğu ortaya konmuştur. Son beş yıla ait eğilimlerin analizleri ağırlıklı olarak kanatlı, domuz ve su ürünleri yem endüstrilerinde büyüme olduğunu göstermektedir.

-Son-

 

Fotoğraf Yazısı

Alltech 2016  Global Su Ürünleri Yem Araştırması’na göre, Çin 17,3 milyon ton ve 850 $’lık her bitirme rasyonu maliyeti ortalaması ile 1 numaralı su ürünleri yemi üreticisidir.

 

Alltech Hakkında

1980 yılında İrlandalı girişimci ve bilim adamı Dr. Pearse Lyons tarafından kurulan Alltech, özellikle maya bazlı teknolojiler, alg ve nutrigenomik bilimi alanındaki doğal ve bilimsel yenilikler yoluyla, hayvan, bitki ve insanların sağlık ve performanslarını iyileştirmektedir.

Dünya çapında 100’e yakın üretim tesisi bulunan Alltech, en büyük maya ve organik iz mineral üreticisi konumundadır. Amerika Birleşik Devletleri, Kentucky’de bulunan alg üretim tesisi ise, dünyadaki en büyük 2 alg üretim tesisinden biridir.

Teknolojilerini; hayvanların sağlığını ve refahını iyileştiren (Animal), tüketici taleplerini karşılayan (Consumer) ve çevreyi koruyan (Environment) ACE prensibiyle pazara sunan Alltech’in 128 ülkede 5.000’e yakın çalışanı bulunmaktadır.

Merkez ofisi Amerika Birleşik Devletleri, Kentucky, Lexington’da bulunan şirket, Avrupa, Kuzey Amerika, Latin Amerika, Orta Doğu, Afrika ve Asya’da güçlü bir varlığa sahiptir.

Daha fazla bilgi için: www.alltech.com.tr

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar