Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Araya Getirdi
  Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Ara
 • Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
  Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
 • LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT Fuarı 20 – 23 Eylül, CNR Expo Yeşilköy
  LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT
 • “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜKETİMİ, AVRUPA’NIN SADECE ÜÇTE BİRİ KADAR”
  “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜK
 • Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
  Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
 • Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta görücüye çıktı
  Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta g
 • PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİZİ ”
  PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİ
 • YAZ KURAKLIĞI BAL ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ
  YAZ KURAKLIĞI BAL ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu:“Ülkemizde Yumurta Ne Durumda?”
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu:“Ülke
 • Türk Veteriner Hekimleri Birliği:YUMURTA KRİZİ ( ZEHİRLİ YUMURTA )
  Türk Veteriner Hekimleri Birliği:YUMURTA KRİZİ ( Z
Eşek sütünde fırsatçılık
Eşek sütünde fırsatçılık
Türkiye’de eşek sayısı yüzde 55 düştü. Ancak eşek sütüne ilgi arttıkça fırsatçılar da eşek sütü adı altında hijyenik olmayan şartlarda üretilen ürünleri piyasaya sunuyor. Dünyada sütü nedeniyle her geçen gün...
7 Haziran 2016 23:00
Font1 Font2 Font3 Font4

Türkiye’de eşek sayısı yüzde 55 düştü. Ancak eşek sütüne ilgi arttıkça fırsatçılar da eşek sütü adı altında hijyenik olmayan şartlarda üretilen ürünleri piyasaya sunuyor.

Dünyada sütü nedeniyle her geçen gün sayıları ve çiftlikleri artan eşekler Türkiye’de ise kaderine terk edilmiş durumda.

Türkiye’de 90’lı yıllarda 1 milyon 250 bin olan eşek nüfusu Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2005 yılında 341 bin seviyesine indi. Son 10 yılda ise yüzde 55 düşen eşek sayısı 2015’te 155 bine kadar indi. Bir dönem kırsalda ailelerin vazgeçilmez yardımcısı olarak her türlü işte kullanılan eşekler şimdilerde kırsal alanlardan yoğun göçün olması ve makineleşme ile birlikte neredeyse kaderlerine terk edildi.

Fiyatı 80-100 lira

Avrupa’da ise eşek sütü hem bireysel tüketim hem de kozmetik sanayiin de önemli oranda kullanılıyor. İtalya’da devlet eşek sütünü çocuk hastanelerine veriyor. Başta Avrupa olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde eşek sütü elde etmek için çiftlik ve üretim projeleri geliştiriliyor. Bu ülkelerin başında ise İtalya, İngiltere, Fransa, Mısır, İsrail, Hindistan, Çin, Meksika ve Pakistan gibi ülkeler geliyor.

Avrupa’da litresi 50-60 Avro’ya satılan eşek sütü Türkiye’de de ortalama 80 ile 100 liradan alıcı buluyor. Pahalı bir ürün olduğu için suistimale açık. Satılan sütün ne kadarının eşek, ne kadarının inek sütü ve su olduğunu anlamak mümkün değil.

Mevzuat yok

Söz konusu fiyatlar Türkiye’de de eşek sütü üretimine yönelik çiftlik kurma projelerini cazip kılıyor ama burada da ciddi bürokratik engeller var. Türkiye’de eşek çiftliklerine ve eşek sütü üretimine yönelik hali hazırda bir mevzuat yok. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na göre eşekler, çiftlik hayvanı olarak adlandırılmıyor. Mevzuat eksikliğinden ötürü bakanlık eşek sütünü çiğ süt satışı tarafında tescil etmiyor.

Antalyalı girişimci ve eşek çiftliği sahibi Mehmet Ali Yalçın, 2008’de kurduğu eşek çiftliğinde günde ürettiği toplam 10-12 kilogramlık sütü Türkiye’nin dört bir yanına sattığını belirterek, “Devlet inek ve mandaya verdiği desteği, eşek üreticilerine de versin” dedi.

[Haber görseli]

Günlük tüketilmeli

Eşek çiftliği sahibi Mehmet Ali Yalçın Türkiye’de eşek sütü tüketiminin son dönemlerde Avrupa’dan gelen ilgiden dolayı yaygınlaşmaya başladığını, sütün anne sütüne en yakın süt olduğunu, sivilcilere, saç dökülmesi ve tırnak kırılmasına iyi geldiğini söyledi.

Yalçın, halkın eşek sütüne ilgisi arttıkça fırsatçıların da eşek sütü adı altında hijyenik olmayan ortamlarda üretilmiş sütleri satmaya başladığını vurguladı. Çiftliğinde 300 eşek bulunduğunu anlatan Yalçın, sütün günlük tüketilmesi gerektiğini ifade etti. Eşek sütü tüketicisi Hakan Karaman Türk vatandaşlarının çoğunun ilk olarak neye yaradığını bilmediği için eşek sütünü içmediğini belirterek “İslamda eti yenmeyen hayvanın sütü de içilmez. Eşek sütünün ülkemizde tüketilmemesinin sebeplerinden biri de budur” dedi.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar