Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herkesi üzüyor. Devlet sadece düzenleme görevini yapar. ”
  BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herke
 • Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içecek sanayinin gündemindeki konular ele alındı.
  Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içec
 • Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbirinden İlginç Konular 6. Gıda Güvenliği Kongresi’nde Ele Alınacak…
  Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbi
 • Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Araya Getirdi
  Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Ara
 • Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
  Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
 • LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT Fuarı 20 – 23 Eylül, CNR Expo Yeşilköy
  LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT
 • “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜKETİMİ, AVRUPA’NIN SADECE ÜÇTE BİRİ KADAR”
  “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜK
 • Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
  Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
 • Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta görücüye çıktı
  Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta g
 • PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİZİ ”
  PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİ
İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği üyelerinin ROMANYA gezisi..!

İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği üyelerinin

ROMANYA gezisi..!

İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği üyelerinin bilgi ve görgüsünü arttırmak için AB üyesi ülkelerden Romanyadaki manda ve ürünlerin üretiminin durumunu incelemek iRomanya’ya bir gezi düzenlendi..

Halk elinde manda sürüleri ıslahı projesine dahil 24 üye birlik teknik elemanlarından en  başta  ”Halk elinde manda sürüleri projesi lideri ”Prof. Dr. M.İhsan SOYSAL,  Tarım Bakanlığı ,TAGEM Büyükbaş Hayvan Islahı programları kontrolörü  Vet. Hek. Önder SÖZEN  ROMANYA gezisine katıldılar..

Manda yetiştiricileri önce Romanya  Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Adrian BOTA’ nin daveti ile bulundukları  Romanya’da ;önce  Braşov kenti yakınlarında Sercacia adlı yerleşim yerinde  bulunan Romanya  manda ıslahı araştırma enstitüsü ve tesislerinde incelemeler yaptı. İşletmede yaklaşık 200 anaç olmak üzere irili ufaklı 300 manda bulunduğu gözlendiği ifade edildi..

İşletmede makinalı sağım uygulanıp, malakların 1 aya kadar manda  sütü verilen sütten kesim programı uygulanması   ve daha sonra sütten kesilip işletme civarındaki meralarda ilave konsantre yem vermeksizin beslenmeleri gezi katılımcılarına ifade edildi. Manda Araştırma Enstitüsü Çiftliğinde mandalar kasım-mayıs aylarında meraya çıkarılmadan barınak  içerisinde beslendikleri katılımcılara anlatıldı. Bu dönemde Hayvan başına 6 kg kuru ot, 25 kg mısır silajı verildiği sözlerde ifade edildi… Sütten kesim programında, tamamen manda sütü kullanılmakta ve 3 aylık yaşa kadar hayvanlar 1 kg kesif yem tüketecek hale geldikten sonra, erkekler 1 yaşına kadar işletmede tutulmakta…

Ortalama laktasyon veriminin  210 günde 1200 kg olduğunu belirtilen gezide, Enstitünün herhangi bir ürün işleme faaliyetinde bulunmadığı ve  çiğ süt olarak manda sütünün pazarlandığı ifade edildi..Araştırma Enstütisi Müdürü Zıraat Mühendisi Adrian Bota ‘nin verdiği bilgilere göre, her iki işletmede tabi aşım uygulanmakta. Mandaların ilkine aşım yaşı 24 aylıkken yapılmakta olduğu söyleniyor.. Romanya Bükreş Veteriner ve Tarım Üniversitesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Livia Vidu’nun verdiği bilgilere göre; Romanya’da tarihsel gelişim sürecinde  manda üretim faaliyetlerinin  14. Ve 15. Yuz yıllarda da  özellikle Fagara ve Dobruca bölgeleriyle Romanya  düzlüklerinde Balkanlardaki Osmanlı hakimiyeti döneminden geldiğini belirtmekte…

Romanya mandalarının  süt bileşenlerinin ortalama %17,5’i  kuru madde, ortalama %7,8 yağ, ortalama %4,25 protein, %4,8 ‘inin ise laktoz içerdiği açıklamalarda ifade  edilmekte..Romanyadaki mandaların atası  Anadolu’dan götürülen Akdeniz mandası gurubunun  bileşeni olan ırkı, Anadolu mandalarıdır.

Enstitu Müdürü Zıraat Mühendisi Adrian Bota;  Romanya Bükreş Tarim ve Veteriner  Üniversitesi Hayvancılık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Livia Vİdu ve Prof.Dr M.İhsan Soysal’ın  verdikleri bilgilere göre;   Romanyadaki Manda Araştırma Enstitüsü(Asociatia Crecatorilor de Bubaline) 1985 yılında kurulmuş olup, şuan an yavru 218 manda bulunmakta… Melezleme çalışmalarına 1990’ lı yıllarda Bulgaristan’dan  Bulgar Murrah;  manda ırkından aldıkları 10 boğa ile bu işi  başlatmış… 2014 verilerine göre Romanyada yaklaşık 24.246 adet manda bulunmakta. Romanya’daki mandaların bölgelere göre dağılımı salaj %20,8 , Cluj %16,8 , Maramures %11,2 , Braşov %10,4 , Bihor %9,6 , Satu Mare %8,5 , Arad %5,2 , Sibiu %4,9 , Bistrina %4,1 şeklinde dağılım göstermekte..

”Ülkede genetik değerlendirme programlarında  boğa analarının seleksiyon kriterleri 1. Laktasyonda 1200 kg süt, %7 yağ , %4 protein şeklindedir” açıklamaları sonrası  Manda Üreticiler Birliği, Tarım Bakanlığı, üniversiteler işbirliği ile uygulanan ülkesel ıslah programlarında;  pratik  yetiştirme prensipleri eğitimleri uygulanmakta,  popülasyon bireylerine pedigrili yetiştirme için  kimliklendirme uygulanarak ; süt verim kaydı, süt analizleri ve tip değerlendirmeleri yapıldığı açıklamaları gezi katılımcılarına ifade edildi..”Romanyada bir laktasyonda ortalama süt verimi 1200-1400 kg arasındadır. Laktasyon süresi ortalama 270 gündür.Romanyada hükümetin hayvan başına vermiş olduğu destekleme 100 euro’dur”açıklaması yapan yetkililer bölge ile ilgili bilgiler verdiler..

Bu gezide ayrıca bir özel sektör işletmesi olarak da bir yabancı yatırımcıya ait Sercacia yerleşim yerine  62 km uzaklıktaki  Naula Köyü’nde modern bir manda işletmesi ziyaret edildi. 40 hektar arazisi bulunan bu arazinin yaklaşık yüzde yirmi beşi  mera formunda, diğeri ise başta silaj olmak üzere yem bitkilerine tahsis edildiği ifade edilmekte..

”Malaklara sütten kesim dönemine kadar sadece ilk bir hafta anne sütü verilmekte, daha sonra tedrici bir geçişle  süt ikame sıvısı (mama)olarak  olarak özel Hollanda kökenli  ithal malak maması verilmekte.”diye açıklama yapan yetkililer, ”işletmede sağmal  hayvanlara mera haricinde silaj, yonca, ve %23 protein içeren kesif  yemler verilmekte olup; ortalama laktasyon 1500 lt ve laktasyon 270 gün’dür” şeklinde ifadelerde de bulundular..

Ülkenin manda üreticilerinin genetik değerlendirme programlarına ilişkin Kayıt sistemi ve desteklemeler Romanya Tarım Bakanlığı, manda üreticiler birliği  ve üniversiteler işbirliği ile yürütülmekte.

Romanya’da Manda Sütü 

Satış Fiyatı 1 Euro Olduğu İfade Ediliyor..!..

Gezide görüldüğü kadarıyla işletmenin ayrı bir sağım salonu bulunmakta. Bu işletmede  Romanya ölçeğinde aranılan nitelikte damızlıklar ürettiği gözlemlenmiştir. işletmenin zootekni şefi Csonor Loron’un  verdiği bilgilere göre; laktasyon süresi 270 gün olup, sağmal mandalara günlük  7 kilo yem bezelye, 8 kilo silaj 10 kg kıyılmış doğranmış koçanlıyeşil mısır  ve 2,5 kg konsantre yem verilmekte. Konsantre yem, günde sağım anında verilmekte.. Şefin verdiği bilgilere göre, üretilen süt mozerella üretiminde kullanıldığından; üretilen sütün içerik bakımından bir örnek olmasını teminen  sağmallar meraya çıkarılmamakta, diğer hayvanlar mevsimin uygunluğuna göre merada barındırılmaktadır. Hayvanlar 24 aylıkken tohumlanmaktadır. Malaklar 1 hafta anne sütünden beslenmekte,  daha sonra süt ikame karışımlarıyla yetiştirilmektedir.

Süt ikame  sıvısı olarak “buffalo milk 50 “isimli %23 protein,%23 palm  yağ kökenli bitkisel yağ , %7  ham kül,%0.5 selüloz % 0.5 tuz %0,7 içeriğinde ayrıca her kg’da vitamin ADE3E Demir, çinko, iyot, mangan, selenyum antioksidant gibi besleyici katkıları içeren toplamda %50 süt tozu içeren karışım ,1 litre suya 180-200 gr sulandırarak süt ikame sıvısı haline getirilerek beslenme programı uygulanmaktadır….Malaklar ilk 3 gün anneleriyle kalmakta, kolostrum(ağız sütü) almaları sağlanmakta  ve 10 gün içinde belirli bir geçiş süresiyle manda sütü azalttırılıp; süt ikame arttırılarak malak canlı ağırlığının %10 kadar miktarda günde 2 öğün verilmektedir.Program dahilinde  3 aylık süren sütten kesim programı uygulanmaktadır. Sütten kesildikten sonra erkek malaklar besi yemi verilerek 1 yaşına kadar besiye alınarak kasaplık olarak değerlendirilmekte.

 

İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği üyelerinin ROMANYA gezisi..! MIhsanSoysal
Diğer yazıları

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar