Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz TUYEM’e,katılımınız için ANTALYA’ya davet ediyoruz”
  M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz
 • HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgeden sinema perdesine bir ilk..
  HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgede
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 10.GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 2017 ANTALYA SİDE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlene
 • Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin Kuru Dönemi”ni Anlattı
  Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin K
 • SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE KADAR BİRÇOK YENİLİK NEW HOLLAND STANDINDA..
  SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE K
 • GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği:Tarımın geleceği için eğitime destek
  GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocukl
 • ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en sevilen markası” unvanına Sütaş layık görüldü.
  ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en s
 • ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta”nın DÜNÜ,BUGÜNÜ ve YARINI” Bilimsel Olarak Tartışıldı..
  ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta&#
 • Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplantısı için Ankara’daydı
  Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplan
 • 2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
  2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
Kuduz Hastalığına Karşı Uçaklı Aşılama
Kuduz Hastalığına Karşı Uçaklı Aşılama
Kapadokya Havalimanı’nda uygulama öncesi hazırlık yapan ilaçlama uçağı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz‘ın konuşması Gökçek Havacılık Genel Müdürü Tamer Gökçek’in konuşması Kuduz hastalığına karşı uçaklı aşılama Kuduz...
10 Şubat 2016 22:40
Font1 Font2 Font3 Font4

Kapadokya Havalimanı’nda uygulama öncesi hazırlık yapan ilaçlama uçağı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz‘ın konuşması Gökçek Havacılık Genel Müdürü Tamer Gökçek’in konuşması Kuduz hastalığına karşı uçaklı aşılama Kuduz hastalığının önlenmesi amacıyla yabani hayvanlar için blok mamaların içine yerleştirilen aşılar, uçakla araziye bırakılıyor Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından her yıl kış aylarında uygulanan yabani hayvanları aşılama çalışması kapsamında içine kuduz aşısı yerleştirilen mama paketleri uçakla araziye atılıyor.

Kuduz hastalığının önlenmesi amacıyla iki yıldır sürdürülen çalışma kapsamında bu yılTürkiye genelinde 105 bin metrekare alana aşı bırakılması hedefleniyor.

Bakanlık tarafından kiralanan tek motorlu uçak, Kapadokya Havalimanı’ndan kalkış yaparak aşılama çalışmasına başladı. Uçak, mayıs ayı sonuna kadar çalışmayı sürdürecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, son iki yıldır yapılan uygulamada olumlu sonuçlar alındığı için havadan aşılama çalışmasına bu yıl da devam edildiğini, Nevşehir merkezli başlatılan yeni çalışmada 18 il sahasına aşı bırakılacağını ifade etti.

Bu kapsamda, 105 bin metrekarelik alana 1 milyon 890 bin aşılı mamanın araziye bırakılacağını bildiren Yılmaz, şunları söyledi:

“Kuduz hastalığı hayvanlara ve insanlara çok büyük zararlar veren bir hastalıktır. İki yıldır yapılan mücadelede çok önemli başarı elde edildi. Bu nedenle bakanlığımız bu yıl çalışmayı mücadeleyi sürdürme yönünde karar aldı. Hastalık nedeniyle meydana gelen ekonomik kayıpların önlenmesi ve uluslararası ticarette olumsuzlukların ortaya çıkmaması adına yabani hayvanlara ağız yoluyla verilen aşı yöntemi sürdürülüyor. Aşılı mamalar özellikle kurt ve tilki gibi hayvanların bulunduğu alanlara atılıyor.”

Aşıları havadan bırakmak amacıyla 14 kişilik ekiple çalışmalara katılan Gökçek Havacılık Genel Müdürü Tamer Gökçek ise uçağın içine yerleştirilen kontrol ünitesi aracılığıyla her 55 metreye bir mama bırakıldığını dile getirdi.

Gökçek, “Her 55 metreye bir aşı atıyoruz, dolayısıyla bir kilometrekare alan içine 1800 mama bırakmış oluyoruz. Her uçuş sırasında toplamda 11 bin adet mamayı belirlenen arazilere bırakarak çalışmayı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Aşı çalışmasının, Karabük, Kastamonu, Çankırı, Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir,Amasya, Samsun, Kayseri, Niğde, Adana Kahramanmaraş, Sivas, Yozgat, Tokat, Çorumve Sinop‘u kapsadığı öğrenildi.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar