Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herkesi üzüyor. Devlet sadece düzenleme görevini yapar. ”
  BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herke
 • Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içecek sanayinin gündemindeki konular ele alındı.
  Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içec
 • Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbirinden İlginç Konular 6. Gıda Güvenliği Kongresi’nde Ele Alınacak…
  Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbi
 • Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Araya Getirdi
  Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Ara
 • Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
  Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
 • LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT Fuarı 20 – 23 Eylül, CNR Expo Yeşilköy
  LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT
 • “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜKETİMİ, AVRUPA’NIN SADECE ÜÇTE BİRİ KADAR”
  “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜK
 • Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
  Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
 • Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta görücüye çıktı
  Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta g
 • PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİZİ ”
  PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİ
Türkiye’de iyi tarım uygulamaları gelişiyor
Türkiye’de iyi tarım uygulamaları gelişiyor
Türkiye’de iyi tarım uygulamaları gelişiyor TZOB Genel Başkanı Bayraktar, “Türkiye’de iyi tarım uygulamaları giderek gelişiyor ve yaygınlaşıyor. 2014 yılı itibarıyla iyi tarım uygulamalarıyla yapılan üretim 4 milyon 151 bin 661...
14 Şubat 2016 23:24
Font1 Font2 Font3 Font4

Türkiye’de iyi tarım uygulamaları gelişiyor

Türkiye’de iyi tarım uygulamaları gelişiyor

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, “Türkiye’de iyi tarım uygulamaları giderek gelişiyor ve yaygınlaşıyor. 2014 yılı itibarıyla iyi tarım uygulamalarıyla yapılan üretim 4 milyon 151 bin 661 tona yükseldi” açıklamasını yaptı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye’de iyi tarım uygulamalarının giderek geliştiğini belirterek, 2014 yılı itibarıyla iyi tarım uygulamalarıyla yapılan üretimin 4 milyon 151 bin 661 tona yükseldiğini bildirdi.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, birim alandan daha fazla ürün alabilmek için tarımda kimyasal girdilerin kullanıldığı konvansiyonel üretimde, kimyevi gübrelerin bilinçsiz ve aşırı kullanılmasının, ekolojik denge ile çevre ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin görülmeye başladığını anımsattı.

Bayraktar, bu nedenle özellikle gelişmiş ülkelerin, çevre, hayvan ve insan sağlığına zarar vermeyen üretim modeli arayışı içine girdiğini ifade ederek, bu arayış sonucunda ortaya çıkan iyi tarım uygulamalarıyla çevre, hayvan ve insan sağlığına zarar vermeyen tarımsal üretimin yapılması ile doğal kaynakların korunması, tarımda izlenebilirlik, sürdürülebilirlik ve gıda güvenilirliğinin sağlanmasının amaçlandığını kaydetti.

“Türkiye’de iyi tarım uygulamaları gelişiyor”

İyi tarım uygulamalarının bugün dünya ticaretinin de gündeminde yer aldığına ve büyük perakendecilerin üreticilerden kaliteli ve güvenilir ürün talep ettiğine dikkati çeken Bayraktar, “Türkiye’de iyi tarım uygulamaları giderek gelişiyor ve yaygınlaşıyor. 2014 yılı itibarıyla iyi tarım uygulamalarıyla yapılan üretim 4 milyon 151 bin 661 tona yükseldi” ifadesini kullandı.

Bayraktar, iyi tarım uygulamalarıyla üretimde, en büyük paya yüzde 61 ile Akdeniz Bölgesi’nin sahip olduğunu, onu yüzde 27,8 ile Ege, yüzde 4,6 payla İç Anadolu, yüzde 2,8 ile Marmara, yüzde 2,2 payla Güneydoğu Anadolu, yüzde 1,5 payla Karadeniz ve yüzde 0,1 payla Doğu Anadolu bölgelerinin izlediğini belirtti.

İyi tarım uygulamalarıyla en çok yaş sebze ve meyve ile mısır, pamuk, çeltik, buğday, arpa ve tıbbi ve aromatik bitkilerin üretiminin yapıldığını aktaran Bayraktar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yürütülen İyi Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi ve bu alanda yürütülen projeler sayesinde sektöre sağlanan desteklerle iyi tarım uygulaması yapan üretici sayının yıllar itibarıyla da arttığını bildirdi.

“Dekarda meyve sebze üreticilerine 2015 için 50 lira, örtü altına 150 lira”

Bayraktar, iyi tarım uygulamaları yapan meyve-sebze üreticilerine 2015 yılı için dekar başına 50 lira, örtü altında iyi tarım uygulamalarını yapan üreticilere ise 150 lira ödenmesinin kararlaştırıldığına dikkati çekerek, geçen yıl süs bitkileri ve tıbbi ve aromatik bitkilerin de destekleme kapsamına alındığını anımsattı.

Bu alanda iyi tarım yapan üreticilere dekar başına 100 lira ödenmesinin kararlaştırıldığını hatırlatan Bayraktar, 3 Şubat’ta başlayan iyi tarım uygulamaları desteği başvurularının 17 Mart’ta sona ereceğine işaret etti.

İyi tarım uygulamaları ödemelerinin meyve, sebze, süs bitkileri, tıbbi aromatik bitki ürünlerinde yetkilendirilmiş kuruluşlarca sertifikalandırılan tarım arazilerinin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) işlenmesi sonucu, desteğe tabi alanın hesaplanarak yapılacağını belirten Bayraktar, “Verilen destekler, sektörün gelişmesi, bin bir emekle bu üretimi yapmaya çalışan üreticilerimiz açısından sevindiricidir” ifadesini kullandı.

Bayraktar, iyi tarım uygulamalarındaki ürünlerin sertifikalandırıldığına dikkati çekerek, Türkiye’de bu yöntemle üretilen ürünlere talebin arttığını da vurguladı.

www.dunya.com

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar