Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herkesi üzüyor. Devlet sadece düzenleme görevini yapar. ”
  BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herke
 • Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içecek sanayinin gündemindeki konular ele alındı.
  Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içec
 • Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbirinden İlginç Konular 6. Gıda Güvenliği Kongresi’nde Ele Alınacak…
  Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbi
 • Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Araya Getirdi
  Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Ara
 • Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
  Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
 • LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT Fuarı 20 – 23 Eylül, CNR Expo Yeşilköy
  LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT
 • “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜKETİMİ, AVRUPA’NIN SADECE ÜÇTE BİRİ KADAR”
  “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜK
 • Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
  Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
 • Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta görücüye çıktı
  Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta g
 • PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİZİ ”
  PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİ
Türkiye kaç çeşit tarımsal ürün ve gıda ihraç ediyor?

Türkiye kaç çeşit tarımsal ürün ve gıda ihraç ediyor

Tarımı “ebedi servet” olarak nitelendiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Tarımı doğru okumak, doğru tanımlamak, hak ettiği stratejik değeri vermek, uygun politikalarla sektörü yönetmek gerek.” dedi. Eker, Türkiye’nin bugün 190 ülkeye 707 çeşit tarım ve gıda maddesi ihraç ettiğini bildirdi.

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi “Türkiye’ye Yön Verenler” toplantısında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’i ağırladı. TÜGİAD üyeleriyle kahvaltılı sohbet toplantısında bir araya gelen Bakan Eker, ekonomi ve tarım sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin birçok iktisadi sektörde önemli gelişmeler kaydettiğini, istihdamın, yatırımların arttığını, büyüme ve refah artışının sağlandığını vurgulayan Eker, 10 bin dolar kişi başına milli gelir seviyelerine gelen Türkiye’nin “orta gelir tuzağının etrafında” olduğuna işaret etti. Eker, “Ekonominin genelinde tuzağa düşmeden büyümeyi nasıl sağlayacağız, yatırımı nasıl artıracağız, tasarrufu nasıl artıracağız, cari açığı nasıl azaltacağız? Sorun alanlarımızı doğru belirleyip buna doğru çözümler geliştirirsek, o zaman ekonomik büyümemizi ve refahımızı daha üst noktalara taşıma imkanımız olur.” diye konuştu.

“Tarım, ebedi servet”

Tarımı “ebedi servet” olarak nitelendiren Bakan Eker, “Tarımı doğru okumak, doğru tanımlamak, hak ettiği stratejik değeri vermek, uygun politikalarla sektörü yönetmek gerek” dedi. Sektörde birçok alanda reform çalışmaları yaptıklarını, altyapı sorunlarını çözdüklerini dile getiren Eker, bugün 190 ülkeye 707 çeşit tarım ve gıda maddesi ihraç edildiğine dikkat çekti.

Tarımda en büyük problemin verim düşüklüğü olduğunu belirten Eker, “Bunu önlemek için de bölünmüş parseller konusunda mücadele ettik. Çıkardığımız kanun sayesinde artık parseller bölünmüyor. Mevcut bölünmüş yapıyı da toplulaştırma yoluyla, malik değiştirmeden gönüllülük esasına göre birleştiriyoruz, modern tarım arazileri haline getiriyoruz. Yıl sonu itibarıyla 6 milyon hektar alanı toplulaştırmış olacağız, en geç 2023 yılında toplulaştırma çalışmalarının tamamlanmasını hedefliyoruz.” dedi.

Tarım Sektörü Entegre Yönetim Bilgi Sistemi’nde 42 veri tabanını entegre ettiklerini belirten Eker, destekleme politikalarında da ciddi iyileştirmeler yaptıklarını anlattı.

Tohumda dışa bağımlılık iddialarına da değinen Eker, “Herhangi bir ülkeye tohumla bağımlı değiliz. Tohum ihracatımız 170-180 milyon dolar seviyesinde. Sertifikalı tohum üretimini 150 bin tondan aldık, 750 bin tona çıkardık. Bunun bir kısmını da 30’un üzerinde ülkeye satıyoruz.” dedi. İsrail ile tohum ilişkisi konusunun da adeta bir şehir efsanesi olduğunu vurgulayan Eker, İsrail’den alınan tohumun üç dört katı kadar bu ülkeye tohum satıldığını kaydetti.

Bakan Eker, TÜGİAD üyesi genç işadamı ve iş kadınlarından, Bakanlık Ankara İl Koordinatörlüğü bünyesindeki çalışmaları ve proje uzmanların hazırladığı ilanları takip etmelerini istedi.

TÜGİAD Ankara Şube Başkanı Türker Naslı da, dernek olarak devletin tarım sektörüne yönelik politikaları ve sektördeki yatırım imkânları konusunu yakından izlediklerini söyledi. Tarımın Türkiye’nin gelişimi için en önemli sektör olduğunu ve Türkiye’nin en önemli temel ham maddesinin her dönem tarım ürünleri olacağını belirten Naslı, tarıma verdikleri önemin bir sonucu olarak organize ettikleri toplantıya katılımından dolayı Bakan Eker’e teşekkür etti.

kaynak:Gıdahattı.com


Türkiye kaç çeşit tarımsal ürün ve gıda ihraç ediyor Tarımı “ebedi servet” olarak nitelendiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Tarımı doğru okumak, doğru tanımlamak, hak ettiği stratejik değeri vermek, uygun politikalarla sektörü yönetmek gerek.” dedi. Eker, Türkiye’nin bugün 190 ülkeye 707 çeşit tarım ve gıda maddesi ihraç ettiğini bildirdi. Türkiye Genç İşadamları Derneği […]


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Benzer Galeriler

hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar