Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz TUYEM’e,katılımınız için ANTALYA’ya davet ediyoruz”
  M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz
 • HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgeden sinema perdesine bir ilk..
  HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgede
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 10.GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 2017 ANTALYA SİDE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlene
 • Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin Kuru Dönemi”ni Anlattı
  Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin K
 • SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE KADAR BİRÇOK YENİLİK NEW HOLLAND STANDINDA..
  SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE K
 • GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği:Tarımın geleceği için eğitime destek
  GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocukl
 • ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en sevilen markası” unvanına Sütaş layık görüldü.
  ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en s
 • ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta”nın DÜNÜ,BUGÜNÜ ve YARINI” Bilimsel Olarak Tartışıldı..
  ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta&#
 • Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplantısı için Ankara’daydı
  Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplan
 • 2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
  2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
Su ürünleri ihracatında ‘kafes balıkçılığı’ liderliğini koruyor
Su ürünleri ihracatında ‘kafes balıkçılığı’ liderliğini koruyor
Su ürünleri ihracatında ‘kafes balıkçılığı’ liderliğini koruyor Türkiye genelinde geçen sene birçok alanda ihracatta düşüş yaşanırken su ürünleri sektöründe, başta Avrupa Birliği (AB) olmak üzere birçok ülkeye satışlarda artış kaydedildi....
26 Ocak 2017 15:08
Font1 Font2 Font3 Font4

Su ürünleri ihracatında ‘kafes balıkçılığı’ liderliğini koruyor

Türkiye genelinde geçen sene birçok alanda ihracatta düşüş yaşanırken su ürünleri sektöründe, başta Avrupa Birliği (AB) olmak üzere birçok ülkeye satışlarda artış kaydedildi. Sektör yaklaşık 800 milyon dolara ulaşan ihracatını, 2017’de artırmayı hedefliyor.

Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’de su ürünleri sektöründe önemli bir paya sahip olan Karadeniz’de gerek yaylalarda gerekse denizde gerçekleştirilen kültür balıkçılığı olarak adlandırılan kafes balıkçılığı üretimi su ürünleri ihracatının en önemli kısmını oluşturuyor. Üretimde Ege’nin başı çektiği sektörde Karadeniz’de de üretim alanları genişliyor. Ordu’nun Perşembe ilçesi açıklarında özel havuzlarda, yapay rezervlerde ve deniz ortamında gerçekleştirilen kafes balıkçılığı üretimi ise her geçen yıl artmaya devam ediyor.kafes-balikciligi-696x358

Hedef yılda 5 bin ton
Ordu’da kafes balıkçılığının yapıldığı Altınordu ve Perşembe ilçelerinde 7 tesiste yapılan yıllık 2 bin 500 tonluk üretim Türkiye’nin su ürünleri ihracatına büyük katkı sağlıyor. Yıllık 2 bin 500 ton balık üretimi gerçekleştirilen kafes balıkçılığı Ordu ekonomisine ise yılda yaklaşık 40 milyon TL kazandırıyor.

Perşembe ilçesindeki tesislerde her gün iki öğün yem verilen balıklar belli aralıklarla hasat edilerek yurt içi ve yurt dışı pazarına gönderiliyor. Ordu’da kafes balıkçılığı tesislerinde gökkuşağı alabalığı ve levrek olmak üzere iki türde üretim yapılıyor. Kapasite arttırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğü Ordu’da kafes balıkçılığında hedef yılda 5 bin ton üretim olarak belirlendi.

“Yıllık yaklaşık 800 milyon dolar gelir elde ediliyor”
Türkiye’deki su ürünleri ihracatını ve bu ihracatta kültür balıkçılığının önemine vurgu yapan Ordu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, su ürünleri ihracatının büyük çoğunluğunu kültür balıkçılığının oluşturduğunu söyledi. Türkiye’nin su ürünleri ihracatından yaklaşık yıllık 800 milyon dolar gelir elde ettiğini bu sebeple Ordu’da üretimi gerçekleştirilen kültür balıkçılığının kapasitesini arttırmayı hedeflediklerini dile getiren Yılmaz, “Dünya balık üretiminin yüzde 30’unu kültür balıkçılığı ile yapılan üretim oluşturuyor. Kültür balıkçılığı ile üretilen balıkların dünya balık üretimindeki payı her geçen artıyor. Ülkemizde de son yıllarda balık ihracatı artış gösteriyor ve ihraç edilen balıkların büyük çoğunluğu Ege Denizinden gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda ihracat rakamlarımızda her geçen gün artmaya devam ediyor. 2015 yılında su ürünleri ihracatımız yaklaşık 700 milyon dolar civarındayken 2016 yılında bu rakam yaklaşık 800 milyon dolar seviyelerine yükseldi. Dolayısıyla her yıl artan ihracat söz konusu ve bu da ülkemize döviz getirisi demektir. Biz de bunun bilincinde olarak Ordu’daki kültür balıkçılığını geliştirmek için çaba sarf ediyoruz” dedi.

 346545

“Üretimi 5 bin tona çıkarmayı hedefliyoruz”
Ordu’daki kültür balıkçılığı üretimin yaygınlaştırmak için çalışmalar yaptıklarını ve bu kapsamda yeni alanlar oluşturarak 2 bin 500 ton olan üretimi 5 bin tona çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Yılmaz, “Ordu konumu açısından kültür balıkçılığına uygun bir il. Bundan iki yıl önce kültür balıkçılığından üretilen balık miktarı bin 400 ton civarındayken yapılan kapasite çalışmaları ile birlikte bugünlerde bu sayı 150-200 bin tonu iç sularda olmak üzere 2 bin 500 ton seviyelerine ulaştı. Kafeslerde ise gökkuşağı alabalığı ve levrek olarak iki tür balık üretimi yapılıyor. Ordu genelinde yapılan kültür balıkçılığı Perşembe ve Altınordu içlerinde faaliyet gösteriyor. İç sularımızda kültür balıkçılığının arttırılmasının yanı sıra uygulanan bir proje ile de deniz sahasında belirlenen 6 alanda 1’i midye yetiştiriciliği olmak üzere geriye kalan 5 alan ise kültür balıkçılığı için kullanılacaktır. Bu alanlarda da kültür balıkçılığının başlatılması ile Ordu’daki üretimi yapılan balık miktarı 5 bin tonun üzerine çıkarılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

“Yıllık Ordu’ya getirisi 40 milyon TL”
Ordu’da mevcut çalışan 7 kültür balıkçılığı işletmesinde yıllık 2 bin 500 ton balık üretildiğini ve bu üretimden yaklaşık 35-40 milyon TL’lik gelir elde edildiğini aktaran Yılmaz, “Kültür balıkçılığı ile üretilen balıklarda fiyat değişiklikleri yaşanabiliyor. Ancak ortalama 15 TL’den satıldığını varsayarak Ordu’ya yıllık yaklaşık 35-40 milyon TL gibi bir getirisi var. Biz de bu sayıyı katlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca denizde tutulan balıklar ile kafeste üretilen balıklar arasında bir mukayese yapacak olduğumuzda aralarında bir fark olmadığını görebiliyoruz. Sonuç olarak ikisi de denizde yetişen balıklar” şeklinde konuştu.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar