Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herkesi üzüyor. Devlet sadece düzenleme görevini yapar. ”
  BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herke
 • Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içecek sanayinin gündemindeki konular ele alındı.
  Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içec
 • Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbirinden İlginç Konular 6. Gıda Güvenliği Kongresi’nde Ele Alınacak…
  Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbi
 • Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Araya Getirdi
  Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Ara
 • Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
  Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
 • LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT Fuarı 20 – 23 Eylül, CNR Expo Yeşilköy
  LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT
 • “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜKETİMİ, AVRUPA’NIN SADECE ÜÇTE BİRİ KADAR”
  “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜK
 • Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
  Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
 • Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta görücüye çıktı
  Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta g
 • PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİZİ ”
  PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİ
Kuduz Hastalığına Karşı Uçaklı Aşılama
Kuduz Hastalığına Karşı Uçaklı Aşılama
Kapadokya Havalimanı’nda uygulama öncesi hazırlık yapan ilaçlama uçağı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz‘ın konuşması Gökçek Havacılık Genel Müdürü Tamer Gökçek’in konuşması Kuduz hastalığına karşı uçaklı aşılama Kuduz...
10 Şubat 2016 22:40
Font1 Font2 Font3 Font4

Kapadokya Havalimanı’nda uygulama öncesi hazırlık yapan ilaçlama uçağı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz‘ın konuşması Gökçek Havacılık Genel Müdürü Tamer Gökçek’in konuşması Kuduz hastalığına karşı uçaklı aşılama Kuduz hastalığının önlenmesi amacıyla yabani hayvanlar için blok mamaların içine yerleştirilen aşılar, uçakla araziye bırakılıyor Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından her yıl kış aylarında uygulanan yabani hayvanları aşılama çalışması kapsamında içine kuduz aşısı yerleştirilen mama paketleri uçakla araziye atılıyor.

Kuduz hastalığının önlenmesi amacıyla iki yıldır sürdürülen çalışma kapsamında bu yılTürkiye genelinde 105 bin metrekare alana aşı bırakılması hedefleniyor.

Bakanlık tarafından kiralanan tek motorlu uçak, Kapadokya Havalimanı’ndan kalkış yaparak aşılama çalışmasına başladı. Uçak, mayıs ayı sonuna kadar çalışmayı sürdürecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, son iki yıldır yapılan uygulamada olumlu sonuçlar alındığı için havadan aşılama çalışmasına bu yıl da devam edildiğini, Nevşehir merkezli başlatılan yeni çalışmada 18 il sahasına aşı bırakılacağını ifade etti.

Bu kapsamda, 105 bin metrekarelik alana 1 milyon 890 bin aşılı mamanın araziye bırakılacağını bildiren Yılmaz, şunları söyledi:

“Kuduz hastalığı hayvanlara ve insanlara çok büyük zararlar veren bir hastalıktır. İki yıldır yapılan mücadelede çok önemli başarı elde edildi. Bu nedenle bakanlığımız bu yıl çalışmayı mücadeleyi sürdürme yönünde karar aldı. Hastalık nedeniyle meydana gelen ekonomik kayıpların önlenmesi ve uluslararası ticarette olumsuzlukların ortaya çıkmaması adına yabani hayvanlara ağız yoluyla verilen aşı yöntemi sürdürülüyor. Aşılı mamalar özellikle kurt ve tilki gibi hayvanların bulunduğu alanlara atılıyor.”

Aşıları havadan bırakmak amacıyla 14 kişilik ekiple çalışmalara katılan Gökçek Havacılık Genel Müdürü Tamer Gökçek ise uçağın içine yerleştirilen kontrol ünitesi aracılığıyla her 55 metreye bir mama bırakıldığını dile getirdi.

Gökçek, “Her 55 metreye bir aşı atıyoruz, dolayısıyla bir kilometrekare alan içine 1800 mama bırakmış oluyoruz. Her uçuş sırasında toplamda 11 bin adet mamayı belirlenen arazilere bırakarak çalışmayı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Aşı çalışmasının, Karabük, Kastamonu, Çankırı, Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir,Amasya, Samsun, Kayseri, Niğde, Adana Kahramanmaraş, Sivas, Yozgat, Tokat, Çorumve Sinop‘u kapsadığı öğrenildi.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar