Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Araya Getirdi
  Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Ara
 • Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
  Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
 • LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT Fuarı 20 – 23 Eylül, CNR Expo Yeşilköy
  LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT
 • “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜKETİMİ, AVRUPA’NIN SADECE ÜÇTE BİRİ KADAR”
  “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜK
 • Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
  Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
 • Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta görücüye çıktı
  Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta g
 • PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİZİ ”
  PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİ
 • YAZ KURAKLIĞI BAL ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ
  YAZ KURAKLIĞI BAL ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu:“Ülkemizde Yumurta Ne Durumda?”
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu:“Ülke
 • Türk Veteriner Hekimleri Birliği:YUMURTA KRİZİ ( ZEHİRLİ YUMURTA )
  Türk Veteriner Hekimleri Birliği:YUMURTA KRİZİ ( Z
Hayvanların Bize Sunduğu Büyülü Dünya..!
Hayvanların Bize Sunduğu Büyülü Dünya..!
Hayvanların Bizim İçin Önemi Hayvanlar alemi şüphesiz bir çoğumuzun ilgisini çekmiştir. Aslında istisnasız tüm hayvanların hayatlarına yakından baktığımız zaman onların biz insanlara ne kadar ilginç ve büyüleyici birer dünya sunduklarını...
27 Eylül 2016 01:50
Font1 Font2 Font3 Font4

Hayvanların Bizim İçin Önemi

Hayvanlar alemi şüphesiz bir çoğumuzun ilgisini çekmiştir. Aslında istisnasız tüm hayvanların hayatlarına yakından baktığımız zaman onların biz insanlara ne kadar ilginç ve büyüleyici birer dünya sunduklarını net olarak görmemiz mümkün. İnsanoğlu olarak bizler kendimizi yaşadığımız dünyanın hakimi ilan etsek de hayvanlardan öğrendiğimiz ve öğreneceğimiz şeylerin sınırsız olduğunu unutmamamız gerekli.

Hayvanların dünyasına giriş yaptığımızda, hayvanların özelliklerini daha detaylı olarak öğrenebiliriz. Bu dünyada yaşam süren canlılar olarak, seneler geçtikçe birbirimize ne denli bağımlı olduğumuz gerçeği gün yüzüne çıkmıştır. Yapılan bilimsel araştırmalar, bize canlı ya da cansız fark etmeksizin, dünya sisteminin temelde bir bütün olduğunu göstermektedir.

girl-1132797_960_720

Peki, hayvanların insanlara sağladığı faydalar neler?

Hayvanların bizlere sağladığı ilk fayda hemen hepimizin bildiği gibi besin ve giysi ham maddeleri olmalarıdır. Ayrıca hayvanların bazılarının gücünden faydalanılır. İnek başta olmak üzere keçi ve koyunun sütünden faydalanırız. Hindi, tavuk, ördek ve kazın etinden yararlanıldığı gibi yumurtasından da yararlanırız.

Deniz canlılarına göz attığımızda ise lüfer, uskumru, hamsi, palamut, sazan balığı ve hamsi gibi balıkların etinden faydalandığımızı görürken arılar tarafından üretilen balın da çok önemli bir besin kaynağı olduğunu söylemeden geçmek olmaz.

Her ne kadar tasvip etmiyor olsak da beyaz ayı, sincap ve tilki gibi kürklü hayvanların derilerinden ceket, manto ve kürk yapılıyor. Fakat yanlış avlanma sebebiyle söz konusu hayvanların sayıları her geçen gün ciddi seviyede azalıyor. Sığır, timsah ve yılanın da derisinden çanta, kemer ve ayakkabı imal ediliyor.

Güç kaynağımız hayvanlar

Hayvanların yalnızca etinden sütünden değil aynı zamanda gücünden de faydalanırız. At, katır, eşek, deve ve öküz gücünden yararlandığımız hayvanlardır. Bu hayvanları hem yük taşımada hem de tarım toprağını sürmede kullanırız.

Bizler için olmazsa olmazlar olan hayvanları çocuklarımıza, soyu tükenen hayvanlardan başlayarak tüm canlılar aleminin, üzerinde yaşam sürdüğümüz dünya sistemi adına ne kadar önemli olduğunu anlatmalıyız. Çünkü günümüzde ne yazık ki daha önceki zamanlarda olmadığı kadar büyük bir hızla nesli tükenen hayvanlar listesine yenileri ekleniyor. Sonuç olarak şu bilimsel bir gerçektir ki, ister denizde ister karada yaşayanlar olsun hayvanlar alemi ile uyum içerisinde yaşamamız bizler adına yaşamsal derece önem taşır.ALINAN KAYNAK:çiftçı ve tarım

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar