Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Araya Getirdi
  Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Ara
 • Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
  Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
 • LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT Fuarı 20 – 23 Eylül, CNR Expo Yeşilköy
  LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT
 • “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜKETİMİ, AVRUPA’NIN SADECE ÜÇTE BİRİ KADAR”
  “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜK
 • Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
  Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
 • Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta görücüye çıktı
  Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta g
 • PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİZİ ”
  PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİ
 • YAZ KURAKLIĞI BAL ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ
  YAZ KURAKLIĞI BAL ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu:“Ülkemizde Yumurta Ne Durumda?”
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu:“Ülke
 • Türk Veteriner Hekimleri Birliği:YUMURTA KRİZİ ( ZEHİRLİ YUMURTA )
  Türk Veteriner Hekimleri Birliği:YUMURTA KRİZİ ( Z
Devekuşu Yumurtası Kazandırıyor
Devekuşu Yumurtası Kazandırıyor
Devekuşu Yumurtası Kazandırıyor Türkiye’de yeni yeni tanınan devekuşu yumurtalarının tanesi 25 tavuk yumurtasına eşit. Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi’nde üretilen bir kilogram 700 gram ağırlığındaki yumurtalar, süs eşyası olarak kullanıldığında...
23 Ağustos 2014 23:08
Font1 Font2 Font3 Font4

Devekuşu Yumurtası Kazandırıyor

Türkiye’de yeni yeni tanınan devekuşu yumurtalarının tanesi 25 tavuk yumurtasına eşit. Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi’nde üretilen bir kilogram 700 gram ağırlığındaki yumurtalar, süs eşyası olarak kullanıldığında 100 liraya kadar alıcı bulabiliyor.

Ziraat Fakültesi’nde öğretim görevlileri ve öğrenciler tarafından araştırma amaçlı kurulan merkezde üretilen devekuşu yumurtası ve eti, geleceğin alternatif üretim alanlarından biri olarak görülüyor. Devekuşu yumurtaları yiyecek olarak tüketilmesinin yanında süs eşyası olarak da kullanılıyor.

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Önder Canbolat, UÜ tarımsal uygulama ve araştırma merkezi bünyesindeki devekuşu üretim biriminde yaklaşık 50 devekuşu bulunduğunu söyledi. Canbolat, “Burada daha çok araştırma ve uygulamaya yönelik devekuşu üretimi yapıyoruz. Bu birimde öğretim görevlilerimiz ve öğrencilerimiz araştırma da yapıyor.” dedi.

Devekuşunu fakülteye, özel bir şirketle anlaşarak 1997 yılında getirdiklerini bildiren Dr. Canbolat, “O günden bu zamana kadar üretimimiz devam ediyor. Ülkemizde şu an ziraat fakülteleri arasında devekuşu üreten tek merkezdir ve Türkiye’deki en büyük işletmelerden birisidir. Yılda 100-150 arasında yavru üretme olanağımız bulunuyor. Ürettiğimiz hayvanlar, başta damızlık olmak üzere et üretimi için kullanılıyor. Devekuşu eti kolesterol ve enerji içeriğince düşük olup, iyi bir diyet yemidir. Özellikle kalp ve damar hastaları için çok ideal bir et.” şeklinde konuştu.

Yavru devekuşlarının 2,5 yıldan sonra yumurtlamaya başladığını anlatan Canbolat, şunları söyledi: “Büyüdüğünde büyüklerin canlı ağırlığı 120 ila 150 kilo arasında değişiyor. Yılda yaklaşık 40 ila 60 yumurta verebiliyor. Ayrıca, devekuşlarından yılda 30-40 civarında yavru alınabiliyor.”

Türkiye’de halkın alışkın olmamasından dolayı devekuşu üretiminin yaygınlaşmadığını anlatan Önder Canbolat, hayvansal gıdaya artan taleple bu sıkıntının da aşılmasına neden olacağını belirti. Şu anda Türkiye’de 10-15 çiftlikte devekuşu üretimi yapıldığını anlatan Canbolat, şöyle devam etti: “Yaklaşık 25 tavuk yumurtasına eşit olan deve kuşu yumurtası besin değeri olarak da çok kaliteli. Yaklaşık 1 kilo 700 grama kadar gelen yumurtaları üretim, omlet ve süs eşyası olarak da kullanılabiliyor.”

Devekuşu yumurtalarının 15-20 liraya kadar satıldığını anlatan Önder Canbolat, “Bu yumurtalar işlenip süslendikten sonra fiyatı 100 liraya kadar çıkabiliyor. Damızlık olarak satılan yumurtalar ise 40-50 liraya alıcı buluyor.” bilgisini verdi.

Merkezde yumurtaları, daha çok üretim amaçlı kullandıklarını anlatan Önder Canbolat, şunları kaydetti: “Devekuşlarının yumurtalarını, yavru elde etmek için kuluçka makinelerine koyup yavru elde ediyoruz. Eğer yumurtada yavru yoksa yumurtayı piyasaya satıyoruz.”

Son yıllarda ülke genelindeki üretim merkezlerine satış yaptıklarını anlatan Canbolat, hayvanat bahçelerine de devekuşu sattıklarını söyledi. Devekuşlarının koyun ve keçilerin yediği bütün yemleri yiyebildiğini anlatan UÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Öğretim Görevlisi Önder Canbolat, günde 3-4 kilo yem tükettiklerini sözlerine ekledi.

(CİHAN)

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar