Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz TUYEM’e,katılımınız için ANTALYA’ya davet ediyoruz”
  M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz
 • HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgeden sinema perdesine bir ilk..
  HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgede
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 10.GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 2017 ANTALYA SİDE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlene
 • Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin Kuru Dönemi”ni Anlattı
  Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin K
 • SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE KADAR BİRÇOK YENİLİK NEW HOLLAND STANDINDA..
  SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE K
 • GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği:Tarımın geleceği için eğitime destek
  GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocukl
 • ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en sevilen markası” unvanına Sütaş layık görüldü.
  ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en s
 • ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta”nın DÜNÜ,BUGÜNÜ ve YARINI” Bilimsel Olarak Tartışıldı..
  ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta&#
 • Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplantısı için Ankara’daydı
  Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplan
 • 2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
  2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
Türkiye’de atçılık sektörü
Türkiye’de atçılık sektörü
Bakan Eker: Türkiye’de atçılık sektörü dünyadakinin tersine daha ileri bir noktaya taşındı   Bakan Eker, dünyada birçok ülkede atçılık sektörünün yerinde saydığını belirterek, “Türkiye’de biz atçılık sektörüne daha fazla kaynak ayırıp daha...
15 Ocak 2015 22:58
Font1 Font2 Font3 Font4

Bakan Eker: Türkiye’de atçılık sektörü dünyadakinin tersine daha ileri bir noktaya taşındı

 

Bakan Eker, dünyada birçok ülkede atçılık sektörünün yerinde saydığını belirterek, “Türkiye’de biz atçılık sektörüne daha fazla kaynak ayırıp daha çok yatırım yapıyoruz. Türkiye’de atçılık sektörü dünyadakinin tersine daha ileri bir noktaya taşındı” dedi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Şanlıurfa Hipodromu’nda gece yarışlarının başlaması dolayısıyla düzenlenen açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye’de en çok yarış atının Şanlıurfa’da yetiştirildiğini belirtti.

 

Kentte atçılık sektörünün potansiyelinin daha iyi değerlendirilmesi için son 10 yılda 26 trilyon lira yatırım yaptıklarını ifade eden Bakan Eker, yatırımların devam edeceğini vurguladı.

 

Bakan Eker, Türkiye’de İstanbul, Ankara ve Adana’nın yanı sıra Şanlıurfa’da da gece yarışlarının düzenlenmeye başladığını, aydınlanmış hipodromların sektör açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

 

Daha önce sezonluk yarışların yapıldığı Şanlıurfa’da artık yılın 12 ayında yarışlarının düzenleneceğini dile getiren Bakan Eker, şöyle devam etti:

 

“Biz atçılığa son 12 yıl içerisinde önemli yatırımlar yaptık. Dünyada birçok ülkede bu sektör yerinde sayıyor. Türkiye’de biz atçılık sektörüne daha fazla kaynak ayırıp daha çok yatırım yapıyoruz. Türkiye’de atçılık sektörü dünyadakinin tersine daha ileri bir noktaya taşındı. Türkiye’nin her tarafında soylu ve güzel atların yetiştirip dünya piyasalarına satılsın istiyoruz. Atçılığı sadece yarışmaktan ibaret bir faaliyet olarak değil, güzel atlar yetiştirip, yetiştirilen atların dünya pazarına sevk edilmesinin de peşindeyiz. Yatırımlarımızın, politikalarımızın gayesi budur. Biz atçılık sektörünün hem yeni hipodromlarla hem haralar ile hem de yeni at hastaneleriyle yeni pistler ve aydınlatmalarla altyapısını güçlendiriyoruz. Atçılık sporunu sadece Türkiye’de belirli bir kesimdeki insanın, belirli gelir düzeyindeki insanların sporu olmaktan çıkarıp, her gelir düzeyindeki insanın bunu yapabilmesine imkan tanıyacak düzenlemeleri de hayata geçiriyoruz.”

 

Bakan Eker, özellikle engelli çocukların ve zihinsel engellilerin tedavilerine yönelik içerisinde atların bulunduğu özel merkezler kurduklarına da değinerek, tüm vatandaşlara atçılığı sevdirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

 

Türkiye’de yaklaşık 30 bine yakın yarış atının bulunduğunu belirten Bakan Eker, söz konusu kapasitenin daha iyi kullanılabilmesi için sektöre daha fazla yatırım yapacaklarını kaydetti.

 

Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Serdar Adalı da atçılık sektöründe Türkiye’yi dünyada örnek bir noktaya taşıyabilmenin gururunu yaşadıklarını söyledi. Sağladığı ekonomik katkıyla atçılığın ülkede ciddi bir gelir kaynağı olduğunu ifade eden Adalı, sektörde binlerce kişinin istihdam edildiğini aktardı.

 

Bakan Eker ile beraberindeki heyet, açılış konuşmalarının ardından kısa süre önce ışıklandırılan hipodromda gece yarışlarını izledi.​​

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar