Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herkesi üzüyor. Devlet sadece düzenleme görevini yapar. ”
  BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herke
 • Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içecek sanayinin gündemindeki konular ele alındı.
  Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içec
 • Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbirinden İlginç Konular 6. Gıda Güvenliği Kongresi’nde Ele Alınacak…
  Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbi
 • Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Araya Getirdi
  Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Ara
 • Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
  Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
 • LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT Fuarı 20 – 23 Eylül, CNR Expo Yeşilköy
  LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT
 • “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜKETİMİ, AVRUPA’NIN SADECE ÜÇTE BİRİ KADAR”
  “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜK
 • Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
  Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
 • Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta görücüye çıktı
  Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta g
 • PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİZİ ”
  PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİ
İTHALAT HAYVANCILIĞIMIZI BİTİRECEK
İTHALAT HAYVANCILIĞIMIZI BİTİRECEK
İTHALAT HAYVANCILIĞIMIZI BİTİRECEK Bakanlar Kurulu, son olarak sıfır gümrük vergisi ile 500.000 büyük baş, 475.000 küçük baş ve 85.000 ton et gibi büyük çaplı bir canlı hayvan ve et ithalatına...
3 Ağustos 2017 11:04
Font1 Font2 Font3 Font4

İTHALAT HAYVANCILIĞIMIZI BİTİRECEK

Bakanlar Kurulu, son olarak sıfır gümrük vergisi ile 500.000 büyük baş, 475.000 küçük baş ve 85.000 ton et gibi büyük çaplı bir canlı hayvan ve et ithalatına izin vermiştir.

Hayvancılık konusunda, uzun vadeli ve kalıcı bir devlet politikası oluşturamayan Türkiye, 2010 yılından bu yana, her yıl düzenli olarak artan oranlarda, Dünyanın her bölgesinden canlı hayvan ve et ithal etmektedir. İthalat rakamları büyüdükçe, yaşanan yetiştirici ve sağlık sorunları da büyümektedir.

Et ve et ürünlerindeki fiyat artışının gerçek sebebi tespit edilmeden, ilk tercih olarak, gümrük vergilerinin sıfırlanarak ithalata izin verilmesi ile yerli üretici büyük bir haksız rekabet ortamına itilmektedir. Ülkemizdeki hayvansal üretim maliyetleri ile yerli üreticinin bu ortamda hiçbir rekabet şansı yoktur. Bunun sonucu, hayvancılık işletmeleri kapanmak zorunda kalmakta ve buna bağlı olarak her geçen gün ithalat miktarı artmaktadır. Bu sonuç, hayvansal üretimin arttırılmasında, ithalatın asla çözüm olamayacağını göstermektedir.

Öncelikli olarak, uzun vadeli ve kalıcı bir devlet politikası oluşturmadan, hayvancılığın yapısal sorunlarını çözmeden, üretim artışının sağlanması mümkün değildir.

DSC_6115

Hayvancılığın yapısal sorunlarının çözümü için kurulan hayvancılık örgütleri, yetki kargaşası içinde, yetiştiriciye olumlu bir katkı sunamamakta, bununla birlikte hayvancılık desteklerine de ortak olmaktadır. Ve hayvancılık destekleri amacına uygun olarak gerçek yetiştiriciye ulaşamamaktadır.

İthalatı gerçekleştiren ve yönlendiren Et ve Süt Kurumu, süreci sağlıklı bir şekilde yönetememektedir. Bu kadar büyük çapta yapılan ithalata rağmen, hayvan mevcudumuzda ve et ve et ürünleri fiyatlarında olumlu hiç bir gelişme yaşanmamaktadır.

Hayvan ve hayvansal ürün ithalatlarında ekonomik kayıplar yanında en önemli risklerden birisi de salgın hayvan hastalıklarıdır. Bu nedenle, canlı hayvan girişlerinde sıkı karantina tedbirleri uygulanmalıdır. Bu amaçla, sınırlarda karantina bölgeleri oluşturularak, hayvanlar bu bölgelerde karantinada tutulmalı ve laboratuvar sonuçları çıkmadan hayvanların ülkeye girişine izin verilmemelidir. Bu güne kadar işletmelerde uygulanan karantina ülkemiz hayvan sağlığı ve halk sağlığı açısından çok ciddi riskler taşımaktadır.

İthalat, hayvancılığımızı bitirme noktasına getirmiştir. Hayvancılık konusunda yeterli imkanlara sahip ülkemize bu ithalat yakışmıyor. Bu konuda ciddi ve uzun vadeli tedbirler almak zorundayız.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak, yeni Bakanımız, Sayın Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA ‘dan, kalıcı bir hayvancılık politikası oluşturulması adına “Hayvancılık Kurultayı” düzenlemesini talep ediyoruz.

Ve Umuyoruz ki, bu sıfır gümrükle yapılmasına izin verilen son ithalat olur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

DSC_6115

Talat GÖZET
Türk Veteriner Hekimleri Birliği
Merkez Konseyi Başkanı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar