Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz TUYEM’e,katılımınız için ANTALYA’ya davet ediyoruz”
  M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz
 • HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgeden sinema perdesine bir ilk..
  HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgede
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 10.GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 2017 ANTALYA SİDE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlene
 • Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin Kuru Dönemi”ni Anlattı
  Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin K
 • SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE KADAR BİRÇOK YENİLİK NEW HOLLAND STANDINDA..
  SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE K
 • GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği:Tarımın geleceği için eğitime destek
  GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocukl
 • ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en sevilen markası” unvanına Sütaş layık görüldü.
  ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en s
 • ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta”nın DÜNÜ,BUGÜNÜ ve YARINI” Bilimsel Olarak Tartışıldı..
  ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta&#
 • Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplantısı için Ankara’daydı
  Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplan
 • 2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
  2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
TARIMKON:Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu
Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu

TARIMKON, tarım, gıda ve bu sektörlere dayalı yan sanayi alanında Arz, Talep, Danışmanlık ve Proje sahipleri ile tek bir çatı altında ortak istişare ile hareket edebilen, Uluslararası pazarlama, iktisadi ve ekonomik iş birliği entegrasyonunu tamamlayarak,

Türkiye’de 81 il, 640 ilçe, Dünya’da 38 ülkede teşkilatlanmış, 12 ülkede satış pazarlama ofisleri ile her geçen gün hızla büyüyen,

Üreticisini‘ÖNCE ÜRETİM SONRA PAZAR’ anlayışında ‘ÖNCE PAZAR SONRA ÜRETİM ’ anlayışına geçiren,

Ulusal/Uluslararası alanda sahip olduğu üyelerine, sektör temsilcilerine, dünya çiftçisine,üreticisine, iş adamına, sivil toplum kuruluşlarına, kooperatiflerine, işletmelerine ve yerel yönetimlerine,

İhracattan ithalata, Türkiye’ye yönelen yabancı yatırımlardan, Türk özel sektörünün dış yatırımlarına, Ulusal ve uluslararası arenada tarım, gıda ve bu alana hizmet veren tedarikçilerine yönelik yatırımlar, uluslararası pazarlama, pazar araştırması,eğitim, proje ve danışmanlık hizmetleriyle alanında tek ve en büyük uluslararası sivil toplum kuruluşudur…

misyonumuz-710x375

TARIMKON’UN PROJELERİ DAHİLİNDE FAHRİ GIDA MÜFETİŞLİĞİ PROJESİ ÖNEMİ İLE DİKKAT ÇEKERKEN ,YAPILAN AÇIKLAMALARDA ” TOPLUMUMUZUN YAŞAMASI VE PEK ÇOK YÖNDEN GELİŞMESİ ONU OLUŞTURAN BİREYLERİN SAĞLIKLI OLMASINI GÖZETEN, ULUSAL ÇAPTA YÜRÜTÜLEN BİR FARKINDALIK PROJESİNİN TEMEL YAPI TAŞLARIDIR.”DENİLEREK PROJE ŞU TANIMLAMA İLE ANLAMLANDIRILMAKTADIR..

Ülkemizde maalesef bazı üreticiler, tüketicilerin dikkatsizliğinden ve bilinçli tüketici olmamalarından faydalanarak ticari amaçlar ve haksız kazanç uğruna taklit ve tağşişe yönelebilmektedir. Bunun önüne geçmenin yolu GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI’NIN denetim yapması yanında öncelikle vatandaşların bilinçli ve dikkatli birer tüketici olmaları, aldıkları ürünlerin etiket bilgilerini mutlaka okumaları, dökme olarak tabir edilen menşei belli olmayan veya şüpheli olan gıda maddelerini alırken dikkatli ve sorgulayıcı olmalarıdır.

Tarım, gıda, hayvancılık sektörüne yönelik ve bu sektörlerin çıktısı olan gıda üretimini, paketlenmesini, satışını, lojistiğini, stokunu, hijyenini, halk sağlığına etkilerini, tüketicinin tarladan sofrasına ulaşana kadar olan zincirde halkın (tüketicinin) kendi denetimini kendisinin gerçekleştirmesinde halk sağlığının iyileştirilmesine yönelik faaliyetlerinin etkinleştirilmesi, geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda yapılan çalışmalara ülkemizin geleceği olan GENÇLERİMİZİ; “FAHRİ GIDA MÜFETTİŞİ” olarak projeye dâhil ederek onlara içinde bulundukları durum hakkında eğitim, bilgilendirme ve FARKINDALIK kazandırmayı AMAÇLAMAKTATIZ.

Aslında yetişkinlerimiz sorumluluğunda olan ama bir türlü çözüme kavuşturulamayan GIDA TERÖRÜNE karşı sorumluluğumuzu ülkemiz geleceği olan gençlerimiz ve çocuklarımızla paylaşmayı, onların hassasiyeti sayesinde GIDA TERÖRÜ ile daha etkin, sürdürülebilir ve yeni bir bakış açısı ile farkındalığı artırmayı, gençlerimizin sayesinde basın ve kamuoyunun dikkatini çekmeyi hedeflemekteyiz.

Neden Fahri Gıda Müfettişi?

 international-agriculture-710x375

GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI’MIZ, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 31’inci maddesinin 6’ncı fıkrası uyarınca tağşiş ve taklit ürünlerin kamuoyunun bilgisine sunulabileceği hükme bağlanmıştır. Ayrıca, 17 Aralık 2011 tarihli Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliğin 8’inci maddesi gereğince laboratuvar sonucu ile taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen gıda ve yemi üreten/ithal eden firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasının Bakanlık (GTHB) resmi internet sitesinde, Bakanlıkça kamuoyunun bilgisine sunulabileceği hükmü yer almaktadır.

Bakanlığımızın her yıl yüzbinlerce işletmeye düzenli olarak gerçekleştirdiği denetimler, kestiği cezalar, her yıl onlarca GIDA TERÖRÜNÜN AFİŞE edilmesi yeterli ve caydırıcı olmadığı görülmektedir.Ülkemizde maalesef bazı üreticiler, tüketicilerin dikkatsizliğinden ve bilinçli tüketici olmamalarından faydalanarak ticari amaçlar ve haksız kazanç uğruna taklit ve tağşişe yönelebilmeye devam etmektedir.

GIDA TERERÜNÜN önüne geçmenin yolu GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI’NIN denetimlerinin artırması yanında öncelikle vatandaşların bilinçli ve dikkatli birer tüketici olmaları, aldıkları ürünlerin etiket bilgilerini mutlaka okumaları, dökme olarak tabir edilen menşei belli olmayan veya şüpheli olan gıda maddelerini alırken dikkatli ve sorgulayıcı olmalarını bağlıdır.

Tarım, gıda, hayvancılık sektörüne yönelik ve bu sektörlerin çıktısı olan gıda üretimini, paketlenmesini, satışını, lojistiğini, stokunu, hijyenini, halk sağlığına etkilerini, tüketicinin tarladan sofrasına ulaşana kadar olan zincirde halkın (tüketicinin) kendi denetimini kendisinin gerçekleştirmesi daha KOLAY, DAHA ETKİN ve daha UCUZ olacağı düşüncesi yanı sıra bakanlığımızın iş yükünü de hafifletecektir.

FARKINDALIK ÜRETMEK
Ülkemiz toplumu maalesef eğitime kapalı ve çoğu durumlarda tabiri caiz ise vurdumduymaz denilecek kadar duyarsızlaşmış durumdadır. Bu durum için maalesef “AT’IN ÖLÜMÜ ARPADAN OLSUN” diye bir atasözümüz bile var…
Toplumumuzun büyük bir kısmı içende bulunduğu durum söz konusu kendisi olunca isterse zararlı olsun (örneğin: sigara, alkol, tütün kullanımı) çok önemsemezler. Ancak söz konusu çocukları olunca her şey değişmekte, bakış açıları 180 derece dönebilmektedir.

Kendisi için “At’ın ölümü arpadan olsun” diyen ülkemizde her anne- baba çocukları söz konusu olunca yemez/yedirir, giymez/giydirir moduna geçecek kadar da hassastır. Her anne- baba çocuklarının sağlıklı ve başarılı bir birey olması için her türlü fedakârlıktan kaçınmadıklarını görmekteyiz.
Kısaca bu bağlamda gıda güvenliği ve obezite gibi çağımızın vebası haline gelen bu toplumsal sorunun çözülebilmesi ve FARKINDALIK YARATILMASININ ANAHTARI GENÇLER VE ÇOCUKLARDAN geçmektedir.

Aynı zamanda gençlerimiz, çocuklarımız toplumumuzun geleceğidir… Şimdiden onlara verilecek bu eğitim ve farkındalık onların geleceğinden önemli yer tutacak ve zamanın büyüklerinin yaptığı hataları yapmamaları konusunda bir temel oluşturacağı düşüncesindeyiz.

Fahri Gıda Müfettişi Ne Yapar?

 kırsal-kalkınma-710x375

FAHRİ GIDA MÜFETTİŞİ normal gündelik yaşamı içinde ev ve/veya iş yeri için yaptığı alış-verişlerde ve/veya eğlence için gittiği, AVM, Market, Cafe, Resturant v.b. gıda üreten, paketleyen, satan, stok eden, lojistiğini yapan, toptan satış yapan kısacası TARLADAN – SOFRAYA tüm gıda zinciri içinde;
Gıda arz ve sunumunda toplumun sağlıklı beslenme gereksinimlerini yeterli, nicelik ve nitelikte olup, olmadığı gözlemlerini Cep telefonuna indirdiği Fahri Gıda Müfettişi Uygulaması üzerinden raporlayarak Genel Merkeze gönderir.

Uygulama Örneği: Fahri Gıda Müfettişimiz gözlemlediği gıda arzın da olmaması gereken katkı, renk, küf, son kullanma tarihinin geçmesine rağmen rafta ürünün bulunması,
Gıdayı servis eden yetkilinin fiziki görünüm ve hijyeni,
Gıda satışı sunulan mekanın hijyeni gibi halk sağlığına olumsuz etkisi olabilecek her türlü olumsuz durumları gözlemler.
Gözlemlenen olumsuz durum hakkında işletme yetkililerini halk (Müşteri) olarak uyarır.
Söz konusu olumsuz durumun farkında ve durumdan rahatsız olduğunu işletme yetkililerine hissettirir.
Sonra bu durumu kendisine ait ve cep telefonuna indirdiği Fahri Gıda Müfettişi Uygulaması üzerinden gözlemelerini yazılı ve resimli olarak rapor haline getirir, hazırladığı raporu genel merkeze gönderir.
Fahri Gıda Müfettişimiz den gelen bu raporlar Genel Merkezde uzmanlarca değerlendirilip, ilgili makamlara iletilerek gerektiğinde yasal işlemlerin başlatılması ve başlayan yasal işlemlerin takip edilmesi sağlar.
Bu raporlar Genel Merkezde istatistik tutulması için arşivlenir.
Bu sayede aynı işletme yıl içinde kaç kez, kaç kişi tarafından olumlu olumsuz raporlanmış, olumsuz davranışında kasıt ve / veya ihmal var mı?
Hangi il, hangi bölgede daha fazla olumsuz örnekler olmakta gibi istatistik oluşturulmasında da kullanılmaktadır.

Fahri Gıda Müfettişlerimiz görevi sadece olumsuzu raporlamak değil, aynı zamanda gözlemlerinde olumlu yönde örnek teşkil eden işletmeleri de raporlamaktadır.
Fahri Gıda Müfettişlerimiz tarafından Genel Merkeze olumlu yönde gelen raporlar üzerinden, o işletmeye “Halk Sağlığına gösterdiği hassasiyetten ötürü” proje kapsamında “TEŞEKKÜR BELGESİ” ile onurlandırılmaktadır…

Fahri Gıda Müfettişlerimiz Genel Merkeze gönderdiği olumlu, olumsuz tüm gözlem raporlarında sorumluluk bilinci ile hareket etmektedir. Fahri Gıda Müfettişlerimizin dikkat etmesi gereken en önemli husus; bu proje bir SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ olduğu bilince olması, projede sadece bir müşteri gözü ile gözlemleme dışında DENETİM yetkisi olmadığını, gözlemlerinin bir işletmenin halka açık alanlarının da gerçekleştireceği, bu projenin amacı sadece FARKINDALIK oluşturmak olduğunu bilir..


Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu TARIMKON, tarım, gıda ve bu sektörlere dayalı yan sanayi alanında Arz, Talep, Danışmanlık ve Proje sahipleri ile tek bir çatı altında ortak istişare ile hareket edebilen, Uluslararası pazarlama, iktisadi ve ekonomik iş birliği entegrasyonunu tamamlayarak, Türkiye’de 81 il, 640 ilçe, Dünya’da 38 ülkede teşkilatlanmış, 12 ülkede satış pazarlama ofisleri ile […]


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Benzer Galeriler

hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar