Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz TUYEM’e,katılımınız için ANTALYA’ya davet ediyoruz”
  M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz
 • HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgeden sinema perdesine bir ilk..
  HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgede
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 10.GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 2017 ANTALYA SİDE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlene
 • Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin Kuru Dönemi”ni Anlattı
  Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin K
 • SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE KADAR BİRÇOK YENİLİK NEW HOLLAND STANDINDA..
  SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE K
 • GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği:Tarımın geleceği için eğitime destek
  GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocukl
 • ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en sevilen markası” unvanına Sütaş layık görüldü.
  ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en s
 • ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta”nın DÜNÜ,BUGÜNÜ ve YARINI” Bilimsel Olarak Tartışıldı..
  ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta&#
 • Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplantısı için Ankara’daydı
  Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplan
 • 2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
  2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu:“Ülkemizde Yumurta Ne Durumda?”
TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu:“Ülkemizde Yumurta Ne Durumda?”
TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu tarafından yapılan “Ülkemizde Yumurta Ne Durumda?” başlıklı basın açıklaması:   ÜLKEMİZDE YUMURTA NE DURUMDA? 2017 Ağustos başında Avrupa’da bazı ülkelerde ortaya çıkan ve “Zehirli Yumurta” olarak...
6 Eylül 2017 21:42
Font1 Font2 Font3 Font4

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu tarafından yapılan “Ülkemizde Yumurta Ne Durumda?” başlıklı basın açıklaması:

 

ÜLKEMİZDE YUMURTA NE DURUMDA?

gida_guvenligi_uyarisi_h3386

2017 Ağustos başında Avrupa’da bazı ülkelerde ortaya çıkan ve “Zehirli Yumurta” olarak lanse edilen haberlerin gündeme geldiğini gördük. Bu durumun, herhangi bir ürününden gıda amaçlı yararlanılmayan hayvanlar için bit, pire, kene vb. parazit karşı kullanılan Fipronil kimyasalının kümes dezenfeksiyonunda kullanımı ve tavuklara bulaşmaya bağlı olarak ağırlıklı olarak deriden emilim sonucunda yumurtaya geçmesi ile ortaya çıktığı anlaşılmaktadır.

 

Dünya Sağlık Örgütü, fipronil maddesini “orta derecede tehlikeli” olarak tanımlamakta ve belli miktarlarda vücuda alınması sonucunda böbrek, karaciğer ve tiroit bezlerine ciddi hastalıklara neden olabileceğine dair uyarılarda bulunmaktadır.gida_guvenligi_uyarisi_h3386

 

İnsanlarda bu tür hastalıkların sadece fipronile maruz kalmış olan tavuklardan elde edilen yumurtaların tüketilmesi sonucunda değil aynı zamanda bu kimyasalı ihtiva eden yumurtalar kullanılarak üretilen kek-pasta, mayonez vb. gıdalardan da kaynaklanabileceği düşünülerek bazı ülkelerde bu gibi ürünler market raflarından toplatılmıştır.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, krizin konuşulduğu günlerde konu ile ilgili bir açıklama yapmış ve özetle; yapılan çalışmalarda Ülkemizde konu ile ilgili olarak endişe edilecek bir durumun olmadığı bilgisini paylaşmıştır.

 

Bakanlığın açıklamasının herhangi bir sayısal veriyi içermemesi bir yana açıklamada, Bakanlıkça yürütülen Ulusal Kalıntı İzleme Programı (UKİP) kapsamında bu kimyasalın taramasının yapılıp yapılmadığı, yapılıyorsa elde edilen veriler ışığında ülkemizde herhangi bir olumsuzluğa neden olabilecek bir bulguya rastlanıp rastlanmadığı, böyle bir çalışma yapılmıyorsa bundan sonraki süreçte yapılmasına yönelik herhangi bir planlamanın gündemde olup olmadığına dair kayıtlara dayanan, veriler ışığında bilgiler paylaşılmamıştır.

 

Gıda güvenliğini asla ihmal etmeden gelinen aşamada Avrupa’dan bir haber ajansının AB yetkilisine dayandırarak geçtiği haberin gerçekliğinin araştırılması oldukça önemlidir.

gida_guvenligi_uyarisi_h3386

Habere dayanak oluşturduğu varsayılan saptamaların ne tür çalışmaların sonucuna dayandığı, kaç numune alındığı, hangi laboratuarda analize tabi tutulduğu ve yapılan analiz sonucuna dair veriler belirtilmemiştir. Bu bilgilendirme eksikliği, geçtiğimiz yıllarda ülke kümes hayvancılığı sektörüne çok ciddi zarar veren “Kuş Gribi” vakasına benzer bir durum ile karşı karşıya kalmamız sonucunu doğurmamalıdır. Yapılan açıklamaların spekülatif amaç taşıma olasılığı göz ardı edilmemelidir.

 

Bütün bu olgular ışığında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın zaman kaybetmeden Ülkemizdeki durumu ortaya çıkaracak survey çalışmasına bir an önce başlaması gerekmektedir. Yapılacak çalışmalarda yumurta üretimi, ülkedeki dağılımı, fipronil analizi yapabilen laboratuarları, alınan numune sayısını, yapılan analiz sonucunu ve bu veriler ışığında yapılan risk analizi sonucunu içerecek şekilde veriye dayanan kamuoyunu tatmin edici açıklama yapmalıdır.

 

Ülkemizde her fırsatta oluşturulması gerektiğini vurguladığımız “Bağımsız Gıda Güvenliği Otoritesi”nin eksikliğini bu vesile ile bir kere daha hissetmekteyiz. Hükümetten, sektörden ve her türden baskı odağından bağımsız olarak çalışmalarını yürütecek şekilde Üniversiteler, Bakanlık Temsilcileri, Sektör Temsilcileri, Tüketici Temsilcileri, Meslek Odaları ve ilgili diğer kurum ve kuruluşların temsilciliği ile oluşacak kurulun bu tür konularda kamuoyuna doğru ve tatmin edici bilgilendirme yapabilecek şekilde kurgulanması ve hayata geçirilmesi artık kaçınılmaz olmuştur.

 

TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI

YÖNETİM KURULU

 

GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI İLETİŞİM

Meşrutiyet Cad. No: 22 / 13 Kızılay- ANKARA

Tel          : 0 312 418 28 26 – 418 28 46 – 418 28 47

Faks       : 0 312 418 28 43

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar