Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz TUYEM’e,katılımınız için ANTALYA’ya davet ediyoruz”
  M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz
 • HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgeden sinema perdesine bir ilk..
  HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgede
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 10.GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 2017 ANTALYA SİDE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlene
 • Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin Kuru Dönemi”ni Anlattı
  Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin K
 • SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE KADAR BİRÇOK YENİLİK NEW HOLLAND STANDINDA..
  SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE K
 • GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği:Tarımın geleceği için eğitime destek
  GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocukl
 • ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en sevilen markası” unvanına Sütaş layık görüldü.
  ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en s
 • ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta”nın DÜNÜ,BUGÜNÜ ve YARINI” Bilimsel Olarak Tartışıldı..
  ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta&#
 • Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplantısı için Ankara’daydı
  Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplan
 • 2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
  2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
Arı kovanın’daki havayı solumak şifamıdır ?

0lsgbw20170126183420

Arı kovanı hava inhalasyonu hakkında Arıtılmış hava, hastalıkları uzun yıllar

tedavi etmek için kullanılmıştır. II. DünyaSavaşı’ndan bu yana sürekli gelişme

kaydedildi ve Avusturyalı Hüttner ailesi bukonuda önemli bir rol oynadı. Özellikle son

yıllarda, aralarında, içgörülerine dayananbazı tıp doktorları gittikçe daha fazla sayıda

insan olmuştur.

APİTERAPİ, ARI ÜRÜNLERİ VE İNSAN SAĞLIĞI

Api- hava ,arı kovanındaki havayı solumak. Toprak ,su,ışık ve hava yaşamın vazgeçilmezleridir. Özellikle hava olmadan sadece birkaç dakika yaşayabiliriz. Soluduğumuz hava ne kadar kaliteli ise o kadar sağlıklı oluruz. Bunun yanında solunan havanın kalitesizliği solunum yolu rahatsızlıklarını da beraberinde getirir. Astım, bronşit, alarji ve akciğer hastalıkları bunlardan bir kaçıdır.
Bu nedenle insanoğlu günümüzde kullanılan ilaçlara alternatif olarak doğandan da faydalanmayı bilmiştir. Api-air bunlardan biridir. Arının faydalı ürünlerinin yanı sıra kovan içindeki havas da insanoğluna şifa olmaktadır.

0lsgbw20170126183420
Kovan içindeki bal, polen, propolis, bal mumu, ortamın sıcaklığı ile havaya karışmakta, bu hava bir cihaz yardımı ile hasta tarafından solunarak tedavi olmaktadır.
Bugün bu amaçla kurulmuş olan tedavi merkezleri bulunmaktadır. Kurulan arı evlerini yüzlerce kişi ziyaret etmektedir.
Bu evlerde arıların giriş kısımları ile kovanlar izolasyon edilmiş kişilerin arılar ile bağlantısı kesilmiştir. Gelen hastalar belli bir zaman bu havayı solumakta bunun yanında arının diğer ürünlerinden de faydalanmaktadır
2010 yılında Almanya da yapılan APİ-TERAPİ konferansında api-air anlatılmış yapılan uygulamalar sonucunda kovan havasının bronşit, astım, alarji, kronik baş ağrısı gibi bir çok hastalıga iyi geldiği bildirilmiştir.  Tedavi Nisan’dan Eylül’e kadar yapılabilir.15 gün uygulanabilir.

  bienenhaus_voll_(wince)

Apiterapi, arı ürünleri olan bal,polen ,arı ekmeği,arı sütü, ve propolisin değişik  doz ve tertiplerde hazırlanarak tıpta hastalıkların tedavisinde ilaç desteği olarak kullanılmasıdır.Önemli arıcılık potansiyeline sahip olmasına karşılık, ülkemizde bal dışındaki diğer arı ürünlerinin üretimi ve kullanımı istenen düzeyde değildir.Ancak pek çok ülkede arı ürünlerinin tıp,kozmatik,ilaç ve endüstiriyel sektörde kullanıldığı bilinmekte,sadece arı ürünleriyle tedavi amacıyla kurulan “Apiterapi Merkezleri” bulunmaktadır.

Balın bileşimi, arların ziyaret ettikleri nektar kaynağına, iklim şartlarına ve üretildiği mevsime bağlıdır.Bu nedenle sabit bir bal kompozisyonundan  söz etmek mümkün değildir.(TOLON,1999) Balın bileşimini karbonhidratlar , proteinler, asitler,enzimler, su ,nişasta ve deksetrin  benzeri ürünler aroma bileşenleri, minareller,polen taneleri ve vitaminler oluşturur.(crane,1975)

 Bal elde edildiği bitki türüne göre değişmekle beraber genel olarak kabul edilen standartlara göre %18 nem,%40 fruktoz,%34 glukoz ve %10 sakkaroz içermektedir.İnsan organizması için gerekli kalsiyum sodyum,bakır,çinko ve magnezyum gibi bir çok temel elementide yapısında bulundurmaktadır.Balda B-kompleks vitaminleri(tiamin,riboflavin,nikotinik asit,biotin ve prodoksin ) az miktarda ,C vitamini ise daha yüksek oranlarda bulunmaktadır.Protein ve aminoasitler açısından oldukça zengin olan bal, hiç yağ içermektedir.(thawley,1969,crane,1975,stangaciu,1999)

Balın fonksiyonel bir gıda  oluşunun yanı sıra ,insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.Bu etkileri nedeniyle de folklarik tıpta çok fazla kullanılmış ,ilaç olarak kullanımı yüzyıllar öncesinden kayıtlara girerek yazılı hale getirilmiştir. (yücel ve akçicek,2005) Buna ek olarak bal içerdiği vitamin C,flavonoidlelr ve fenolikler  nedeni ile  önemli bir antioksidan kaynak oluşturmakta ve bir çok durumda koruyucu olarak kullanılmaktadır.(KOLANKAYA,2001)  

Bal ,antimikrobiyel, antibakteriyel ve antifungal etkisi nedeniyle, yaraları dezenfekte eder,bakteri ve mantar gelişimini önler.(BERKMAN,1983,TOPALOĞLU 1985,HASPOLATVE ark. 1990)

Balın yapısındaki alkali denge nedeniyle yorgunluk giderici,teskin edici nitelikte olduğu belirtilmiştir.Sinir sistemi üzerinde de etki gösteren bal, antideprosan ve sedatif özelliği ile başağrısına ,uykusuzluğa, depresyona iyi gelmektedir.(STANGACİU,1999)

Balın karaciğerin çalışmasını sağlayarak besinlerden daha iyi yararlanmasına olanak tanıdığıda belirtilmektedir.(STANCİU 1999)

                 POLEN

 Polenin bileşiminde yaklaşık olarak %10 su,%20 ham protein,%28-35 karbonhidratlar,53-4 kül ve flavonoidler,karteonidler ,vitaminler nukleik asit ve nukleositler,enzimler ve büyütme faktörleri bulunur.(DOĞAROĞLU1999)

Polen insan sağlığı ve beslenmesi yönünden gerekli tüm aminoasitleri,vitaminleri,minarelleri ve diğer maddeleri bir denge içinde bulunduran,çok değerli bir besindir.polenin insan sağlığı açısından vücüt direncini ,fiziksel performansı,besinlerden yararlanmayı artırıcı etkilerinin yanı sıra pek çok rahatsızlıkta tıbbi  tedaviye destek sağlayıcı etkisi oldugu bilinmektedir.

Polen kullanımı ile karaciğer hastalıklarında meydana gelen hasar azaltılmakta,karaciğerdeki enzimatik bozukluklar tedavi edilebilmektedir.Özellikle  prostat hüçrelerinin büyümesini engellemekte,önemli iyileşme sağlamaktadır.Bu amaçla tedaviye 3 aylık bir kür ile başlamalı ve devam edilmesi öngörülmektedir.Tedavi sonucunda prostat bezinde küçülme,lökosit sayısında azalma ve idrar akımında artma izlenmektedir.(BİNDİNG 1980,HANSSEN,1985,MYSLİWİEC,1993,RUNGERDOFF 1993)

Polenin kanser tedavisinde de olumlu sonuçlar verdiği bilinmektedir.Kkanser hüçrelerinde azalma hastaların genel vücut direncinde artma,kan değerlerinde belirgin düzeyde yükselme izlendiği ortaya konulmaktadır.(ZHANG,19959

Gebelikte fetüs gelişimini iyileştirmekte,ölü doğum riskini azaltmakta,ceninin sağlıklı gelişimini desteklemektedir.(XİE,1994)

Polen beyindeki nörotransmitterleri destekleyerek,adrenokortikol hormon düzeyini artırması nedeniyle oksijen tüketimini ve kan laktik asit kontrasyonunu azaltmaktadır.Bu nedenle dağcılar,pilotlar ,sporcular  sağlık açısından mesleki deformasyon risklerini azaltmak amacıyla rahatlıkla tüketebilirler.

ARI SÜTÜ

Arı sütünde esansiyel olan ve olmayan arginin,sistin,histidin,lisin,valin,lösin,izolösin,treonin,serin,methionin,glutamikasit,triptofoan
p rolin gibi aminoasitler belirlenmiştir.Arı sütünün yapısında B vitaminlri başta olmak üzere A,C,D ve Evitaminleri bulunur.Arı sütünde DK oksitesen asiti bulunur.Bu asiti arıların kendilerinin mi sentezlediği yoksa bitkilerden mi aldıkları bilinmemektedir.Bu  madde ilk kez arı sütünde bulunmuştur ve kanser ilaçlarında kullanılmaktadır(DONADİEU,1983)
Arı sütü terapötik ve onarıcı etkisi nedeniyle pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.Arthritis,nevraliji,hipotoni,arteriskleroz,endarterit,stenokardi,karaciğer yağlanması,geriatri,seberoya,iltihaplı eklem hastalıkları,yorgunluk,zayıflık,halsizlik,seksüel zayıflık,kan kolestrol düzeyinde ve kan basıncında azaltıcı ,kalp atışlarında düzenleyici ve damar genişletici etkisinin dikkat çekici olduğunu ortaya koymuştur.(GEORGEUSCU,1976)VİTTEK,1995,) Şeker hastalarında kan şekerini düşürmekte görme bozukluklarında ,boyun kireçlenmesinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yarar sağlamaktadır(KALMAN,1976,STEİN,1989)

PROPOLİS

Propolis,bal arılarının bitkilerin yaprak tomurcuğu,dal ve gövde kısımlarından topladıkları sarı,yeşil ve kahverengi,reçinemsi bir maddedir.
Proplis içersinde 180 farklı bileşik tanımlanmıştır.Propolis ortalama olarak %55 oranında reçineli bileşikler ve balsamlar %30 oranında bal mumu,%10 oranında aromatik yağlar ve %5 oranında arı poleni içermektedir.Kalan %5’lik kısımda ise ,flavanoidler,aminoasitler,b vitamini ve en önemli olarak tanımlaya bileceğimiz antibiyotik içeriği bulunmaktadır.Propolis içersinde farmakolojik olarak etkili en önemli bileşiler flavanoid grubu(flavonlr,flavanolar ve flvanonlar9çeşitli felonik ve aromatiklerdir. diğer fenolikler arasında sinnamik alkol,sinnamik asit benzil alkol,benzoik asit kafeik asit ve fenilik asit bulunmaktadır.(ÖZTÜRK,2006)
Propolis “dogal antibiyotik” olarak tanımlanan,antibakteriyeal,antifungal,antimikotik,antiprotozoan özelliklere sahip arı ürünüdür.propolis 21 tür bakteri ve 9 tür mantar üzerinde GİARDİA’nın da dahil olduğu 3 protozoa türü üzerinde ve geniş yelpazeli virüsler üzerinde inhibitör etkisi bulunmuştur.
Klinik çalışmalarpropolisin bronşit ve benzeri rahatsızlıkların influenzeve herpes,derimantarları,diş ve diş eti rahatsızlarında,ülser,yanık ve apselerde,kulak enfeksiyonlarında etkili olduğunu göstermiştir.(FİLİPİC,1976,BANKOVA,2005)

           ARI ZEHRİ    

Farmolocik olarak arı zehrinin,kan dolaşımını artırıcı, cildi gençleştirici,düz kas kasılmasını artırıcı bakteri öldürücü ,kalp ritmini ve fonlsiyonlarını düzenleyici,mide suyunu kalp ve beyin damarlarındaki kan basıncını düzenleyici adrenalin artırıcı ,radyosyona karşıkoruyucu kadınlarda menstruasyon dönemi öncesi agrıları giderici tansiyon düşürücü, hücre yenileyici özelliğe sahiptir.(GUSTOV,1997,KRYLOV VE OSHEVENSKY,1999)


Arı kovanı hava inhalasyonu hakkında Arıtılmış hava, hastalıkları uzun yıllar tedavi etmek için kullanılmıştır. II. DünyaSavaşı’ndan bu yana sürekli gelişme kaydedildi ve Avusturyalı Hüttner ailesi bukonuda önemli bir rol oynadı. Özellikle son yıllarda, aralarında, içgörülerine dayananbazı tıp doktorları gittikçe daha fazla sayıda insan olmuştur. APİTERAPİ, ARI ÜRÜNLERİ VE İNSAN SAĞLIĞI Api- hava ,arı kovanındaki havayı solumak. […]


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Benzer Galeriler

hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar