Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz TUYEM’e,katılımınız için ANTALYA’ya davet ediyoruz”
  M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz
 • HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgeden sinema perdesine bir ilk..
  HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgede
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 10.GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 2017 ANTALYA SİDE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlene
 • Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin Kuru Dönemi”ni Anlattı
  Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin K
 • SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE KADAR BİRÇOK YENİLİK NEW HOLLAND STANDINDA..
  SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE K
 • GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği:Tarımın geleceği için eğitime destek
  GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocukl
 • ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en sevilen markası” unvanına Sütaş layık görüldü.
  ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en s
 • ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta”nın DÜNÜ,BUGÜNÜ ve YARINI” Bilimsel Olarak Tartışıldı..
  ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta&#
 • Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplantısı için Ankara’daydı
  Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplan
 • 2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
  2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
Bakan Eker, Tarım Kredi Kooperatiflerinin 10. Olağan Genel Kurulu’na katıldı

Bakan Eker, Tarım Kredi Kooperatiflerinin 10. Olağan Genel Kurulu’na katıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker,  TOBB Konferans Salonunda gerçekleştirilen Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nin 10. Olağan Genel Kurul Toplantısında yaptığı konuşmada, genel kurulun hayırlı olmasını diledi. 

 

2002 yılı genel seçimlerinin ardından tarımla ilgili bir toplantı yapıldığını ve kendisinin de davet edildiğini dile getiren Bakan Eker, toplantıda Tarım Kredi Kooperatiflerinin geleceğinin konuşulduğunu ifade etti.

 

O zamanki tabloya göre, Tarım Kredi Kooperatiflerinin sürekli zarar ettiğini ve kapatılması gerektiğinin konuşulduğunu anımsatan Bakan Eker, bununla ilgili o zaman Dünya Bankası ve IMF’e de “sipariş raporlar” hazırlatıldığını söyledi.

 

Kendisinin, o toplantıda kanaatlerini dile getirdiğini belirten Bakan Eker, şunları kaydetti:

 

“Biz millete ve Türk çiftçisine inanıyoruz. Onların gücüne, iradesine, imanına inanıyoruz. Bir şeye sarılıp, iradeyle ortaya çıkarlarsa tüm problemlerin üstesinden geleceklerine inancımızı söyledik ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kapatılması değil, aksine gerekli düzenlemeler yapılıp, geliştirilmesi gereken bir kurum olduğunu ifade ettik. Hükümetimiz de bu yönde tüm adımları attı, yasal düzenlemeler yapıldı ve bugün hamdolsun, Tarım Kredi Kooperatifleri Türkiye’nin en saygın, büyük kuruluşlarından biri, en büyük tarım ailesi haline gelmiştir.”

 

Bakan Eker, Tarım Kredi Kooperatiflerinin 2002 yılında 302 milyon lira kredi kullandırabildiğine, bu rakamın 2014 yılında ise 6 milyar liraya çıktığına dikkati çekti. Faizlerin o yıllarda yüzde 59 düzeyinde olduğunu ifade eden Bakan Eker, bugün ise faizlerin yüzde 0 ile 7,5 arasında olduğunu ve birçok alanda sübvansiyonların etkin şekilde uygulandığını vurguladı. Bakan Eker, “Bu köklü aile günümüzde, 35 bin yerleşim yeri ünitesinde, bin 625 kooperatifte, 1 milyon 100 bin üye ile Türkiye’yi besliyor, ülkemizi bir yılda ziyaret eden 30 milyonun üzerinde turistin de karnını doyuruyor. Üstüne 18 milyar dolarlık gıda ve tarım ihracatı gerçekleştiriyor, 5 milyon 200 bin insanı istihdam ediyor” dedi.

 

62 MİLYAR DOLARLIK HASILA İLE AVRUPA’NIN EN BÜYÜK TARIM EKONOMİSİYİZ

 

Bakan Eker, tarımı stratejik bir sektör olarak ele aldıklarını belirterek, bu sektörü, günlük popülist politikaların alanı olmaktan çıkardıklarını söyledi.

 

Projeleri de bu anlayışla hep uzun vadeli geliştirdiklerini anlatan Bakan Eker, Türkiye’deki toplam tarım desteğinin 2002 yılında 1 milyar 800 milyon lira iken, 2015 yılı itibarıyla 10 milyar liraya çıktığını bildirdi.

 

Türkiye’nin net tarım hasılasının ise 2002 yılında 23 milyar dolar olduğunu hatırlatan Bakan Eker, “Aldığımız tedbirler, uyguladığımız politika ve projelerle net tarım hasılası 2012 yılında 62 milyar dolarlara kadar çıktı ve Avrupa’nın birinci, dünyanın 7 büyük tarım ekonomisi haline geldik. Bu pozisyonumuzu da muhafaza ediyoruz” diye konuştu.

 

SON 7 YILDA AFETTEN ZARAR GÖREN 200 BİN ÇİFTÇİMİZİN BORCUNU ERTELEDİK

 

Tarıma verilen desteklere de değinen Bakan Eker, hükümet olarak çiftçiye ihtiyaç duyduğu her alanda destek verdiklerini ve bu desteğe devam edeceklerini bildirdi. Uygulamaya konulan ödeme kolaylıklarıyla, son 5 yılda 71 bin 744 çiftçinin 130 milyon lira borcunun, öz kaynaklar kullanılarak silindiğini anlatan Bakan Eker, son 7 yılda afetlerden zarar gören 200 bin çiftçinin 1,7 milyar lira borcunun 1 yıl ertelendiğini ifade etti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, kendilerine kadar Cumhuriyet tarihinde hiçbir hükümetin koyunu ve keçiyi desteklemediğini bildirdi.

 

Benzer şekilde, daha birçok alana destek verdiklerini anlatan Bakan Eker, tarım politikasında daha önceden sadece doğrudan gelir desteğinden ibaret olan destekleri mekanizasyonla, uygun krediyle, girdi destekleriyle 52 kalem desteğe çıkardıklarını ifade etti.

 

Bakan Eker, bu ayın sonu itibarıyla, yılın ilk 4 ayında çiftçiye ödenecek nakdi karşılıksız desteğin 4 milyar 800 milyon lirayı bulacağını söyledi.

 

Tarım Kredi Kooperatiflerinin üyelerinden, birliklerine sahip çıkmalarını ve denetlemelerini isteyen Eker, birliğin her zaman daha az kar etmesi ve çiftçiye daha uygun fiyatla girdi desteği sağlaması gerektiğini kaydetti.

 

Birliğin Yönetim Kurulu Başkanı Varol Yıldız da 30 yıl önce çiftçinin tüm ihtiyaçları gibi akaryakıtın da karaborsada olduğunu anımsatarak, bugün ise bir çok ihtiyacın Tarım Kredi Kooperatiflerince çiftçinin ayağına kadar götürüldüğünü söyledi.

 

Teşkilat olarak, 1 milyon 100 bin ortaklarının ihtiyaçlarını karşıladıklarını anlatan Yıldız, “Sayın Bakanım, ülkemiz çiftçisi ve ortaklarımıza daha da düşük maliyetlerle hizmet verebilmemiz için, sizden bir istirhamımız olacak. Tüm çiftçi arkadaşlarım adına bir bankamızın olmasını arz ediyorum” dedi.

 

Son genel kuruldan bu yana 4 yıldır görev yaptıklarını dile getiren Yıldız, “Biliyorum eksiklerimiz var. Bu eksiklerin farkındayız ve bunları aşmak için gayret ediyoruz. Bilerek çiftçimizin bir kuruşunun zayi olması için karar almadık. Hata yapan her kimse gereğini yaptık. Devletimizin mücadele ettiği konularda, biz de gücümüzün yettiği kadar mücadelemizi yaptık” diye konuştu.

 

Genel Müdür İrfan Güvendi ise dünyada tarım algısının değiştiğini, tarımın artık stratejik bir sektör olarak görüldüğünü ifade etti.

 

Son 12 yıldır uygulanan başarılı politikalarla Türkiye’nin, tarımda Avrupa’da ilk sıraya yükseldiğini belirten Güvendi, Tarım Kredi Kooperatiflerinin de bu dönemde 20 kat büyüdüğünü söyledi.

 

Bu yıl 6,5 milyar lira kredi kullandıracaklarını aktaran Güvendi, çiftçilerin finansman imkanlarını karşılamak için tüm imkanları seferber ettiklerini bildirdi.


Bakan Eker, Tarım Kredi Kooperatiflerinin 10. Olağan Genel Kurulu’na katıldı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker,  TOBB Konferans Salonunda gerçekleştirilen Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nin 10. Olağan Genel Kurul Toplantısında yaptığı konuşmada, genel kurulun hayırlı olmasını diledi.    2002 yılı genel seçimlerinin ardından tarımla ilgili bir toplantı yapıldığını ve kendisinin de davet edildiğini dile […]


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Benzer Galeriler

hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar