Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz TUYEM’e,katılımınız için ANTALYA’ya davet ediyoruz”
  M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz
 • HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgeden sinema perdesine bir ilk..
  HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgede
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 10.GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 2017 ANTALYA SİDE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlene
 • Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin Kuru Dönemi”ni Anlattı
  Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin K
 • SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE KADAR BİRÇOK YENİLİK NEW HOLLAND STANDINDA..
  SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE K
 • GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği:Tarımın geleceği için eğitime destek
  GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocukl
 • ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en sevilen markası” unvanına Sütaş layık görüldü.
  ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en s
 • ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta”nın DÜNÜ,BUGÜNÜ ve YARINI” Bilimsel Olarak Tartışıldı..
  ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta&#
 • Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplantısı için Ankara’daydı
  Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplan
 • 2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
  2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
‘Komşu Vergisi’ ile beyaz et ucuzladı
‘Komşu Vergisi’ ile beyaz et ucuzladı
Ömer Görener, ek vergi nedeniyle Irak’a ihraç edemedikleri kanatlı eti ürünlerini iç piyasada değerlendirdiklerini belirterek, “İç piyasada fiyatların gittikçe düştüğü görülüyor” dedi.

 

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Yönetim Kurulu Üyesi ve Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, ek vergi nedeniyle Irak’a ihraç edemedikleri kanatlı eti ürünlerini iç piyasada değerlendirdiklerini belirterek, “İç piyasada fiyatların gittikçe düştüğü görülüyor. Yaklaşık yüzde 15-20 arasında fiyatlarda gerileme oldu. Böyle devam ederse daha da düşer” dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin, Habur Sınır Kapısından geçen kanatlı eti ürünlerinde gümrük vergisini artırması sonrası, Irak’taki ithalatçıların ton başına maliyeti 35-40 dolardan yaklaşık 300 dolara çıktı. Türk beyaz et sektörünün en büyük ihracat pazarı olan Irak’taki diğer sınır kapılarında söz konusu uygulamanın olmaması sektörü sıkıntıya düşürdü.

Konuya ilişkin soruları yanıtlayan BESD-BİR Yönetim Kurulu Üyesi ve Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, tır başına 7 bin-7 bin 500 dolar gibi bir vergi alındığını, daha önceden bu rakamın tır başına 300-400 dolar olduğunu söyledi.

Görener, bu verginin oldukça yüksek olmasının yanı sıra haksız bir rekabetin de bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“İran girişli tavuklarda veya Basra’dan giren tavuklarda bu gümrük yok. Dolayısıyla Türk tavuğu Brezilya’ya yem ediliyor. ‘Komşu’ diyoruz ama gidiyor elin Brezilyasına iltimas geçiyor. Şu anda ihracatımız durmuş durumda. Türkiye’ye bunun maliyeti yumurta tarafı ile beraber yaklaşık 800 milyon dolar. Şu anda ek vergi nedeniyle Irak’a ihraç edemediğimiz ürünleri iç piyasada değerlendiriyoruz. İç piyasada fiyatların gittikçe düştüğü görülüyor. 10 gündür fiyatlar aşağıya doğru iniyor. Yaklaşık yüzde 15-20 arasında fiyatlarda gerileme oldu. Böyle devam ederse daha da düşer. Türkiye’deki toplam üretimin yüzde 12-13’ünü Irak’a ihraç ediyorduk. Bu yüzde 12-13 oranında istihdamın ve katma değerin ülke ekonomisinden çıkması demek”

“Parça ürünlere de vergi gelecek”

BESD-BİR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Erpiliç Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Öztürk, sektör olarak Kuzey Irak’a 226 bin ton ihracat yaptıklarını, 442 milyon dolara yakın bir ciro elde etiklerini ifade etti.

Öztürk, Güney Irak, Basra Körfezi, Ürdün, Kuveyt ve İran tarafından Irak’a giren piliçlere ve ürünlere vergi gelmediğini dile getirerek, “Bundan sonra Amerika ve Brezilya, Mersin limanına mal indirmeyecekler, hemen gemileri çevirdiler. Diğer kapılardan mallarını sıfır gümrükle sokacaklar. Habur Sınır Kapısı’ndan Brezilya’ya mal soksalar onlar da bu vergiyi ödeyeceklerdi” diye konuştu.

Parça ürünlere vergi

Söz konusu verginin sadece bütün pilice geldiğini belirten Öztürk, “Önümüzdeki hafta parça ürünlere de getiriyorlar. O bölgede bundan sonra rekabet edemez duruma geliriz, ihracat tamamen durur” dedi.

Öztürk, 226 bin ton ihracatın 60-70 bin tonunun parça ürün olduğunu tahmin ettiklerini belirterek, uygulama parça ürünlere de getirilirse sektörü kökten kitleyeceğini söyledi.

Süleyman Öztürk, İran üzerinden mal götürmeye çalıştıklarını, onun da aynı masraflara geldiğini dile getirerek, Türk beyaz et sektörünün de Basra Körfezi’nden mal sokma imkanlarının olduğunu ancak nakliyesiyle aynı hesaba geldiğini belirtti.

“Bu vergiler kaldırılmazsa veya diğer sınır kapılarına da aynı vergiler getirilmezse Türk tavuğu için bitiş sayılır” ifadesini kullanan Öztürk, şunları kaydetti:

“Buraya ihraç edemediğimiz ürünleri iç pazar kaldırmaz. Herkes önümüzdeki haftalarda olumlu bir gelişme olmazsa 2 ay sonrası için en az yüzde 15-20 kapasite kısacak. Yüzde 20 hem üreticilerin hem çalışanların mağdur olması demek. Sonuçta canlı üretim var. 226 bin ton ihracat varsa aylık 18-20 bin tonlara gelir. Sektörde iki ay sonrasında tedbir alsak bile 50-60 bin ton ilave stok oluşur. Bu stok iç piyasada fiyatları aşırı derecede zorlar. Sektör iki ay boyunca ciddi maddi zarara uğrar. Bu haksız rekabet devam ederse mecbur tedbir almak zorunda kalacağız. Irak pazarında Türk tavuğu kalitesi, lezzetiyle tercih edilen ürünler haline gelmişti. Brezilya ve ABD’nin ürünlerine göre daha pahalıya satabiliyorduk.”

BESD-BİR verilerine göre, 2014 yılı kanatlı eti ihracatı 431 bin ton ve 700 milyon dolar olarak gerçekleşti. Kanatlı ihracatı yapılan ilk 5 ülke ve ihracat miktarları şöyle:

Ülke
İhracat miktarı

(Ton)

Irak 226734
Türk Cumhuriyetleri 40816
Rusya 20537
Suriye 20405
Demokratik Kongo Cumhuriyeti 11714

(AA)


‘Komşu Vergisi’ ile beyaz et ucuzladı Ömer Görener, ek vergi nedeniyle Irak’a ihraç edemedikleri kanatlı eti ürünlerini iç piyasada değerlendirdiklerini belirterek, “İç piyasada fiyatların gittikçe düştüğü görülüyor” dedi.   Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Yönetim Kurulu Üyesi ve Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, ek vergi nedeniyle Irak’a ihraç edemedikleri kanatlı eti […]


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Benzer Galeriler

hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar