Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içecek sanayinin gündemindeki konular ele alındı.
  Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içec
 • Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbirinden İlginç Konular 6. Gıda Güvenliği Kongresi’nde Ele Alınacak…
  Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbi
 • Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Araya Getirdi
  Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Ara
 • Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
  Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
 • LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT Fuarı 20 – 23 Eylül, CNR Expo Yeşilköy
  LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT
 • “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜKETİMİ, AVRUPA’NIN SADECE ÜÇTE BİRİ KADAR”
  “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜK
 • Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
  Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
 • Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta görücüye çıktı
  Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta g
 • PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİZİ ”
  PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİ
 • YAZ KURAKLIĞI BAL ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ
  YAZ KURAKLIĞI BAL ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ
Şap Hastalığı Ile Mücadelede Yeni Dönem

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Trakya bölgesinden sonra birçok bölgenin şap hastalığından ari hale getirilmesi için harekete geçti. Bakanlık hazırlamış olduğu “Bölgesel Risklerin Kademeli Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrolü ve Eradikasyon Eylem Planı”  çerçevesinde ülke genelinde şap hastalığında aşılı ariliğin sağlanmasını hedeflemektedir. Bu kapsamda, Trakya’dan sonra ilk etapta,  Orta/Batı Karadeniz, Güney Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve Orta/İç Anadolu Bölgesinde bulunan 44 ilimizin de şap hastalığından ari hale getirilmesi için çalışmalar başlatıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yeni hazırlamış olduğu eylem planına göre, Trakya bölgesinin  2018 yılında “aşısız hastalıktan ari bölge” statüsüne,  Orta/Batı Karadeniz, Güney Marmara,  Ege, Orta/Batı Anadolu, Orta/Batı Akdeniz’in ise 2019 yılında “aşılı hastalıktan ari bölge” statüsüne kavuşturulması, 2023 yılına kadar da diğer tüm bölgelerde aşılı arilik statüsünün elde edilmesi amaçlanıyor.871bcdcb39737ff49ddcf16472b0a95b

Eylem planının paydaşlara anlatılmasına yönelik düzenlenen Bölgesel toplantıların Erzurum Toplantısı, Erzurum Palan Otelde yapıldı. Toplantı Sayın Müsteşar Yardımcısı Dr. Nihat PAKDİL beyefendinin başkanlığında gerçekleştirilmiş ve Eylem Planının tanıtımı yapılmıştır. Toplantıya Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Veli GÜLYAZ, Hayvan Sağlığı ve Karantina Dairesi Başkanı Dr. Özhan TÜRKYILMAZ, Hayvancılık Genel Müdürlüğünden Altyapı ve Çevre  İzleme Dairesi Başkanı Ramazan Koçak, Bölge İlleri (Ağrı, Iğdır, Kars, Ardahan, Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Bayburt, Gümüşhane, Erzurum, Erzincan ve Sivas) İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürleri, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürleri, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanları, Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanları, Ziraat Odası Başkanları ve Merkez temsilcileri, Şap Enstitüsü ve Erzurum Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü yetkilileri, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı ile diğer sivil toplum örgütü temsilcileri ile yetiştiriciler katıldılar.

Ülkemizde Şap Hastalığının büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda büyük ekonomik kayıplara neden olduğu ve bu nedenle de önemli bir hastalık olduğu paydaşlara anlatıldı.

2017 yılı İlkbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyasının 2 Ocak’ta başlayıp, 31 Mart’ta biteceği belirtilen toplantıda,  2017 yılından itibaren arilik statüsüne alınan bölgelerin ( Orta/Batı Karadeniz, Güney Marmara,  Ege, Orta/Batı Anadolu, Orta/Batı Akdeniz bölgesinin) Şap Hastalığından Korunmuş Bölge olarak ilan edileceği ve tanımlanan bölgeye Bakanlıkça açıklanan kurallar dışında sevk edilen hayvanların tazminatsız olarak doğrudan kesime sevk edileceği, tanımlanan bölgeye, bölge dışından yapılacak duyarlı hayvan sevklerinin, Bakanlıkça belirlenen “8 yol kontrol noktasından  uygun olan birisinde”  kontrol edileceği ifade edilmektedir. 871bcdcb39737ff49ddcf16472b0a95b

Kampanya  şeklinde yapılacak aşılamalarda;

 • Büyükbaş hayvanların tamamı aşılanacaktır.
 • İlk defa aşılanacak büyükbaş hayvanlar ile yeni doğan tüm büyükbaş hayvanların aşılama kampanyasında aşılandıktan 1 ay sonra ikinci kez aşılanması yapılacaktır.
 • Aşılanan büyükbaş hayvanların aşılama tarihi üzerinden 21 gün geçmeden sevkine izin verilmeyecektir.
 • Hayvanların mera ve yaylalara çıkışından 21 gün önce aşılanmaları tamamlanacaktır.
 • Şap Hastalığı Mihraklarındaki koruma ve gözetim bölgelerinde ise kampanyaya bağlı kalınmaksızın, buradaki büyükbaş ve küçükbaş hayvanların aşılanması sağlanacaktır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Trakya bölgesinden sonra birçok bölgenin şap hastalığından ari hale getirilmesi için harekete geçti. Bakanlık hazırlamış olduğu “Bölgesel Risklerin Kademeli Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrolü ve Eradikasyon Eylem Planı”  çerçevesinde ülke genelinde şap hastalığında aşılı ariliğin sağlanmasını hedeflemektedir. Bu kapsamda, Trakya’dan sonra ilk etapta,  Orta/Batı Karadeniz, Güney Marmara, Ege, Batı Akdeniz […]


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Benzer Galeriler

hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar