Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz TUYEM’e,katılımınız için ANTALYA’ya davet ediyoruz”
  M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz
 • HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgeden sinema perdesine bir ilk..
  HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgede
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 10.GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 2017 ANTALYA SİDE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlene
 • Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin Kuru Dönemi”ni Anlattı
  Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin K
 • SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE KADAR BİRÇOK YENİLİK NEW HOLLAND STANDINDA..
  SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE K
 • GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği:Tarımın geleceği için eğitime destek
  GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocukl
 • ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en sevilen markası” unvanına Sütaş layık görüldü.
  ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en s
 • ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta”nın DÜNÜ,BUGÜNÜ ve YARINI” Bilimsel Olarak Tartışıldı..
  ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta&#
 • Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplantısı için Ankara’daydı
  Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplan
 • 2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
  2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
Hayvanların Bize Sunduğu Büyülü Dünya..!
Hayvanların Bize Sunduğu Büyülü Dünya..!
Hayvanların Bizim İçin Önemi Hayvanlar alemi şüphesiz bir çoğumuzun ilgisini çekmiştir. Aslında istisnasız tüm hayvanların hayatlarına yakından baktığımız zaman onların biz insanlara ne kadar ilginç ve büyüleyici birer dünya sunduklarını...
27 Eylül 2016 01:50
Font1 Font2 Font3 Font4

Hayvanların Bizim İçin Önemi

Hayvanlar alemi şüphesiz bir çoğumuzun ilgisini çekmiştir. Aslında istisnasız tüm hayvanların hayatlarına yakından baktığımız zaman onların biz insanlara ne kadar ilginç ve büyüleyici birer dünya sunduklarını net olarak görmemiz mümkün. İnsanoğlu olarak bizler kendimizi yaşadığımız dünyanın hakimi ilan etsek de hayvanlardan öğrendiğimiz ve öğreneceğimiz şeylerin sınırsız olduğunu unutmamamız gerekli.

Hayvanların dünyasına giriş yaptığımızda, hayvanların özelliklerini daha detaylı olarak öğrenebiliriz. Bu dünyada yaşam süren canlılar olarak, seneler geçtikçe birbirimize ne denli bağımlı olduğumuz gerçeği gün yüzüne çıkmıştır. Yapılan bilimsel araştırmalar, bize canlı ya da cansız fark etmeksizin, dünya sisteminin temelde bir bütün olduğunu göstermektedir.

girl-1132797_960_720

Peki, hayvanların insanlara sağladığı faydalar neler?

Hayvanların bizlere sağladığı ilk fayda hemen hepimizin bildiği gibi besin ve giysi ham maddeleri olmalarıdır. Ayrıca hayvanların bazılarının gücünden faydalanılır. İnek başta olmak üzere keçi ve koyunun sütünden faydalanırız. Hindi, tavuk, ördek ve kazın etinden yararlanıldığı gibi yumurtasından da yararlanırız.

Deniz canlılarına göz attığımızda ise lüfer, uskumru, hamsi, palamut, sazan balığı ve hamsi gibi balıkların etinden faydalandığımızı görürken arılar tarafından üretilen balın da çok önemli bir besin kaynağı olduğunu söylemeden geçmek olmaz.

Her ne kadar tasvip etmiyor olsak da beyaz ayı, sincap ve tilki gibi kürklü hayvanların derilerinden ceket, manto ve kürk yapılıyor. Fakat yanlış avlanma sebebiyle söz konusu hayvanların sayıları her geçen gün ciddi seviyede azalıyor. Sığır, timsah ve yılanın da derisinden çanta, kemer ve ayakkabı imal ediliyor.

Güç kaynağımız hayvanlar

Hayvanların yalnızca etinden sütünden değil aynı zamanda gücünden de faydalanırız. At, katır, eşek, deve ve öküz gücünden yararlandığımız hayvanlardır. Bu hayvanları hem yük taşımada hem de tarım toprağını sürmede kullanırız.

Bizler için olmazsa olmazlar olan hayvanları çocuklarımıza, soyu tükenen hayvanlardan başlayarak tüm canlılar aleminin, üzerinde yaşam sürdüğümüz dünya sistemi adına ne kadar önemli olduğunu anlatmalıyız. Çünkü günümüzde ne yazık ki daha önceki zamanlarda olmadığı kadar büyük bir hızla nesli tükenen hayvanlar listesine yenileri ekleniyor. Sonuç olarak şu bilimsel bir gerçektir ki, ister denizde ister karada yaşayanlar olsun hayvanlar alemi ile uyum içerisinde yaşamamız bizler adına yaşamsal derece önem taşır.ALINAN KAYNAK:çiftçı ve tarım

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar