Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içecek sanayinin gündemindeki konular ele alındı.
  Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içec
 • Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbirinden İlginç Konular 6. Gıda Güvenliği Kongresi’nde Ele Alınacak…
  Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbi
 • Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Araya Getirdi
  Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Ara
 • Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
  Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
 • LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT Fuarı 20 – 23 Eylül, CNR Expo Yeşilköy
  LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT
 • “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜKETİMİ, AVRUPA’NIN SADECE ÜÇTE BİRİ KADAR”
  “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜK
 • Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
  Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
 • Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta görücüye çıktı
  Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta g
 • PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİZİ ”
  PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİ
 • YAZ KURAKLIĞI BAL ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ
  YAZ KURAKLIĞI BAL ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ
BVHO’dan Aşı çalışmalarına destek
BVHO’dan Aşı çalışmalarına destek
Aşı çalışmalarına BVHO’dan destek Hastalıklarla mücadelede oda üyesi 200 serbest veteriner hekim yer alacak BURSA – Başta şap olmak üzere hayvancılık sektörü için büyük tehdit oluşturan hastalıklara karşı yapılacak aşı...
2 Şubat 2017 22:03
Font1 Font2 Font3 Font4

Aşı çalışmalarına BVHO’dan destek

Hastalıklarla mücadelede oda üyesi 200 serbest veteriner hekim yer alacak

Aşı çalışmalarına BVHO'dan destek

BURSA – Başta şap olmak üzere hayvancılık sektörü için büyük tehdit oluşturan hastalıklara karşı yapılacak aşı çalışmalarına, Bursa Veteriner Hekimler Odası da destek verecek. İlkbahar ve güz dönemi olmak üzere iki kez yürütülecek aşı çalışmalarıyla ilgili protokol, Bursa Veteriner Hekimler Odası ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bursa İl Müdürlüğü arasında imzalandı.

Bursa ve ilçelerindeki 190 bin büyükbaş hayvanın şap, Burucella ve LSD hastalığına karşı aşılanmasını öngören protokole, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bursa İl Müdürü Ömer Ceylan imza attı. Protokol imza töreninde İl Müdür Yardımcısı Akif Şenyürek, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Yakup Sağlık da hazır bulundu. Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam, imzalanan protokolün, hayvan hastalıklarıyla mücadelede kamu-özel sektör işbirliğinin en güzel örneğini oluşturduğunu söyledi. Protokol ile Bursa Veteriner Hekimler Odası üyesi 200 serbest veteriner hekim tarafından Bursa ve İlçelerindeki 190 bin sığırın üç tür hastalığa karşı aşılanacağını kaydeden Sağlam, ilkbahar dönemi aşı çalışmalarının Şubat ve Mart aylarında, güz dönemi çalışmalarının ise Eylül ve Ekim aylarında gerçekleştirileceğini bildirdi.

Sektörü tehdit eden hastalıkların başında şap geliyor

Türk hayvancılık sektörünü tehdit eden hastalıkların başında şap hastalığının geldiğini belirten Başkan Sağlam, Bursa’nın şaptan arındırılmış arî bölge haline getirilmesi için pilot illerden biri olduğunu hatırlattı. Oda olarak geçmiş yıllarda yaptıkları aşı çalışmalarında sağladıkları başarı sayesinde; aşı prokolüne bu yıl iki hastalığa karşı yürütülecek aşı çalışmalarının da eklendiğini kaydeden BVHO Başkanı Sağlam, “Şubat ve Mart ayları içinde üyelerimiz sahaya inerek hayvanları şap, Burucella ve LSD hastalığına karşı aşılayacak. Bilindiği gibi halk arasında dabak hastalığı olarak bilinen şap hastalığı, hem büyükbaş, hem küçükbaş hayvanlarda et ve süt verimini azaltan ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle koruyucu önlemlerin başında gelen aşılama çalışmaları önem taşıyor” dedi. Başkan Sağlam, bu yıl protokole eklenen Burucella ve LSD hastalıklarının sektör için tehdit oluşturan önemli hastalıklar olduğuna değindi. Gebe hayvanlarda düşüğe neden olan Burucella hastalığı ile virüs yoluyla bulaşan LSD (Lumpy Skin Disease) hastalığının ekonomik kayıplara yol açtığını ifade eden Başkan Sinan Sağlam, bu iki hastalığa karşı aşı çalışmasının da protokole ilave edilmesini olumlu bir gelişme olarak gördüklerini sözlerine ekledi.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar