Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz TUYEM’e,katılımınız için ANTALYA’ya davet ediyoruz”
  M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz
 • HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgeden sinema perdesine bir ilk..
  HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgede
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 10.GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 2017 ANTALYA SİDE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlene
 • Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin Kuru Dönemi”ni Anlattı
  Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin K
 • SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE KADAR BİRÇOK YENİLİK NEW HOLLAND STANDINDA..
  SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE K
 • GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği:Tarımın geleceği için eğitime destek
  GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocukl
 • ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en sevilen markası” unvanına Sütaş layık görüldü.
  ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en s
 • ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta”nın DÜNÜ,BUGÜNÜ ve YARINI” Bilimsel Olarak Tartışıldı..
  ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta&#
 • Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplantısı için Ankara’daydı
  Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplan
 • 2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
  2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
BVHO’dan Aşı çalışmalarına destek
BVHO’dan Aşı çalışmalarına destek
Aşı çalışmalarına BVHO’dan destek Hastalıklarla mücadelede oda üyesi 200 serbest veteriner hekim yer alacak BURSA – Başta şap olmak üzere hayvancılık sektörü için büyük tehdit oluşturan hastalıklara karşı yapılacak aşı...
2 Şubat 2017 22:03
Font1 Font2 Font3 Font4

Aşı çalışmalarına BVHO’dan destek

Hastalıklarla mücadelede oda üyesi 200 serbest veteriner hekim yer alacak

Aşı çalışmalarına BVHO'dan destek

BURSA – Başta şap olmak üzere hayvancılık sektörü için büyük tehdit oluşturan hastalıklara karşı yapılacak aşı çalışmalarına, Bursa Veteriner Hekimler Odası da destek verecek. İlkbahar ve güz dönemi olmak üzere iki kez yürütülecek aşı çalışmalarıyla ilgili protokol, Bursa Veteriner Hekimler Odası ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bursa İl Müdürlüğü arasında imzalandı.

Bursa ve ilçelerindeki 190 bin büyükbaş hayvanın şap, Burucella ve LSD hastalığına karşı aşılanmasını öngören protokole, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bursa İl Müdürü Ömer Ceylan imza attı. Protokol imza töreninde İl Müdür Yardımcısı Akif Şenyürek, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Yakup Sağlık da hazır bulundu. Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam, imzalanan protokolün, hayvan hastalıklarıyla mücadelede kamu-özel sektör işbirliğinin en güzel örneğini oluşturduğunu söyledi. Protokol ile Bursa Veteriner Hekimler Odası üyesi 200 serbest veteriner hekim tarafından Bursa ve İlçelerindeki 190 bin sığırın üç tür hastalığa karşı aşılanacağını kaydeden Sağlam, ilkbahar dönemi aşı çalışmalarının Şubat ve Mart aylarında, güz dönemi çalışmalarının ise Eylül ve Ekim aylarında gerçekleştirileceğini bildirdi.

Sektörü tehdit eden hastalıkların başında şap geliyor

Türk hayvancılık sektörünü tehdit eden hastalıkların başında şap hastalığının geldiğini belirten Başkan Sağlam, Bursa’nın şaptan arındırılmış arî bölge haline getirilmesi için pilot illerden biri olduğunu hatırlattı. Oda olarak geçmiş yıllarda yaptıkları aşı çalışmalarında sağladıkları başarı sayesinde; aşı prokolüne bu yıl iki hastalığa karşı yürütülecek aşı çalışmalarının da eklendiğini kaydeden BVHO Başkanı Sağlam, “Şubat ve Mart ayları içinde üyelerimiz sahaya inerek hayvanları şap, Burucella ve LSD hastalığına karşı aşılayacak. Bilindiği gibi halk arasında dabak hastalığı olarak bilinen şap hastalığı, hem büyükbaş, hem küçükbaş hayvanlarda et ve süt verimini azaltan ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle koruyucu önlemlerin başında gelen aşılama çalışmaları önem taşıyor” dedi. Başkan Sağlam, bu yıl protokole eklenen Burucella ve LSD hastalıklarının sektör için tehdit oluşturan önemli hastalıklar olduğuna değindi. Gebe hayvanlarda düşüğe neden olan Burucella hastalığı ile virüs yoluyla bulaşan LSD (Lumpy Skin Disease) hastalığının ekonomik kayıplara yol açtığını ifade eden Başkan Sinan Sağlam, bu iki hastalığa karşı aşı çalışmasının da protokole ilave edilmesini olumlu bir gelişme olarak gördüklerini sözlerine ekledi.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar