Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz TUYEM’e,katılımınız için ANTALYA’ya davet ediyoruz”
  M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz
 • HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgeden sinema perdesine bir ilk..
  HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgede
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 10.GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 2017 ANTALYA SİDE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlene
 • Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin Kuru Dönemi”ni Anlattı
  Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin K
 • SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE KADAR BİRÇOK YENİLİK NEW HOLLAND STANDINDA..
  SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE K
 • GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği:Tarımın geleceği için eğitime destek
  GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocukl
 • ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en sevilen markası” unvanına Sütaş layık görüldü.
  ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en s
 • ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta”nın DÜNÜ,BUGÜNÜ ve YARINI” Bilimsel Olarak Tartışıldı..
  ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta&#
 • Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplantısı için Ankara’daydı
  Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplan
 • 2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
  2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
Özden Güngör, kanatlı sektörünün oldukça zorlu bir dönemden geçtiğini açıkladı.
Özden Güngör, kanatlı sektörünün oldukça zorlu bir dönemden geçtiğini açıkladı.
Güngör: “Kanatlı sektöründe birçok firmayı kaybedebiliriz” TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, kanatlı sektörünün oldukça zorlu bir dönemden geçtiğini açıkladı. Güngör, “Şeker Piliç’in iflası, Köytür Piliç’in iflas erteleme talebi,...
16 Ocak 2017 01:27
Font1 Font2 Font3 Font4

Güngör: “Kanatlı sektöründe birçok firmayı kaybedebiliriz”

ozden_gungor_2

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, kanatlı sektörünün oldukça zorlu bir dönemden geçtiğini açıkladı. Güngör, “Şeker Piliç’in iflası, Köytür Piliç’in iflas erteleme talebi, Mudurnu ve Aytaç gibi firmaların üretimi bırakması sektördeki mevcut tabloyu daha net ortaya koymaktadır.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan Banvit’in, sermayesinin yaklaşık yüzde 79,48’ine karşılık gelen hisselerinin Brezilya merkezli BRF S.A.’nın bağlı ortaklığı olan BRF GmbH’ye satışı için hisse satış sözleşmesi imzalaması, gözleri kanatlı sektörüne çevirdi.

Dün, yaptığı yazılı açıklamayla kanatlı eti ve ürünleri ihracatında yaşanan sıkıntıların üretim rakamlarına da yansıdığını bildiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın ardından, bir açıklama da TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör’den geldi.

Facebook hesabından sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özden, kanatlı sektörünün oldukça zor bir dönemden geçtiğine dikkat çekerek şu yorumda bulundu:

“2016 yılında Türkiye’de yılık kişi başına kanatlı et tüketimi 22,5 kilogram, büyükbaş et tüketimi 13,1 kg. küçükbaş et tüketimi 1,7 kg, toplam et tüketimimizde 37,3 kg.’dır. Türkiye kişi başına et tüketiminin yüzde 60’ından fazlası kanatlı etidir. Türkiye kanatlı eti ihracatında 2015 ve 2016 yıllarında gerileyerek payımız yüzde 2,6’ya düştü.

2015 yılında 359 bin 223 ton ihracat yapıldı ve 472 milyon dolar gelir elde edildi. 2016 yılında ise 336 bin 931 ton ihracat karşılığında, 387 milyon dolar gelir elde edildi. Yani 2016 yılında miktar olarak yüzde 6,2 parasal olarak ise yüzde 17,9 azalma oldu.”

Peki, Banvit niye satıldı?

“Sektörün yem girdilerinin önemli bir kısmı ithalata bağlıdır. Dolar ve Euro kuru çok yüksek, dolayısıyla maliyetleri yukarı çıkarıyor. İhracat tarafında rekabet avantajını ortadan kaldırıyor. Komşularımız ülkelerle maalesef iyi değiliz. Tarım politikamız evlere şenlik.

Bu durumları değerlendirdiğimizde sektör oldukça zor bir dönemden geçiyor. Şeker Piliç’in iflası, Köytür Piliç’in iflas erteleme talebi, Mudurnu ve Aytaç gibi firmaların üretimi bırakması sektördeki mevcut tabloyu daha net ortaya koymaktadır.

Mevcut olan kanatlı sektörümüz zor durumdadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kösteği değil desteği gerekmektedir. Aksi takdirde daha birçok firmayı kaybedecek gibiyiz.”alınan kaynak:yaşamiçingıda

 

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar