Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herkesi üzüyor. Devlet sadece düzenleme görevini yapar. ”
  BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herke
 • Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içecek sanayinin gündemindeki konular ele alındı.
  Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içec
 • Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbirinden İlginç Konular 6. Gıda Güvenliği Kongresi’nde Ele Alınacak…
  Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbi
 • Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Araya Getirdi
  Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Ara
 • Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
  Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
 • LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT Fuarı 20 – 23 Eylül, CNR Expo Yeşilköy
  LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT
 • “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜKETİMİ, AVRUPA’NIN SADECE ÜÇTE BİRİ KADAR”
  “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜK
 • Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
  Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
 • Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta görücüye çıktı
  Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta g
 • PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİZİ ”
  PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİ
BAKANLIK DENETİMLERİ YETERSİZ: Gıda Denetimi Halk Sağlığı Açısından Çok Önemli

BAKANLIK DENETİMLERİ YETERSİZ

Son günlerde yaşadığımız gıda zehirlenmeleri, gıda denetiminin halk sağlığı açısından ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Bilim ve teknolojinin yüksek seviyelere ulaştığı 21. yüzyılda, hayvansal ürünlerden kaynaklanan bu kadar büyük çaplı gıda zehirlenmeleri ancak ihmal sonucu yaşanabilir. Bunun yegane sebebi yetersiz kontrol ve denetimdir.

Veteriner-Hekimleri-Birliği-Başkanı-Talat-Gözet

Gıdadan kaynaklanan risklerin (zehirlenmelerin) %90 ının hayvansal gıdalardan kaynaklandığı bilimsel bir gerçektir.

Hayvansal gıdaların taşıdığı bu riskler nedeniyle, kontrol ve denetimleri için daha ciddi denetimleri kapsayan farklı yasal düzenlemeler getirilmiştir.

Bu yasal düzenlemelere göre; Hayvansal gıdanın,  çiftlikten – sofraya ulaşıncaya kadar devam eden denetimlerinin, Resmi veya Yetkilendirilmiş Veteriner Hekim (resmi veteriner hekimin yetkilerine sahip, Bakanlık adına görev yapan veteriner hekim)tarafından yapılması zorunludur.

Veteriner-Hekimleri-Birliği-Başkanı-Talat-Gözet

Ancak; Bu gün ülkemizde, hayvansal gıdaların kontrolünde çok önemli sorunlar yaşanmaktadır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kendi adına görev yapacak ve yetki kullanacak “Yetkilendirilmiş Veteriner Hekim” görevlendirmelerini, yasal düzenlemenin amacına uygun olmayan, Taşeron eliyle yapmak istemesi nedeniyle Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir.

Bakanlık, iptal edilen bu madde ile ilgili yeni bir düzenleme getirmemiştir. Bu denetimleri, Resmi Veteriner Hekimler eliyle yürütmeyi tercih etmiştir. Ancak; bunun için yeni bir veteriner hekim istihdamı sağlanmamış, mevcut Resmi Veteriner Hekimlere, ek görev vererek, yürütme yolunu tercih etmiştir.

Bu gün, Bakanlık bünyesinde istihdam edilen veteriner hekimler, sayısal olarak, rutin veteriner hekimlik hizmetlerinin yürütülmesinde yetersiz kalmaktadır. Bunun yanında, bir de halk sağlığı açısından önemli risk taşıyan mezbaha, kesimhane ve et parçalama tesislerinde yapılacak et muayeneleri ve kontrolleri için görevlendirilmeleri, sağlıklı bir muayene ve denetime imkan vermemektedir. Bu nedenle,  bu tür gıda zehirlenmelerini daha sık yaşamaya başladık.

Bunu önlemenin tek yolu hayvansal ürünlerin muayene ve denetimlerinin daha etkin bir şekilde yapılmasıdır. Bunun için, Anayasa Mahkemesinin iptal gerekçesi dikkate alınarak Yetkilendirilmiş Veteriner Hekim düzenlemesinin yeniden yapılması veya sadece mezbaha, kesimhane ve parçalama tesislerinde görevlendirilmek üzere Bakanlık bünyesinde ilave resmi veteriner hekim istihdamı sağlanmalıdır.

Bilindiği gibi, veteriner hekimler askerlik döneminde gıda kontrol subayı olarak görev yapmakta ve alınan her türlü gıdanın kontrol ve denetiminden sorumludurlar. Ancak, son yıllarda askerin yemek ihtiyacı, yemek firmalarına ihale edildiğinden, veteriner hekimlerin, yemek firmalarınca kullanılan et ve et ürünlerini denetim yetkileri yoktur. Gıda zehirlenmelerinin temelinde, hayvan sağlığı ile ilgili sorunlar yer almaktadır. Bu nedenle, yemek firmalarında, istihdamı zorunlu olarak görev yapan personelin, veteriner hekim olması zehirlenmelerin önlenmesinde önemli bir etken olacaktır.

Saygılarımla,

 

Talat GÖZET

Türk Veteriner Hekimleri Birliği

Merkez Konseyi Başkanı


BAKANLIK DENETİMLERİ YETERSİZ Son günlerde yaşadığımız gıda zehirlenmeleri, gıda denetiminin halk sağlığı açısından ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bilim ve teknolojinin yüksek seviyelere ulaştığı 21. yüzyılda, hayvansal ürünlerden kaynaklanan bu kadar büyük çaplı gıda zehirlenmeleri ancak ihmal sonucu yaşanabilir. Bunun yegane sebebi yetersiz kontrol ve denetimdir. Gıdadan kaynaklanan risklerin (zehirlenmelerin) %90 ının hayvansal gıdalardan kaynaklandığı […]


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Benzer Galeriler

hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar