Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz TUYEM’e,katılımınız için ANTALYA’ya davet ediyoruz”
  M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz
 • HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgeden sinema perdesine bir ilk..
  HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgede
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 10.GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 2017 ANTALYA SİDE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlene
 • Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin Kuru Dönemi”ni Anlattı
  Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin K
 • SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE KADAR BİRÇOK YENİLİK NEW HOLLAND STANDINDA..
  SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE K
 • GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği:Tarımın geleceği için eğitime destek
  GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocukl
 • ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en sevilen markası” unvanına Sütaş layık görüldü.
  ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en s
 • ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta”nın DÜNÜ,BUGÜNÜ ve YARINI” Bilimsel Olarak Tartışıldı..
  ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta&#
 • Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplantısı için Ankara’daydı
  Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplan
 • 2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
  2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
Avrupalı hamsiyi sevdi
Avrupalı hamsiyi sevdi
Avrupalı hamsiyi sevdi Türkiye’de denizlerden çıkan balık miktarı azalsa da işlenmiş hamsi ihracatı Avrupa’ya yüzde 33 oranında arttı. Karadeniz İşadamları Derneği (KAİAD) Başkanı Murat Camadan, Avrupalıların tütsülenmiş, şekerli ve zeytinli...
10 Nisan 2016 19:02
Font1 Font2 Font3 Font4

Avrupalı hamsiyi sevdi

Avrupalı hamsiyi sevdi

Türkiye’de denizlerden çıkan balık miktarı azalsa da işlenmiş hamsi ihracatı Avrupa’ya yüzde 33 oranında arttı.

Karadeniz İşadamları Derneği (KAİAD) Başkanı Murat Camadan, Avrupalıların tütsülenmiş, şekerli ve zeytinli gibi işlenmiş paketli hamsiye ilgi gösterdiğini belirterek “Bu yıl ise 13 ülkeye 837 bin 401 kilogram işlenmiş hamsi gönderdik” dedi.

Av sezonunun bitimine sayılı günler kala denizlerden çıkan balık miktarında düşüş yaşansa da Karadeniz’in gururu hamsinin ihracatı yüz güldürüyor. Özellikle işlenmiş hamsiye Avrupalılar büyük ilgi gösteriyor. Karadeniz İşadamları Derneği (KAİAD) Başkanı Murat Camadan 200-300 gramlık işlenmiş ve paketlenmiş hamsi ihracatının geçen yıla göre miktar bazında yüzde 33, değer bazında ise yüzde 25 arttığını söyledi. Tütsülenmiş, şekerli ve zeytinli gibi işlenmiş hamsinin Avrupalılar tarafından oldukça beğenildiğini söyleyen Camadan “2014-2015 sezonunda 12 ülkeye yapılan 629 bin 266 kilogram işlenmiş hamsi ihracatından 3 milyon 466 bin 777 dolar gelir sağlanmıştı. Bu yıl ise 13 ülkeye 837 bin 401 kilogram işlenmiş hamsi gönderdik. Bunun karşılığında ise 4 milyon 323 bin 155 dolar kazandık” diye konuştu.

Almanya, Belçika ve Fransa ihracatta lider

Toplam hamsi ihracatının da artış gösterdiğini söyleyen Camadan, hamsi ihracatı 2015-2016 av sezonunda, önceki sezona göre miktar bazında yüzde 16,4, değer bazında ise yüzde 14,3 artmıştır. Hamsi ihraç edilen ülkeler içinde ilk üç sırada Almanya, Belçika ve Fransa’nın yer almaktadır. Bir önceki sezonda ihracat yapılmayan Avustralya, Lübnan, Kanada, Özbekistan, Ürdün, Bosna Hersek ve Bulgaristan’a bu sezon hamsi ihracatı gerçekleştirildi. Hamsi ihracatının bir önceki sezona göre miktar bazında en fazla artış gösterdiği ülkeler ise yüzde 403 ile Kırgızistan, yüzde 248 ile İtalya, yüzde 205 artışla İsviçre oldu. Türkiye’nin yaklaşık 100 ülkeye su ürünleri ihracatı gerçekleştirdiğini, bu alanda pazarların AB ve Ortadoğu ülkeleri ile Türk Cumhuriyetleri olduğunu, Amerika ve Uzakdoğu ülkelerinin ise yeni pazarlar olarak ortaya çıktığını söyleyen Murat Camadan, “1 Eylül 2014 ve 10 Mart 2015 tarihleri arasında, 1 milyon 288 bin 491 kilogram olarak gerçekleşen ihracatın karşılığında 5 milyon bin 125 dolar gelir sağlanmıştı. Türkiye, bu yılın aynı döneminde ise ihraç ettiği 1 milyon 499 bin 967 kilogram hamsi karşılığında 5 milyon 718 bin 886 dolar gelir elde etti” dedi.

Hamsi yağı resim yapımında bile kullanılıyor

“Hamsi için bir diğer önemli konuda sezonda yok pahasına tüketilen hamsinin çok değerli bir balıkyağı kaynağı olmasıdır” diyen Camadan “Hamsiden elde edilen ham yağ dünyaca ünlü balıkyağı firmalarınca işlenerek besin takviyesi haline getiriliyor. Hamsi balığının ürediği ve çıktığı yer Karadeniz. Bu nedenle Türkiye hamsinin önemli üretim alanlarından biri. Hamsi, eti ve yağıyla oldukça değerli bir besin. Bugün balıkyağı endüstrisinde “softgel” olarak adlandırılan ambalajlar içinde “farmasötik” (eczacılık) standardında en ekonomik balıkyağını hamsi veriyor. Hamsi yağının besin endüstrisi dışında kullanıldığı alanların başında ise resim yapımında kullanılan kaliteli yağlı boyaların kullanımı geliyor. Bu yağlar “koku alma” (deodorizasyon) işlemine tabi tutuluyor. Ayrıca çok miktarda sabun endüstrisinde ve mineral yağlarla karıştırılarak makineyağı olarak da kullanılıyor. Hamsi yağı deri kösele endüstrisinin de temel girdilerinden. Şimdi hamsi yağı yalnız insanlara değil, evcil hayvanlara da takviye besin maddesi olarak veriliyor. Hamsi yağı 10 ülkeye ihraç ediliyor, aralarında balık yağ sektörünün merkezi konumundaki Peru’nun da bulunduğu 10 ülkeye gönderiliyor. En fazla hamsi yağı yapılan ülkeler Norveç, Hollanda, Fransa, İngiltere, Yunanistan ve Danimarka olarak sıralanıyor.”

www.dunya.com

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar