Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz TUYEM’e,katılımınız için ANTALYA’ya davet ediyoruz”
  M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz
 • HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgeden sinema perdesine bir ilk..
  HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgede
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 10.GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 2017 ANTALYA SİDE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlene
 • Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin Kuru Dönemi”ni Anlattı
  Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin K
 • SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE KADAR BİRÇOK YENİLİK NEW HOLLAND STANDINDA..
  SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE K
 • GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği:Tarımın geleceği için eğitime destek
  GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocukl
 • ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en sevilen markası” unvanına Sütaş layık görüldü.
  ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en s
 • ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta”nın DÜNÜ,BUGÜNÜ ve YARINI” Bilimsel Olarak Tartışıldı..
  ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta&#
 • Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplantısı için Ankara’daydı
  Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplan
 • 2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
  2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
İLKE, DENEYİM, GÜVEN..: ALTAY ECZA DEPOSU

İLKE, DENEYİM, GÜVEN..:  ALTAY ECZA DEPOSU..3’ÜNCÜ YILINI KUTLUYOR..

Kanatlı İlaçları Alanında Faaliyet Gösteren BAŞARILI Bir Dağıtım Organizasyonu…   

 

      30 yıllık bilgi birikimi ve tecrübesi olan ziraat mühendisi ve veteriner hekim meslektaşların bir araya gelerek kurduğu ALTAY ECZA DEPOSU; veteriner kanatlı ilaçları alanında faaliyet gösteren bir dağıtım organizasyonudur..

 

   Altay Ecza Deposu’nun yanında, yine Bolu’da yerleşik veteriner kliniği olan Seral Veterinerlik ile üreticilere danışmanlık ve veterinerlik hizmetleri verilmekte ve bu bünyede ayrıca 22 yıldır broyler üretimi de yapılmakta.. 

 

  FullSizeRenderM. Celalettin TÜMER:”Tavukçuluğun ne yazık ki bir lobisi bulunmamaktadır..Şöhret ve reyting peşindeki bazı medyatik tipler sektöre çok zarar verebilmektedir. 

 

Mesela tavuğa sataşmasaydı kim tanırdı Yavuz Dizdar’ı?

Önüne gelenin sektörü hırpalamaması için reklamasyon ve medya faaliyetlerini ihmal etmememiz gerekmektedir.”

 

 Bu ayki söyleşimizin sektör firma konuğu ALTAY ECZA DEPOSU..

 

ALTAY ECZA DEPOSU Genel Müdürü Sn. Celalettin TÜMER  ile yaptığımız söyleşide çalışmalarını, sektöre hizmette bakış açılarını ve gelecek ile ilgili öngörülerini konuştuk.

 

    -Okuyucularımıza firmanızı tanıtabilir misiniz?

 

M. Celalettin TÜMER:  Yaklaşık 3 yıl önce İLKE, DENEYİM, GÜVEN sloganıyla yola çıkan firmamız, Bolu bölgesinde yaklaşık 30 yıllık bilgi birikimi ve tecrübesi olan ziraat mühendisi ve veteriner hekim meslektaşların bir araya gelerek kurduğu, veteriner kanatlı ilaçları alanında faaliyet gösteren bir dağıtım organizasyonudur.

 

Depomuzun Türkiye geneline “veteriner biyolojik ürünler dışındaki veteriner tıbbi ürünlerin depolanması, nakli ve toptan satışı” ruhsatı bulunmaktadır.

 

ResimSoldan sırayla Merih Avcı , Serkan İfkan, Serdar Çelebi, İrfan Altay, Gizem Tümer Tombak ve M.Celalettin TÜMER

Soldan sırayla Merih Avcı , Serkan İfkan, Serdar Çelebi, İrfan Altay, Gizem Tümer Tombak ve M.Celalettin TÜMER

Altay Ecza Depomuzun yanında yine Bolu’da yerleşik veteriner kliniğimiz Seral Veterinerlik ile üreticilere danışmanlık ve veterinerlik hizmetleri vermekteyiz.

 

– Sektöre ne şekilde hizmet veriyorsunuz?

 

Celalettin TÜMER: Depomuz aracılığı ile bayisi olduğumuz üretici firmaların ilaç, yem katkı maddeleri ve organik metabolizma destekleyici ürünlerinin entegreler bazında dağıtımını  yapıyoruz.

 

Bünyemizde muhasebeciler, depo elemanları dışında iki ziraat mühendisi, 4 veteriner hekim çalışmaktadır. Ayrıca Seral Veterinerlik bünyesinde 22 yıldır broyler üretimi de yapmaktayız.

 

Ben ve kurucu ortaklarımız çeşitli firmaların uzun yıllar üretim müdürlüklerini yaptık. Bu süreçte Bolu’da broyler kümeslerinde ilk defa fan ile havalandırma uygulamasını gerçekleştirdik. Böylece kümeslerde daha sağlıklı, hijyenik ve yoğun bir üretim yapılmasını sağladık.

 

Ancak sonradan bu fanların bir de kontrolünün gerektiğini görerek önceleri timer, sonra hız kontrol sürücüleri ile daha sonra ısı ve neme dayalı ölçümler yapabilen panolar ile üretimler yaptık. Bu 22 yıl zarfında gelişen teknolojiye sürekli ayak uydurmaya gayret ettik.

 

Basınca dayalı havalandırmayı ilk kez kendi kümeslerimizde uyguladık. Kimi zaman İsrail’den kimi zaman Danimarka’dan kontrol panelleri getirttik. Hepsinin kendince ayrı ayrı eksikleri ve fazlaları vardı.

 

Bu zaman zarfında Senkron Elektronik ile beraber çalışarak kendi otomasyon cihazımızı yapıp bir kümesimizde denedik ve o kümeste canlı ağırlık ve FCR kazancıyla birlikte, yakıt tasarrufu da sağladığımızı gördük ve bu cihazı sektöre kazandırmamız gerektiği fikrine vardık. Cihazı daha da geliştirerek sektörün hizmetine sunduk..

2FullSizeRender

 -Sektöre bakış açınız nedir, ne amaçlanıyor?

 M. Celalettin TÜMER: Bir zamanlar BESDBİR bünyesinde 60 adet entegre tavukçuluk firması varken, bugün bu sayınının üçte bire düştüğünü, bölgemizdeki firmaların ikisinin kesimhanelerini kapatarak tavukçuluktan çıktığını görüyoruz.

 

Ayrıca son zamanlarda yabancı şirketlerin de Türkiye’den firma satın alarak pazara girmesinin yanı sıra sektörde satın almalar ve evlilikler de yaşanmaktadır.

 

Bütün bu sadeleşmeye rağmen herhangi bir çatı altında bir üretim planlaması yapılamamaktadır. Ülkemizde geçtiğimiz yıl 1.400.000 ton tavuk eti tüketilmesine rağmen üretim miktarı 2.000.000 tonu bulmaktadır.

 

İhracata güvenerek yapılan bu üretim fazlası çok kırılgan bir yapıya sahip olan ihracatımız yüzünden zaman zaman sert fiyat düşüşlerine ve zararına satışlara sebep olmaktadır. Bunlara ilave olarak IPARD bünyesi kapsamında çok fazla kümes yapılması da kümes arzını artırarak üreticiler nezdinde mutsuzluk yaratmıştır. Kısaca sektörümüzde et ve yumurta dahil kimse sürdürülebilir bir fayda yaratamamaktadır.

 

Tavukçuluğun ne yazık ki bir lobisi bulunmamaktadır, şöhret ve reyting peşindeki bazı medyatik tipler sektöre çok zarar verebilmektedir. Bir zamanlar eski bir hakem hormon iftirası atınca çok satış kaybetmiştik ve maalesef bu bazılarına rol model oldu.

 

Mesela tavuğa sataşmasaydı kim tanırdı Yavuz Dizdar’ı? Önüne gelenin sektörü hırpalamaması için reklamasyon ve medya faaliyetlerini ihmal etmememiz gerekmektedir. Yapabileceğimiz en önemli faaliyet ihracat çalışmalarıdır bu konuda da devletin desteğini tam anlamıyla yanımıza almalıyız.

 

Devletten beklentileriniz nedir?

 

 M. Celalettin TÜMER: İhracatta rakiplerimiz 500 USD/ton teşvik alırken biz ton başı aldığımız 26 doları devletimizin daha makul seviyelere çıkarmasını bekliyoruz. Bunun yanında yetiştiricilerimiz de devletten elektrik, yakıt, ilaç gibi girdilerde destek olmasını beklemektedir. Ayrıca bankalara olan yüklü borçların faizsiz olarak ertelenmesi de faydalı olacaktır. Birde IPARD projesinden önce yapılmış olan kümeslerin revizyonları için destek kredileri çıkarılması değişen teknolojiye yetiştiricilerimizin uyum sağlaması açısından çok önemlidir.

 

       Dergimiz kanalı ile okuyucularımıza ve sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

 

M. Celalettin TÜMER: Otuz yılı aşkın deneyimimizi sektöre aktarırken sloganımızı İlke, Deneyim, Güven olarak belirledik. İlkelerimizden taviz vermeden, kimsenin güvenini sarsmadan bu günlere geldik. Bunu sürdürülebilir kılmak amacındayız.

 

Tüm paydaşlarımıza bol kazançlı yıllar dileriz.


İLKE, DENEYİM, GÜVEN..:  ALTAY ECZA DEPOSU..3’ÜNCÜ YILINI KUTLUYOR.. Kanatlı İlaçları Alanında Faaliyet Gösteren BAŞARILI Bir Dağıtım Organizasyonu…            30 yıllık bilgi birikimi ve tecrübesi olan ziraat mühendisi ve veteriner hekim meslektaşların bir araya gelerek kurduğu ALTAY ECZA DEPOSU; veteriner kanatlı ilaçları alanında faaliyet gösteren bir dağıtım organizasyonudur..      Altay Ecza Deposu’nun […]


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Benzer Galeriler

hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar