Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz TUYEM’e,katılımınız için ANTALYA’ya davet ediyoruz”
  M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz
 • HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgeden sinema perdesine bir ilk..
  HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgede
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 10.GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 2017 ANTALYA SİDE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlene
 • Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin Kuru Dönemi”ni Anlattı
  Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin K
 • SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE KADAR BİRÇOK YENİLİK NEW HOLLAND STANDINDA..
  SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE K
 • GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği:Tarımın geleceği için eğitime destek
  GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocukl
 • ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en sevilen markası” unvanına Sütaş layık görüldü.
  ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en s
 • ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta”nın DÜNÜ,BUGÜNÜ ve YARINI” Bilimsel Olarak Tartışıldı..
  ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta&#
 • Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplantısı için Ankara’daydı
  Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplan
 • 2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
  2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
Namet Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Kayar:”5 yılda ciroyu 2’ye katlarız”
Namet Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Kayar:”5 yılda ciroyu 2’ye katlarız”
“5 yılda ciroyu 2’ye katlarız” Namet Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Kayar ile et sektöründe kendilerine liderliği getiren yolculuklarını ve bundan sonraki yol haritalarını konuştuk.   Beş kuşaktır et işiyle uğraşan...
6 Ağustos 2017 00:05
Font1 Font2 Font3 Font4

“5 yılda ciroyu 2’ye katlarız”

Namet Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Kayar ile et sektöründe kendilerine liderliği getiren yolculuklarını ve bundan sonraki yol haritalarını konuştuk.

"5 yılda ciroyu 2'ye katlarız"

 

Beş kuşaktır et işiyle uğraşan Kayar Ailesi’nin markalaşma hikayesi ilk olarak 1992 yılında Aytaç’la başladı. Ancak deli dana krizi nedeniyle sektörün girdiği çıkmaz sonucu aile Aytaç’ı 1998’de Yimpaş Holding’e sattı. Bu satışa rağmen sektörle bağını hiç koparmayan Kayarlar, 2005 yılında 1929 kuruluşlu Namet’i satın aldı ve faaliyetlerini bu marka çatısı altında yürütmeye devam etti. Böylece ailenin sektördeki atılımı yeniden başladı. 2013 yılında Koç Holding’in Harranova’daki tesislerini, bir sonraki yıl da yine Koç Holding’e ait Maret’i satın almak da Namet’e ivme kazandırdı. Tüm bu alımlar şirketin konumunu çok daha güçlendirdi. Namet, bugün 1,5 milyar TL’lik cirosu, 2 bin çalışanı ve 50 bin ton et işleme kapasitesiyle sektörünün açık ara en büyük oyuncusu konumunda… Yüzde 5-6 oranında büyüyen pazarda yüzde 15-20 arasında büyüme temposuyla yol alan şirket, odaklı gitme stratejisine sadık kalmak niyetinde. Bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da kırmızı et dışında hiçbir alana girmeden büyümeye devam edeceklerini belirten Namet Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Kayar, şu anda gelecek 3-5 yılı satın alacak bir hazırlık döneminde olduklarını söylüyor. 2018’de hayata geçecek 50 milyon dolar yatırımı bedeli olan yeni bir tesis için çalıştıklarını anlatan Kayar, gelecek teknolojileriyle inşa edilen tesisin kendilerine yüzde 50 kapasite artışı sağlayacağını açıklıyor ve “5 yılda ciroyu da 2’ye katlayabiliriz” diyor. Namet Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Kayar ile et sektöründe kendilerine liderliği getiren yolculuklarını ve bundan sonraki yol haritalarını konuştuk.

 •  Kayar Ailesi olarak 4 nesildir et işi yapıyorsunuz. İlk günden bugüne sizi büyüten en kritik dönüm noktaları neler oldu?

Biz sektöre hayvan yetiştiricisi olarak adım attık. Ben dördüncü kuşağım. Hayvan yetiştiriciliğinin ardından toptan et ticareti geldi. Daha sonra işi orta ölçekli sanayi boyutuna taşıdık ve sonra da büyük ölçekli bir sanayi haline geldik. Aytaç ortaklığı ilk önemli dönüm noktamız. İkincisi 2005’te Namet’i satın almamız. 2010 yılında 68 milyon dolarlık yatırımla Çayırova Üretim Tesisleri’ni devreye aldık. 7-8 yıldır teknolojik olarak tesise yatırımlarımız devam ediyor. 2013 yılında Koç Holding’in Harranova’daki tesislerini satın almak büyümemize yeni bir ivme kazandırdı. 2014 yılında da Maret’i aldık. Tüm bunların yanında bizi büyüten entegrasyon oldu. “Tarladan çatala” modelini 10 yıldan beri projelendiriyorduk ve 2-3 yıl önce tamamladık. Hammaddeyi Şanlıurfa’daki çiftliklerimizde kendimiz üretiyoruz. Girdimizi üretiyor olmamız pazar lideri olmamızda etkili. Ürünlerimizi dışardan destek almadan geliştirip üretiyoruz. Yenilikçiliğe yatırım yapıyoruz.

 •  Sektörde liderliği ilk ne zaman aldınız? 

Tüm liderliği almamız kademeli olarak gerçekleşti. Toptan karkas ette 30-40 yıldır lideriz. Sanayileşmiş ette 20 yıllık bir liderliğimiz var. Şarküteri ve diğer paketlenmiş ürünlerde de 2013 yılından itibaren pazar lideriyiz. Et, tabaklı et, döner, şarküteri ürünleri olmak üzere geniş bir ürün kategorimiz var. Sadece perakendeye değil ev dışı tüketime de hizmet ediyoruz, bütün kanallarda varız ve hepsinde de pazar lideriyiz.

 •  Namet dediğimizde ne kadarlık bir cirodan, çalışan sayısından ve üretimden bahsediyoruz? 

2016 yılını 1,5 milyar TL’lik ciro ile kapattık. 2 bin çalışanımız var. Yıllık 50 bin ton kırmızı et işliyoruz.

 • Sektörde nasıl bir rekabet var? 

Sektörde canlı hayvan üretiminden şarküteriye uzanan bir entegrasyonda çalışıp, perakendenin yanı sıra “horeca” dediğimiz, otel, restoran ve kafelere de dağıtım yapan bizden başka oyuncu yok. Sadece et işi yapan ya da şarküteri üretimi yapanlarla birlikte pazarda toplam 10-15 oyuncu var.

 • Pazarın büyüklüğü ne kadar?

Nielsen raporlarına göre şarküteri pazarının büyüklüğü 77 bin 619 ton. Parasal hacmi 2 milyar TL. Kırmızı et pazarı ise tam ölçülemiyor. En son TÜİK verilerine göre kapasite 1 milyon 173 bin ton. Kişi başına kırmızı et tüketimi de 14 kilogram. Gelişmiş ülkelerde kişi başı tüketim 25-35 kilo arası. ABD’de ise kişi başı 40 kilogramın üzerinde bir tüketim var. Pazarın büyüme hızı son birkaç yılda yüzde 5-6’lık bir tempoda.

 • Kişi başı tüketimin ideal seviyeye ulaşması için pazarın yüzde kaç düzeyinde büyümesi gerekiyor?

Pazarı en az yıllık yüzde 10 seviyesinde büyütmemiz gerekiyor. Bakanlığımız gerek ırk ıslahı gerek hammadde tedariği konularında gayet iyi çalışıyor. Bunun meyvelerini 2018-2019’da yiyeceğiz. Fiyatlar son 2 yıldır enflasyon endeksli gidiyor. Daha önce çok inişli çıkışlıydı. Pazarı büyütmek için müşteri talebini karşılayacak, değişen tüketici taleplerine yanıt verecek yeni ürünlere odaklanmalıyız.

 •  Tüketim alışkanlıkları nasıl değişiyor? 

Yeni ürünler tercih ediliyor. Gramajlar düşüyor. Tek tüketimlik aç- kapa ürünlere yöneliş var. 60 gramlık bir ürünü iki üç kişilik bir aile tek seferde tüketebiliyor. 250 gram ürün almak isteyen bu ürünlerden 4 paket alıyor, porsiyon kontrolü sağlıyor. 60 gramlık ürünlerin satışları tüm blok ürünlerin satışlarının önüne geçti.

 •  Son bir yılda kaç yeni kategoriye giriş yaptınız? 

7-8 yeni kategoriye giriş yaptık.

 •  Yenilikçi ürünlerin ciroya katkısı ne oldu? 

Net bir oran veremiyorum ürün gamına göre ve pazarın talebine göre değişiyor.

 •  Süt ve süt ürünleri gibi yeni alanlara girmeyi düşünmüyor musunuz? 

Yok. Kırmızı et haricinde yeni alanlara girmeyi düşünmüyoruz. Biz buradaki durumumuzu hafifletmek istemiyoruz. Beyaz ete de girmedik.

 •  Beyaz et sektörü şu anda satın almalar açısından hareketli… Orada fırsat var mı? 

Bayağı fırsat var. Buna rağmen kesinlikle girmeyi düşünmüyoruz. Bizim uzmanlık alanımız kırmızı et, bunu geliştirmek, sanayileştirmek, markalaştırmak ve pazara yeni ürün sunmak istiyoruz. Etle ilgili Osmanlı’dan da Kafkas Türkleri’nden de kalsa yapılacak her şeyi ambalajda taze olarak yapmak niyetindeyiz.

 •  Beyaz ette “Bizi alın ya da ortak olalım” şeklinde teklifler aldınız mı ya da alıyor musunuz? 

Tabii ki geldiler ama değerlendirmeye bile almadık. Bize teklif gelmesinin önünü kestik.

 •  Geçtiğimiz yıl yüzde kaç büyüdünüz? 

Yüzde 20 oranında büyüdük.

 •  Bu beklediğiniz, planladığınız bir oran mıydı? 

Yüzde 12’lik büyüme planlamıştık. Beklentilerimizin üzerinde büyüdük.

 •  Herkesin zorlandığı bir yılda bu büyümeyi ne sağladı? 

Arz talep etkili oldu. Bu durum Türkiye’nin durumunun iyi olduğu anlamına geliyor. Tüketici de bilinçleniyor.

 •  Bu yıl için büyüme hedefiniz nedir? 

Yüzde 15. Geride bıraktığımız birkaç ayda ise bu oranın üzerinde büyüme yakaladık.

Pazar yine yüzde 5 büyür mü? n Son 5 yıldır pazarın büyümesi yüzde 5-7 arasında. Fiyat istikrarının devam etmesi bir avantaj. Örneğin ete yüzde 50 zam gelseydi eskiden olduğu gibi tüketim miktarı düşecekti ve pazar küçülecekti. Fiyat istikrarı devam ettiği için şu an için küçülme yok, ortalama yüzde 6 düzeyinde büyüme devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl ne kadarlık bir yatırım yaptınız? Yatırımın adresi ne oldu? 

Geçtiğimiz yıl 30 milyon dolarlık yatırım yaptık. Yatırımın adresi kapasite artırımı, teknoloji yenileme oldu. l Bu yıl yatırım ajandanızda neler var? n Bu yıl yeni bir tesis kuruyoruz. 2018’de hayata geçecek. Yatırım miktarı 50 milyon dolar.

 • Bu yatırım kapasitenizi ne kadar artıracak?

Yüzde 50 gibi kapasite artırımı sağlayacak. Biz gelecek 3-5 yılı satın alacak bir altyapı kuruyoruz. Şu an yüzde 100 kapasiteyle çalıştığımız için tıkanmış vaziyetteyiz, büyümeyi karşılamak için altyapı gerekiyor. Bunu da gelecek teknolojilerini kullanarak inşa ediyoruz.

 •  Satışlarınızın yüzde kaçı ev dışı tüketimden yüzde kaçı perakendeden geliyor? 

Satışlarımızın yüzde 60’ı perakende yüzde 40’ı ev dışı tüketim. Bu oranı da koruyacağız.

 •  2013 yılında Investcorp ile ortaklık yaptınız. Bu ortaklık yapısında herhangi bir değişiklik oldu mu? 

İlk olarak yüzde 34’lük bir hisse almışlardı. Sonra bir yüzde 4 daha hisse aldılar ve ortaklık payları yüzde 38 oldu. l Ortaklığın gerçekleştiği dönemde beklentilerinizi açıklarken özellikle yurt içinde ve yurt dışında büyüme hedeflediğinizi söylemiştiniz. Beklentileriniz gerçekleşti mi? n Gerçekleşti. Amacımız ek yatırımların yapılması, entegrasyonun gerçekleştirilmesi ve büyümekti. Bunlar oldu…

 •  Yurt dışına yönelik büyüme hedefleriniz gerçekleşti mi? 

Et ve sütte Türkiye’nin Avrupa ülkelerine ihracatı yasak. Biz Körfez ülkelerine ve Türk Cumhuriyetleri’ne ihracat yapabiliyoruz. Kıbrıs’ta bayimiz var. Dubai, Abu Dabi, Suudi Arabistan’da çalışmalarımız var, belge almaya çalışıyoruz. Körfez ülkelerini büyüteceğiz.

 •  Investcorp’un hisse oranlarını daha da artırma gibi bir talebi var mı?

Var ama bizim için şu an ihtiyaç yok. Şirket kendi ivmesiyle büyüyor.

 •  En son Maret’i satın aldınız. Gündeminizde yeni satın almalar var mı? 

Yeni satın almalar yok, mevcudu büyüteceğiz. l Teklifler var mı? n Tabii ki var ama değerlendirmiyoruz. Bize her dönem böyle teklifler geliyor, teklifleri incelemiyoruz.

 •  Gelecek 5-10 yılda şirketinizi nereye taşımayı hedefliyorsunuz? 

Şu anki 50 bin başlık hayvan kapasitemizle Türkiye’nin en büyük kapasitesine sahibiz. Aynı zamanda Ortadoğu ve Körfez’in de en büyük kapasitesi bizde. Türkiye’de en yakın rakibimizin kapasitesi 15 bin. Kapasiteye endeksli üretim yapıyoruz. 4 yıl önce hedefimiz kapasitemizi 17 binden 50 bine çıkarmaktı, onu yakaladık. Şimdi 70-80 bine çıkarmayı hedefliyoruz. 5 yılda ciroyu da 2’ye katlayabiliriz. Cironun 2’ye katlanması kapasitenin de katlanması anlamına geliyor.

 •  Yurt dışına ilişkin gelecek planlarınız neler? Yurt dışında tesis ya da şirket açmayı düşünüyor musunuz? 

Suudi Arabistan’da pazar var, oraya ileride bir tesis yapabiliriz. Körfez’de bir noktada üretim yapabiliriz, onun konuşmalarını yapıyoruz henüz. Ancak Türkiye’de daha çok iş var.

Nilüfer Gözütok Ünal

ngozutok@capital.com.tr

ALINAN KAYNAK:CAPİTAL.COM.TR

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar