Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz TUYEM’e,katılımınız için ANTALYA’ya davet ediyoruz”
  M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz
 • HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgeden sinema perdesine bir ilk..
  HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgede
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 10.GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 2017 ANTALYA SİDE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlene
 • Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin Kuru Dönemi”ni Anlattı
  Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin K
 • SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE KADAR BİRÇOK YENİLİK NEW HOLLAND STANDINDA..
  SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE K
 • GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği:Tarımın geleceği için eğitime destek
  GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocukl
 • ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en sevilen markası” unvanına Sütaş layık görüldü.
  ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en s
 • ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta”nın DÜNÜ,BUGÜNÜ ve YARINI” Bilimsel Olarak Tartışıldı..
  ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta&#
 • Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplantısı için Ankara’daydı
  Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplan
 • 2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
  2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
DELİ BALI NEDİR? DELİ BALI ZEHİRLENMESİ NASIL OLUR?
DELİ BALI NEDİR? DELİ BALI ZEHİRLENMESİ NASIL OLUR?

Dünyanın en iyi bal türü olarak gösterilen deli balı, ülkemizde de büyük bir ün kazanmıştır. Birçok tedavide kullanılan deli balı, acımsı buruk tadı vardır. Çok az yenildiğinde birçok hastalığa derman olmaktadır.

Çok yenilmesi durumunda ise, merkezi sinir sisteminde bozukluklara, felçlere hatta ölümle sonuçlanmaktadır. Bu hastalıklara veya ölümlere yol açmadan önce; zehirlenme, bulantı, kusma, baş dönmesi, sarhoşluk, gibi belirtilerle kendisini göstermektedir. Deli balının fazla yenmesi veya yaşlı insanların tüketimi sonucunda, ölüm haberlerinin olduğu birçok yerde karşımıza çıkmaktadır. Sadece insanları değil hayvanların bile telef olduğunu gözlemlenmiştir. Bu yüzden doktorlar, deli balının tüketilmesinde çok dikkatli olması gerektiğini söylemektedirler.

Arı, bu balı sarı renkli çiçek ”Azelea Pontica Luteum” ve kırmızı renkli çiçek olan ”Rhodedonderon Ponticum L.” bitkilerinden topladığı özden yapmaktadır. Doğu Asya’dan Kafkaslar’a kadar uzanan yerlerde ülkemizde de bulunmaktadır. Bu ırkta ki çiçeklerin Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunduğu söylemek yanlış olmaz. Alman bilim adamı, Karl Koch 1844 yılında ziyaret ettiği Rize’de deli balı, arıların komar bitkisinden yaptığını gözlemlemiştir.

Doğu Karadeniz Bölgesinde komar bitkisi 1000-2000 metre rakımları arasında yayılış göstermiştir. Bu bitkiler, asidik, rutubetli, kumlu-killi toprakları sever. Kirece karşı hassastır. Deli bal M.Ö. de faydaları ve zararları bilinmektedir. Hatta bu balı bir silah olarak kullanmışlardır. Prof. Dr. Özyurt, Milattan Önce 401 yılında Karadeniz Bölgesinde 10 bin Yunan askerlerinin yaptığı kamp etrafında, bölge halkı tarafında zehirlediklerini dile getirmiştir. Bal yiyen askerlerde ishal olmuş, körkütük sarhoş olmuş, can çekişmişlerdi. Bu balın sayesinde askerlerin kolayca esir düştüklerini, geçmişten günümüze dilden dile aktarıldığını söyledi.

Prof. Dr. Özyurt ”Tarihte düşmanları etkisiz hale getirmek için kullanılan ilk biyolojik silah olan bu balı, tüketilirken çok dikkatli olunmalı” diye yazısında balın tehlikesini vurgulamıştır. Daha sonraki dönemlerde ise Milattan Sonra 77 yılında, Plinius’un notlarında ” arıların yiyeceği o kadar önemlidir ki bu yüzden balları bile zehirli olabilir” diye çıkan belgeler arasındadır.

Pontus Bölgesi’nde deli balın meydana getirdiği bu rahatsızlığa, ”maenomenon” denmiştir. Yine aynı Yunanlı yazar ” Heptakometler, Pompeus’un ordusu dağlık ülkeden geçerken, üç Roma bölüğünü imha etmiştir. Bunlar, ağaç sürgünlerinden elde edilen deli balı kaseleri, yol üzerinde bıraktılar ve askerler bunu yeyip bilinçlerini kaybedince, onlara saldırarak kolayca hepsini saf dışı ettiler.” diye yazmıştır. Ayrıca, Osmanlı Devletinin bazı köylerinde bu balın 16. yüzyıl da geçim kaynağı olarak Tahrir defterine, 4800 akçe vergi alındığı kayıtlara geçmiştir.


DELİ BALI NEDİR? DELİ BALI ZEHİRLENMESİ NASIL OLUR? Dünyanın en iyi bal türü olarak gösterilen deli balı, ülkemizde de büyük bir ün kazanmıştır. Birçok tedavide kullanılan deli balı, acımsı buruk tadı vardır. Çok az yenildiğinde birçok hastalığa derman olmaktadır. Çok yenilmesi durumunda ise, merkezi sinir sisteminde bozukluklara, felçlere hatta ölümle sonuçlanmaktadır. Bu hastalıklara veya ölümlere […]


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Benzer Galeriler

hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar