Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herkesi üzüyor. Devlet sadece düzenleme görevini yapar. ”
  BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herke
 • Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içecek sanayinin gündemindeki konular ele alındı.
  Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içec
 • Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbirinden İlginç Konular 6. Gıda Güvenliği Kongresi’nde Ele Alınacak…
  Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbi
 • Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Araya Getirdi
  Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Ara
 • Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
  Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
 • LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT Fuarı 20 – 23 Eylül, CNR Expo Yeşilköy
  LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT
 • “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜKETİMİ, AVRUPA’NIN SADECE ÜÇTE BİRİ KADAR”
  “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜK
 • Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
  Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
 • Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta görücüye çıktı
  Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta g
 • PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİZİ ”
  PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİ
‘Milli Tarım’ için ’75 bin işsiz’ Başbakan’a mektup yazdı
‘Milli Tarım’ için ’75 bin işsiz’ Başbakan’a mektup yazdı
Gıda Tarım ve hayvancılık Bakanlığından atama bekleyen, 21 branşlı Ziraat mühendisleri, Su ürünleri mühendisleri-Su Ürünleri Bölümü, Balıkçılık teknolojisi mühendisleri, Gıda mühendisleri, Laborant veteriner sağlık, gıda ve ziraat teknikerlerinden oluşan yaklaşık...
5 Ocak 2017 22:52
Font1 Font2 Font3 Font4
Gıda Tarım ve hayvancılık Bakanlığından atama bekleyen, 21 branşlı Ziraat mühendisleri, Su ürünleri mühendisleri-Su Ürünleri Bölümü, Balıkçılık teknolojisi mühendisleri, Gıda mühendisleri, Laborant veteriner sağlık, gıda ve ziraat teknikerlerinden oluşan yaklaşık 75 bin kişi görmezden gelinmelerine isyan ederek Başbakan Binali Yıldırım’a atanmaları konusunda duyarlılık göstermesi için mektup yazdılar. Atama bekleyen yaklaşık 75 bin kişilik Ziraat uzmanı, Bakan Faruk Çelik’in ‘Milli Tarım’ projesi hedefinin altının doldurulabilmesi içinde kendileri gibi eğitimli ve nitelikli istihdama ihtiyaç duyulduğunun altını çizdiler.

altin-basaklar

İşte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından atama bekleyen, 21 branşlı Ziraat mühendisleri, Su ürünleri mühendisleri-Su Ürünleri Bölümü, Balıkçılık teknolojisi mühendisleri, Gıda mühendisleri, Laborant veteriner sağlık ,gıda ve ziraat teknikerlerinden oluşanların Başbakan Yıldırım’a yazdığı mektubun tam metni:

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ATAMA BEKLEYEN ve görmezden gelinen 75 BİN işsiz; 21 branşlı Ziraat mühendisleri, Su ürünleri mühendisleri-Su Ürünleri Bölümü, Balıkçılık teknolojisi mühendisleri, Gıda mühendisleri, Laborant veteriner sağlık, gıda ve ziraat teknikerleri olarak sizi saygı ile selamlıyoruz.

Öncelikle; vatanımızın ve milletimizin birlik ve bütünlüğünü bozmak isteyen tüm şer odaklarını, terör örgütlerini lanetliyoruz. Asla birliğimizi, dirliğimizi bozamayacaklardır. Vatanımızın ve milletimizin bekası için canlarını feda eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz. Ve inanıyoruz ki, milletimiz ve devletimiz ,bu badireleri atlatacak; mutlu, huzurlu, ekonomik anlamda da en güçlü ülkeler konumuna gelecektir.

altin-basaklar

Ülkelerin en büyük ekonomik politikalarının başında, tarım ve hayvancılık gelmektedir. Tüketen toplumun besin ihtiyacını karşılamak birim topraklardan en yüksek verimi almak, hayvan sayısının ve verim kapasitelerinin arttırılması ve halkın da bu gıdalara sağlıklı ve ucuz ulaşması.

Yıllardır ülkemizde aynı tarım politikası uygulanıyor. Üreticimiz ve çiftçimize verebildiğin kadar para ver, otur üretim yapmasını bekle… Geldiğimiz nokta MİLLİ TARIM’ın çok uzağındadır. Zira; Amerika’dan buğday, Kanada’dan nohut, kuru fasulye, mercimek, Sudan’dan susam, Çin’den sarımsak, İtalya’dan bakla, Şili’den elma, Almanya’dan vişne, Panama’dan muz, Bulgaristan’dan nar, İspanya’dan marul, Avusturya’dan pirinç, sebze tohumlarını İsrail, Hollanda’dan ithal ediyoruz. Yeni Zelanda’dan koyun, Arjantin’den bal , Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti’nden besilik danalar, Anguslar; Uruguay, Brezilya’dan, Arjantin’den…Kurbanlık koyunlar Avusturalya-Yeni Zellanda’ dan… Yumurtacı ve etçi tavuk damızlık yumurtalarımız hepsi ithal… 2011-2016 arası 4 milyon baş canlı hayvan ithal edildi. İthal hayvana 4 milyar dolar ödemişiz. Tarım ve hayvancılığımız 107 ülkenin ithalatına mahkum olmuş. Tarım ve Hayvancılığı kalkındırmak için Havza Bazlı modele geçildi. Toprak aynı, üretici-çiftçi, aynı, destekleme nerede ise aynı. Oturmuş bir mucize olmasını bekliyoruz. Aynı şeyleri tekrar edip, farklı sonuçlar beklemek değil mi bu? Peki eksik olan nedir? Neden modern tarım ve hayvancılık tüm köylerimizde uygulanamıyor? İşte bu nokta, başta tarım bakanımızın ve bürokratlarının ısrarla atladığı, görmezden geldiği noktadır. Bakanlığımızın TEKNİK ELEMAN EKSİKLİĞİ, üreticimiz ve yetiştiricilerimizin TEKNİK BİLGİ eksiği vardır. Ziraat odaları ve yetiştirici birlikleri başkanları ne yapıyor? Bakanımızın yanından ayrılmayan oda başkanları üreticimize çiftçimize ne fayda sağlamıştır? Sadece üyelerinden para toplamaktan başka ne işe yaramaktadırlar? Teknik bilginin üreticime aktarılması için, ziraat mühendisleri ve teknikerlerden ne kadar faydalanmaktadırlar?

Sayın Cumhurbaşkanımız, çiftçiler ile buluşmasında şu hususlara değinmiştir. ’’Türkiye’nin gıda ve et ithalatı yapıyor olması, ortada bir sorun olduğunu gösteriyor. Meralarımız var, et fiyatları almış başını gidiyor. İmkanlarımız yeterli olduğu halde, PLANSIZ, PROGRAMSIZ iş yapılması sebebi ile arz açığı ve arz fazlası durum ile karşılaşıyoruz. Topraklarımız var ama DOĞRU PLANLAMA yaparak, YETERLİ TEKNİK DESTEK SAĞLAYARAK(!) HAKKI İLE DEĞERLENDİREMİYORUZ,” ve birkaç gün sonra sayın bakanımız Faruk Çelik, Bereket TV de televizyon programına çıkıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın önemle üzerinde durduğu TEKNİK ELEMAN EKSİKLİĞİNE hepimizi şoke eden çarpıcı açıklamalarda bulunuyor. Sunucunun ‘’Bakanlığa atanmak isteyen, ZİRAAT, GIDA, SU ÜRÜNLERİ, BAKTEK MÜHENDİSLERİ, LABORANT VET. SAĞLIK TEKNİKERLERİ sizden açıklama bekliyor’’ sorusuna, kendi hayatından kesitler ile örnek vermiştir. ’’Neden arkadaşlar atama istiyor? Ben pazarda salatalık, domates sattım, parça kumaş sattım, simit sattım’’ diyerek mühendislere eşsiz bir yol haritası(!) çizmiştir. Ve soruyoruz.-Dünyanın hangi ülkesinde bir tarım bakanı çıkıp da; ülkenin tarım, gıda ve hayvancılığını yönlendirecek mühendislerine; salata simit satın, kumaş satın diye pazarın yolunu göstermiştir? Bunun için mi okuyoruz? Bu nasıl bir bürokratik açıklamadır. Sayın Faruk Çelik 2016 Mart ayı bütçe konuşmasında’’ Bu yıl bakanlığımıza 3071 eleman alacağız’’ demiştir.Bunun1677 si sözleşmeli olmak üzere,2071 i alınmış, 1000 kişisi de alınmamıştır. Bu söz meclis kürsüsünden verilmiş ve orada da vaat çöpe atılmıştır. Kasım ayında katıldığı televizyon programında’’ 2016 da Et süt kurumuna 153 personel, TKK ya 400 personel alacağız 160’ı ziraat mühendisi’’ demiştir. İnsanları beklentilere yönlendirip ve beklentileri boşa çıkarmak bir siyasetçinin işi değil diye sözlerini sürdürüyor. 2016 bitti hiçbir vaat yerine getirilmedi. Et süt kurumu 68 veth, 2 ziraat mühendisi, 11 gıda mühendisi olmak üzere 81alım. Hepsi bu kadar…

2017 de İŞLETME BAZLI MODELE geçiyoruz. Bakanımız 300 işletmeye 1 personel bakacak demişti. Bu nasıl olacak? Ziraat mühendislerine Ferrari mi verilecek, nasıl yetişecek bu kadar işletmeye? Bunun ideali 50-60 işletmedir. Bunun hesabı yapılıp, 40 Bin işsizi bulunan ziraat mühendisi alımı yapılmalıdır. Bitkisel üretim, hayvansal üretim, TYS ve ekonomi mezunu Ziraat mühendisleri 21 branştan oluşmaktadır. Ne zaman üreticimize, çiftçimize kavuşacağız? Hayvansal üretim havzaları belirlenmeli, bu işletmelere Zootekni ataması yapılmalıdır. Hayvancılığın; beslenme, rasyon, verim artışı, ıslah, melezleme dahil tüm çalışmaları, yem bitkileri, zooteknistin uzmanlık dalıdır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, kümes hayvancılığı, arıcılık, hayvanlarda bakım beslenme ve verim artışı; üreticiye yol göstermek zooteknist in işidir. Ziraat mühendisliğinin, hayvansal üretim kolu olan zooteknistler, yıllarca görmezden gelindiği için; modern besicilik ve ıslah çalışmalarında hep geri kaldık. Etin fiyatı 40 TL’yi buldu. Ve önlem olarak zooteknistler den faydalanma hiç dile getirilmedi. Böyle önemli bir branşın mezunları, neden işsiz ve neden bilgilerini üreticiye aktaramıyor? Tarım ve hayvancılık bakanımız ne zaman farkına varıp önlemini alacak ve bu bölümü fark edip atama yapacak? Küpe ve aşı çalışmasının, il ilçe müdürlüklerinde Laborant veteriner sağlık teknikerlerine de verilmesi ve bu bölüm mezunlarının atamasının yapılması şarttır. Ayrıca bu bölümün hastane laboratuvarları ve GTHB çalışma alanları genişletilmeli, AÖF mezunlarının da mağduriyeti giderilmelidir. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, modern balıkçılık ve ihraç eden ülke konumuna ne zaman geleceğiz? 43 su ürünleri şubesi açıldı. Bu şubelere neden su ürünleri mühendisi ve balıkçılık teknolojisi mühendisleri atanmadı? Ve bu şubelerin müdürleri neden su ürünleri mühendisi değil? Bakanlığımız özellikle kıyı kesimlerine neden yeterince su ürünleri ve baltek mühendisi ataması yapmıyor?

Gıda denetimi gıda mühendislerinin işidir. Bakanlıkta ki tüm gıda denetimlerinin sadece gıda mühendisleri tarafından yapılması gerekmektedir. Güvenli gıda üretimi, kontrolü, takibi ve sağlıklı ürünlerin sofralarımıza gelmesi halk sağlığı açısından önem arz etmektedir. Binlerce işsiz gıda mühendisi varken, gıda denetiminin zabıtalara verilmesi, bakanlığımızın ayıbıdır. Bakanlığımızın denetim mekanizmaları gözden geçirilmeli, bu alanlara gıda mühendisi istihdamı yapılmalıdır. Sayın Başbakanım; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 20 BİN personel açığı bulunmaktadır. Bizler MİLLİ TARIM PROJESİ kapsamında, tarım ve hayvancılık alanında ülke ekonomisini güçlendirmek, modern tarım ve hayvancılığı en üst seviyeye çıkartmak, sağlıklı gıda üretimi yapmak, su ürünlerinden yeterince iyi faydalanmak için, göreve hazırız. Bizi, çiftçimiz ve üreticimiz ile buluşturunuz. Masa başı iş istemiyoruz. Bakanlığımız bünyesinde, hep üreticimizin yanında sahada olalım diyoruz. İthal eden ülke konumundan çıkıp, bitkisel ve hayvansal üretimde ihraç eden GÜÇLÜ TÜRKİYE olalım diyoruz.2017 Tarım ve hayvancılık yılı olsun diyoruz. MİLLİ TARIM VE HAYVANCILIK PROJESİNDE, 2017 de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına 10 BİN atama yapılmasını talep ediyoruz. Modern tarım ve hayvancılık için bu atama az olsa da, atılan adım ülkemiz için çok önemlidir.

Saygılarımızla

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞINA ATAMA BEKLEYEN TÜM BRANŞLAR

Kaynak: Editör: Gizem Başarır

ALINAN KAYNAK:avazturk

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar