Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz TUYEM’e,katılımınız için ANTALYA’ya davet ediyoruz”
  M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz
 • HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgeden sinema perdesine bir ilk..
  HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgede
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 10.GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 2017 ANTALYA SİDE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlene
 • Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin Kuru Dönemi”ni Anlattı
  Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin K
 • SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE KADAR BİRÇOK YENİLİK NEW HOLLAND STANDINDA..
  SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE K
 • GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği:Tarımın geleceği için eğitime destek
  GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocukl
 • ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en sevilen markası” unvanına Sütaş layık görüldü.
  ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en s
 • ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta”nın DÜNÜ,BUGÜNÜ ve YARINI” Bilimsel Olarak Tartışıldı..
  ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta&#
 • Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplantısı için Ankara’daydı
  Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplan
 • 2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
  2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
TÜRKİYE 1. TAVUKÇULUK ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI SONA ERDİ
TÜRKİYE 1. TAVUKÇULUK ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI SONA ERDİ
TÜRKİYE 1. TAVUKÇULUK ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI SONA ERDİ Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Bölümü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal...
26 Temmuz 2017 10:47
Font1 Font2 Font3 Font4

TÜRKİYE 1. TAVUKÇULUK ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI SONA ERDİ

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Bölümü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü işbirliğiyleProf.Dr. Orhan Düzgüneş anısına ve Prof.Dr. Rüveyda Akbay onuruna düzenlenen “Türkiye 1. Tavukçuluk Araştırmaları Çalıştayı” kapanış bildirgesiyle son buldu

3br5ddwaÇalıştay; değişik üniversitelerden bilim insanları, tavukçuluk araştırmaları konusunda çalışan araştırmacılar ve sektör temsilcilerindenoluşan  yaklaşık 100 katılımcıile yapıldı. Çalıştaya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığın Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünden Daire Başkanı Dr. Ali Ayar, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi rektör vekili Prof. Dr. Mehmet Şener, Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekan Vekili Prof.Dr.Ayhan Gökçe, Bölüm başkanları Prof.Dr. Ethem Akyol, Prof.Dr. Mehmet Emin Çalışkan ve öğretim üyeleri, Türkiye Bilimsel Tavukçuluk Derneği Başkanı Prof.Dr.Rüveyde Akbay, Türkiye Zootekni Federasyonu Başkanı Prof.Dr.Mesut Türkoğlu, Niğde Ziraat Odası başkanı Veli Kenar, Niğde ili Damızlık Koyun Keçi Birliği Başkanı Erdoğan Yılmaz, Niğde ili Damızlık Sığır yetiştiricileri Birliği Başkanı Tahir Erdem, Doğuş Tarımsal AR-Ge’den Gökçe İçdemir ve birçok sivil toplum kuruluşu yönetici ve temsilcileri katıldı.

Çalıştayda Türkiye tavukçuluğunun dünya tavukçuluğu kapsamında rekabet gücünü artırıcı önlemler ve araştırma öncelikleri belirlendi.  Bu öncelikler Türkiye’ninyerli etçi ve yumurtacı ebeveynlerinin verim performanslarını artıracak çalışmaların yapılması, serbest sisteme uygun genotiplerin geliştirilmesi, ekonomik ve yerli hammaddeler ile kanatlı besleme imkânlarının araştırılması,olarak belirlendi ve elde edilen sonuçların üreticiler ile paylaşılmasının önemi vurgulandı.

Yetiştirme sistemlerinin standartlarının belirlenerek pazarda etiketli yumurta satılması gerektiği ve pazar denetiminin artırılması gerektiği ayrıca dile getirildi. Serbest sistem yumurta ve etlik piliç üretimi yapılacak bölgelerin belirlenmesi ve belirlenen yerler dışında üretime izin verilmemesi gerektiği, belirlenen bölgelerde üretim yapan girişimcilere de destek verilmesinin faydalı olacağı belirtildi.

Kanatlı ürünleri kalitesi konusunda çalışmaların artırılarak tüketicilerin bilinçlendirilmesi, ürün çeşitliliğinin artırılması ve tavuklarda üreme ve kuluçka konusunun ekonomik bakımdan önemli olduğu vurgulandı.

Ayrıca tavukçuluk araştırmaları konusunda çalışan üniversiteler ve araştırma kuruluşlarının mevcut altyapıenvanterininoluşturularak ortak araştırma projelerinin geliştirilmesi ile birlikte kaynakların etkin kullanılması kararlaştırıldı.

Çalıştayın sürekliliği konusunda Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinden Prof.Dr.Ahmet Şekeroğlu ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tavukçuluk Araştırma Enstitü Müdürü Dr. Serdar Kamanlı’nın takip etmesi ve çalıştayın iki senede bir tekrarlanması kararlaştırıldı.

Çalıştay; Türkiye’de tavukçuluk konusunda çalışan bilim insanları, araştırmacılar ve sektör temsilcilerini bir araya getirmesi bakımından önemli olduğu vurgulanarak son buldu.

Çalıştay Başkanları
Prof.Dr.Ahmet Şekeroğlu Dr.Serdar Kamanlı
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi

Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürü

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar