Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herkesi üzüyor. Devlet sadece düzenleme görevini yapar. ”
  BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herke
 • Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içecek sanayinin gündemindeki konular ele alındı.
  Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içec
 • Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbirinden İlginç Konular 6. Gıda Güvenliği Kongresi’nde Ele Alınacak…
  Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbi
 • Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Araya Getirdi
  Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Ara
 • Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
  Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
 • LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT Fuarı 20 – 23 Eylül, CNR Expo Yeşilköy
  LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT
 • “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜKETİMİ, AVRUPA’NIN SADECE ÜÇTE BİRİ KADAR”
  “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜK
 • Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
  Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
 • Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta görücüye çıktı
  Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta g
 • PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİZİ ”
  PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİ
TÜRKİYE 1. TAVUKÇULUK ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI SONA ERDİ
TÜRKİYE 1. TAVUKÇULUK ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI SONA ERDİ
TÜRKİYE 1. TAVUKÇULUK ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI SONA ERDİ Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Bölümü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal...
26 Temmuz 2017 10:47
Font1 Font2 Font3 Font4

TÜRKİYE 1. TAVUKÇULUK ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI SONA ERDİ

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Bölümü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü işbirliğiyleProf.Dr. Orhan Düzgüneş anısına ve Prof.Dr. Rüveyda Akbay onuruna düzenlenen “Türkiye 1. Tavukçuluk Araştırmaları Çalıştayı” kapanış bildirgesiyle son buldu

3br5ddwaÇalıştay; değişik üniversitelerden bilim insanları, tavukçuluk araştırmaları konusunda çalışan araştırmacılar ve sektör temsilcilerindenoluşan  yaklaşık 100 katılımcıile yapıldı. Çalıştaya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığın Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünden Daire Başkanı Dr. Ali Ayar, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi rektör vekili Prof. Dr. Mehmet Şener, Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekan Vekili Prof.Dr.Ayhan Gökçe, Bölüm başkanları Prof.Dr. Ethem Akyol, Prof.Dr. Mehmet Emin Çalışkan ve öğretim üyeleri, Türkiye Bilimsel Tavukçuluk Derneği Başkanı Prof.Dr.Rüveyde Akbay, Türkiye Zootekni Federasyonu Başkanı Prof.Dr.Mesut Türkoğlu, Niğde Ziraat Odası başkanı Veli Kenar, Niğde ili Damızlık Koyun Keçi Birliği Başkanı Erdoğan Yılmaz, Niğde ili Damızlık Sığır yetiştiricileri Birliği Başkanı Tahir Erdem, Doğuş Tarımsal AR-Ge’den Gökçe İçdemir ve birçok sivil toplum kuruluşu yönetici ve temsilcileri katıldı.

Çalıştayda Türkiye tavukçuluğunun dünya tavukçuluğu kapsamında rekabet gücünü artırıcı önlemler ve araştırma öncelikleri belirlendi.  Bu öncelikler Türkiye’ninyerli etçi ve yumurtacı ebeveynlerinin verim performanslarını artıracak çalışmaların yapılması, serbest sisteme uygun genotiplerin geliştirilmesi, ekonomik ve yerli hammaddeler ile kanatlı besleme imkânlarının araştırılması,olarak belirlendi ve elde edilen sonuçların üreticiler ile paylaşılmasının önemi vurgulandı.

Yetiştirme sistemlerinin standartlarının belirlenerek pazarda etiketli yumurta satılması gerektiği ve pazar denetiminin artırılması gerektiği ayrıca dile getirildi. Serbest sistem yumurta ve etlik piliç üretimi yapılacak bölgelerin belirlenmesi ve belirlenen yerler dışında üretime izin verilmemesi gerektiği, belirlenen bölgelerde üretim yapan girişimcilere de destek verilmesinin faydalı olacağı belirtildi.

Kanatlı ürünleri kalitesi konusunda çalışmaların artırılarak tüketicilerin bilinçlendirilmesi, ürün çeşitliliğinin artırılması ve tavuklarda üreme ve kuluçka konusunun ekonomik bakımdan önemli olduğu vurgulandı.

Ayrıca tavukçuluk araştırmaları konusunda çalışan üniversiteler ve araştırma kuruluşlarının mevcut altyapıenvanterininoluşturularak ortak araştırma projelerinin geliştirilmesi ile birlikte kaynakların etkin kullanılması kararlaştırıldı.

Çalıştayın sürekliliği konusunda Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinden Prof.Dr.Ahmet Şekeroğlu ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tavukçuluk Araştırma Enstitü Müdürü Dr. Serdar Kamanlı’nın takip etmesi ve çalıştayın iki senede bir tekrarlanması kararlaştırıldı.

Çalıştay; Türkiye’de tavukçuluk konusunda çalışan bilim insanları, araştırmacılar ve sektör temsilcilerini bir araya getirmesi bakımından önemli olduğu vurgulanarak son buldu.

Çalıştay Başkanları
Prof.Dr.Ahmet Şekeroğlu Dr.Serdar Kamanlı
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi

Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürü

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar