Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz TUYEM’e,katılımınız için ANTALYA’ya davet ediyoruz”
  M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz
 • HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgeden sinema perdesine bir ilk..
  HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgede
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 10.GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 2017 ANTALYA SİDE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlene
 • Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin Kuru Dönemi”ni Anlattı
  Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin K
 • SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE KADAR BİRÇOK YENİLİK NEW HOLLAND STANDINDA..
  SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE K
 • GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği:Tarımın geleceği için eğitime destek
  GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocukl
 • ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en sevilen markası” unvanına Sütaş layık görüldü.
  ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en s
 • ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta”nın DÜNÜ,BUGÜNÜ ve YARINI” Bilimsel Olarak Tartışıldı..
  ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta&#
 • Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplantısı için Ankara’daydı
  Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplan
 • 2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
  2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
Devekuşu Yumurtası Kazandırıyor
Devekuşu Yumurtası Kazandırıyor
Devekuşu Yumurtası Kazandırıyor Türkiye’de yeni yeni tanınan devekuşu yumurtalarının tanesi 25 tavuk yumurtasına eşit. Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi’nde üretilen bir kilogram 700 gram ağırlığındaki yumurtalar, süs eşyası olarak kullanıldığında...
23 Ağustos 2014 23:08
Font1 Font2 Font3 Font4

Devekuşu Yumurtası Kazandırıyor

Türkiye’de yeni yeni tanınan devekuşu yumurtalarının tanesi 25 tavuk yumurtasına eşit. Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi’nde üretilen bir kilogram 700 gram ağırlığındaki yumurtalar, süs eşyası olarak kullanıldığında 100 liraya kadar alıcı bulabiliyor.

Ziraat Fakültesi’nde öğretim görevlileri ve öğrenciler tarafından araştırma amaçlı kurulan merkezde üretilen devekuşu yumurtası ve eti, geleceğin alternatif üretim alanlarından biri olarak görülüyor. Devekuşu yumurtaları yiyecek olarak tüketilmesinin yanında süs eşyası olarak da kullanılıyor.

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Önder Canbolat, UÜ tarımsal uygulama ve araştırma merkezi bünyesindeki devekuşu üretim biriminde yaklaşık 50 devekuşu bulunduğunu söyledi. Canbolat, “Burada daha çok araştırma ve uygulamaya yönelik devekuşu üretimi yapıyoruz. Bu birimde öğretim görevlilerimiz ve öğrencilerimiz araştırma da yapıyor.” dedi.

Devekuşunu fakülteye, özel bir şirketle anlaşarak 1997 yılında getirdiklerini bildiren Dr. Canbolat, “O günden bu zamana kadar üretimimiz devam ediyor. Ülkemizde şu an ziraat fakülteleri arasında devekuşu üreten tek merkezdir ve Türkiye’deki en büyük işletmelerden birisidir. Yılda 100-150 arasında yavru üretme olanağımız bulunuyor. Ürettiğimiz hayvanlar, başta damızlık olmak üzere et üretimi için kullanılıyor. Devekuşu eti kolesterol ve enerji içeriğince düşük olup, iyi bir diyet yemidir. Özellikle kalp ve damar hastaları için çok ideal bir et.” şeklinde konuştu.

Yavru devekuşlarının 2,5 yıldan sonra yumurtlamaya başladığını anlatan Canbolat, şunları söyledi: “Büyüdüğünde büyüklerin canlı ağırlığı 120 ila 150 kilo arasında değişiyor. Yılda yaklaşık 40 ila 60 yumurta verebiliyor. Ayrıca, devekuşlarından yılda 30-40 civarında yavru alınabiliyor.”

Türkiye’de halkın alışkın olmamasından dolayı devekuşu üretiminin yaygınlaşmadığını anlatan Önder Canbolat, hayvansal gıdaya artan taleple bu sıkıntının da aşılmasına neden olacağını belirti. Şu anda Türkiye’de 10-15 çiftlikte devekuşu üretimi yapıldığını anlatan Canbolat, şöyle devam etti: “Yaklaşık 25 tavuk yumurtasına eşit olan deve kuşu yumurtası besin değeri olarak da çok kaliteli. Yaklaşık 1 kilo 700 grama kadar gelen yumurtaları üretim, omlet ve süs eşyası olarak da kullanılabiliyor.”

Devekuşu yumurtalarının 15-20 liraya kadar satıldığını anlatan Önder Canbolat, “Bu yumurtalar işlenip süslendikten sonra fiyatı 100 liraya kadar çıkabiliyor. Damızlık olarak satılan yumurtalar ise 40-50 liraya alıcı buluyor.” bilgisini verdi.

Merkezde yumurtaları, daha çok üretim amaçlı kullandıklarını anlatan Önder Canbolat, şunları kaydetti: “Devekuşlarının yumurtalarını, yavru elde etmek için kuluçka makinelerine koyup yavru elde ediyoruz. Eğer yumurtada yavru yoksa yumurtayı piyasaya satıyoruz.”

Son yıllarda ülke genelindeki üretim merkezlerine satış yaptıklarını anlatan Canbolat, hayvanat bahçelerine de devekuşu sattıklarını söyledi. Devekuşlarının koyun ve keçilerin yediği bütün yemleri yiyebildiğini anlatan UÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Öğretim Görevlisi Önder Canbolat, günde 3-4 kilo yem tükettiklerini sözlerine ekledi.

(CİHAN)

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar