Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz TUYEM’e,katılımınız için ANTALYA’ya davet ediyoruz”
  M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz
 • HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgeden sinema perdesine bir ilk..
  HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgede
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 10.GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 2017 ANTALYA SİDE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlene
 • Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin Kuru Dönemi”ni Anlattı
  Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin K
 • SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE KADAR BİRÇOK YENİLİK NEW HOLLAND STANDINDA..
  SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE K
 • GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği:Tarımın geleceği için eğitime destek
  GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocukl
 • ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en sevilen markası” unvanına Sütaş layık görüldü.
  ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en s
 • ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta”nın DÜNÜ,BUGÜNÜ ve YARINI” Bilimsel Olarak Tartışıldı..
  ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta&#
 • Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplantısı için Ankara’daydı
  Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplan
 • 2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
  2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
Bakan Çelik, Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Keskin’i kabul etti
Bakan Çelik, Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Keskin’i kabul etti
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik:- “(Vatandaşa çiğ süt satışı) Son dönemlerde çiğ süt tüketimi ile ilgili yoğun bir talep oluşmaya başladı. Amacımız sağlıklı gıda ile tüketicimizi buluşturmaktır. Bu konuda...
8 Şubat 2017 16:52
Font1 Font2 Font3 Font4
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik:- “(Vatandaşa çiğ süt satışı) Son dönemlerde çiğ süt tüketimi ile ilgili yoğun bir talep oluşmaya başladı. Amacımız sağlıklı gıda ile tüketicimizi buluşturmaktır. Bu konuda maksatlı yayın yapanları kınıyorum. Bunlar650x344-sut-ureticileri-birligi-fuardan-memnun-1485015335471

ANKARA (AA) – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, son dönemlerde çiğ süt tüketimi ile ilgili yoğun bir talep oluşmaya başladığını, çiğ sütün vatandaşa satışına ilişkin yapılan düzenlemeyle amaçlarının sağlıklı gıda ile tüketiciyi buluşturmak olduğunu ifade ederek, “Bu konuda maksatlı yayın yapanları kınıyorum. Bunlar adeta sağlıksız gıdaya vatandaşın erişimi gibi bir yaklaşımı ortaya koymaktır ki bu da kabul edilebilir değildir.” dedi.

Bakan Çelik, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Tevfik Keskin’i makamında kabul etti.

Çelik, son günlerde tartışma konusu olan çiğ sütün vatandaşa satışına ilişkin, Türkiye’de 19 milyon ton süt üretiminin yapıldığını, bunun 1 milyon 300 bin tonunun ari işletmeler tarafından gerçekleştirilebildiğini dile getirdi.

Çiğ sütün vatandaşa direkt arzına ilişkin yapılan düzenlemenin amacının çiğ süt talebi olan kişilere en yakın yerden sağlıklı çiğ süt temin edebilmek olduğunu belirten Çelik, konunun aile işletmesi ile irtibatlandırılmasının yanlış olduğunu, ari işletmelerin marketlerde satacakları sütün özelliklerini ve kriterlerini ortaya koyduklarını vurguladı.

tevfik-keskinÇelik, ari işletmelerde gerekli ekipmanlarla çiğ sütün 4 santigrat derecenin altına soğutularak uygun cihazlar ile 24 saat içerisinde tüketiciye ulaştırılacağını belirterek, süt arzında bir sorun olmadığını ancak tüketimi artırmak için çaba gösterdiklerini ifade etti. Çelik, “Son dönemlerde çiğ süt tüketimi ile ilgili yoğun bir talep oluşmaya başladı. Bu talep en yakın yerden vatandaşla çiğ sütün buluşmasına dönüşebilir mi? Ama bunun da sağlıklı olması gerekli, rastgele bir pazarın oluşması söz konusu olamaz. Amacımız sağlıklı gıda ile tüketicimizi buluşturmaktır. Bu konuda maksatlı yayın yapanları da kınıyorum. Bunlar adeta sağlıksız gıdaya vatandaşın erişimi gibi bir yaklaşımı ortaya koymaktır ki bu da kabul edilebilir değildir.” ifadelerini kullandı.

Keskin de Türkiye’deki süt üreticilerinin yaklaşık yarısını temsil ettiklerine dikkati çekerek, çiğ sütün vatandaşa direk arzını yıllardır talep ettiklerini dile getirdi.

Buradaki amacın kaliteli sütün vatandaşlar ile buluşmasının sağlanması olduğunu ifade eden Keskin, bir ineği bulunan üreticinin de ari işletme olabildiğini, bu düzenlemenin, küçük üreticileri yok etmek değil, daha çok kaliteli süt üretimini teşvik etme gibi bir sonucunun olacağını söyledi.

AA

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar