Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz TUYEM’e,katılımınız için ANTALYA’ya davet ediyoruz”
  M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz
 • HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgeden sinema perdesine bir ilk..
  HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgede
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 10.GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 2017 ANTALYA SİDE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlene
 • Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin Kuru Dönemi”ni Anlattı
  Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin K
 • SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE KADAR BİRÇOK YENİLİK NEW HOLLAND STANDINDA..
  SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE K
 • GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği:Tarımın geleceği için eğitime destek
  GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocukl
 • ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en sevilen markası” unvanına Sütaş layık görüldü.
  ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en s
 • ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta”nın DÜNÜ,BUGÜNÜ ve YARINI” Bilimsel Olarak Tartışıldı..
  ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta&#
 • Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplantısı için Ankara’daydı
  Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplan
 • 2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
  2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
ÇAM BALI ÜRETİCİLERİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR

Türkiye çam balı üretiminin yüzde 80’inin gerçekleştirildiği Muğla’da, üreticiler iyi bir hasat dönemi geçirdi. Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Şahin Muğla, Aydın ve Antalya’da çam balı üretiliyor. Bu iller Türkiye arıcılığının sigortası. Türkiye arıcılığında bu illerdeki çam balı üretim alanları olmadığı zaman, Türkiye’de arıcılık çok büyük kaos yaşar dedi.

Türkiye çam balı üretiminin yüzde 80’inin  gerçekleştirildiği Muğla’da, üreticiler iyi bir hasat dönemi geçirmenin  mutluluğunu yaşıyor.

131220160051116301574

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı ve Muğla Arı  Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin, dünya çam balı üretiminin yüzde 90’ının karşılandığı Türkiye’de, üretimin  yaklaşık yüzde 80’inin ise Muğla’da gerçekleştirildiğini söyledi.

Muğla ve ilçelerinde 6 binin üzerinde ailenin geçimini arıcılıkla  sağladığını anlatan Şahin, kentin 3 milyon kovana ev sahipliği yaptığını,  gezginci arıcılarla bu sayının hasat döneminde 5 milyon kovana ulaştığını  kaydetti.

Şahin, Muğla’da çam balı hasadının ağustosun ilk haftalarında başlayıp  kasım sonuna kadar devam ettiğini ifade ederek, hasat döneminin iyi bir şekilde  tamamlandığını dile getirdi.

30451-kestane-bali-daha-kovandayken-satildi

“İyi ki çam balı alanları var”

Çam balında iyi olan hasadın bu yıl çiçek balında gerçekleşmediğine  değinen Şahin, “İyi ki Muğla çam balı alanları var. İyi ki Muğla’da çam balı  üretiliyor. Muğla, Aydın, Antalya’da çam balı üretiliyor. Bu iller Türkiye  arıcılığının sigortası. Türkiye arıcılığında bu illerdeki çam balı üretim  alanları olmadığı zaman, Türkiye’de arıcılık çok büyük kaos yaşar.” dedi.

Şahin, 2016 yılında çiçek balında olumsuz hava koşulları nedeniyle  yüzde 40-50’lere varan bir düşüş yaşandığını ifade ederek, “Muğla’da 2 milyon 800  bin civarında arı konaklamıştır. Bu da Türkiye arı varlığının yüzde 40-45’ine  tekabül ediyor. Bu nedenle bir çok arıcı bu yıl çam balı üretimi için de Muğla’ya  geldi. Arıcı arkadaşlarımız diğer iki ilimizde de konakladı. Bu bölgelerde  yapılan 30 bin ton bal hasadı, Türkiye arıcısını kurtardı. Türkiye arıcılığına da  bal üretiminde nefes aldırmış oldu.” diye konuştu.

Çam balına fazlasıyla önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Şahin,  şöyle konuştu:

“Çam balını dünya markası olarak tanıtmamız lazım. Bunu tanıtacak olan  devletimizdir. Orman Bakanlığımızın çam balı alanlarına gereken önemi verdiğini  söyleyebiliriz. Öncelikle yapmamız gereken, arıcılarımızın konaklayacağı  alanlardaki yolları ve su imkanlarını sağlamamız lazım. Bu illerde turizm ve  arıcılık iç içe. İki sektörü de korumamız lazım. Birinci önceliğimiz bu. İkinci  önceliğimiz ise aşılama ve bu sahaları planlı bir şekilde genişletilmesinin  yapılması önem arz ediyor. Bu iki şey olmazsa olmazlarımız.”

“Merdiven altı bam üretiminin bitirilmesi lazım”

Ziya Şahin, bal fiyatlarının yıllardır çözemedikleri bir sorun  olduğunu belirterek, üreticiden çok ucuz fiyatlara alınan balın marketlerde  yüksek fiyatlarla satıldığını kaydetti.

Şahin, arıcının ürettiği balın piyasaya hakim olmadığı sürece,  üreticilerin mağdur olduğunu savunarak, “Piyasadaki merdiven altı bal üretiminin  bitirilmesi lazım. Her şeyden önce balda glikoz tahlili aranması lazım. Glikozla  balın hiçbir ilişiği olmaması gerekiyor. Glikozun balla akrabalığı yok.” dedi.

Anadolu Ajansı


Türkiye çam balı üretiminin yüzde 80’inin gerçekleştirildiği Muğla’da, üreticiler iyi bir hasat dönemi geçirdi. Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Şahin Muğla, Aydın ve Antalya’da çam balı üretiliyor. Bu iller Türkiye arıcılığının sigortası. Türkiye arıcılığında bu illerdeki çam balı üretim alanları olmadığı zaman, Türkiye’de arıcılık çok büyük kaos yaşar dedi. Türkiye çam balı üretiminin yüzde […]


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Benzer Galeriler

hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar