Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz TUYEM’e,katılımınız için ANTALYA’ya davet ediyoruz”
  M.Ülkü KARAKUŞ:”Geleneksel organizasyonumuz
 • HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgeden sinema perdesine bir ilk..
  HasTavuk AŞ’den kültüre de hizmet..! Gölgede
 • TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 10.GIDA MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ 2017 ANTALYA SİDE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından düzenlene
 • Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin Kuru Dönemi”ni Anlattı
  Tahir S. Yavuz Malatya’da “İneklerin K
 • SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE KADAR BİRÇOK YENİLİK NEW HOLLAND STANDINDA..
  SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERDEN, ÇİFTÇİ DOSTU ÇÖZÜMLERE K
 • GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği:Tarımın geleceği için eğitime destek
  GÜBRETAŞ’tan ziraat fakültelerindeki çiftçi çocukl
 • ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en sevilen markası” unvanına Sütaş layık görüldü.
  ‘Ambalajlı Peynir’ kategorisinde “Türkiye’nin en s
 • ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta”nın DÜNÜ,BUGÜNÜ ve YARINI” Bilimsel Olarak Tartışıldı..
  ÜÇÜNCÜ Yumurta Zirvesi’nde ”Yumurta&#
 • Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplantısı için Ankara’daydı
  Genç Su Elçileri Meclisi Üyeleri 2. GençSEM Toplan
 • 2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
  2. EXPOMEN AGRO TARIM VE HAYVANCILIK FUARI
TVHB’DEN,DÜNYA VETERİNER HEKİMLERİ GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

DÜNYA VETERİNER HEKİMLERİ GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

(29.04.2017)

Her yıl Nisan ayının son Cumartesi gününü “Dünya Veteriner Hekimler Günü” olarak kutluyoruz.  Bu yıl da 29 Nisan’da kutlayacağız.

(WVA) Dünya Veteriner Hekimleri Birliği ve (OIE)  Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı, bu yıl kutlamaların, “Antibiyotik Direncine Karşı Farkındalıktan Mücadeleye” temasıyla kutlanması yönünde karar almıştır. Antibiyotiklere karşı direnç, bu gün, tüm dünyanın en önemli ortak sorunudur.

Antimikrobiyel ilaçların bulunuşu ve kullanımı hayvan ve insan sağlığı için önemli bir dönüm noktası olmuştur. Bu hayat kurtaran ilaçların hem insan hem hayvan sağlığı için mevcudiyetinin ve etkinliğinin muhafaza edilmesi geleceğimizin korunması için elzemdir. Ancak bu ilaçların insan ve hayvan sağlığı alanlarında aşırı ve yanlış kullanımı antimikrobiyel direnç oluşumunu çarpıcı biçimde hızlandırmıştır. Ve her geçen gün tehlike artmaktadır. Bunun devamı halinde, Bakteriyel hastalıklar, insan ve hayvan sağlığı açısından çok önemli tehdit haline gelecektir. Bu nedenle, şimdi faaliyete geçirme zamanıdır. Başta ilgili bakanlıklar olmak üzere, veteriner hekimler ve ilgili sektörlerle birlikte antimikrobiyel direnç ile topyekün savaşma zamanıdır. Türk Veteriner Hekimleri Birliği, bu önemli konuyu “bilinçsiz antibiyotik kullanımı; günü kurtarır geleceği karartır” sloganı ile gündemde tutacaktır.

DSC_6115

İnsanlarda görülen hastalıkların % 61 i hayvan kökenlidir. Ve 200 den fazla zoonoz (hayvanlardan insanlara geçebilen) hastalık mevcuttur. Veteriner hekimler, hayvan sağlığı alanındaki çalışmaları yanında, zoonoz hastalıklarla yaptıkları mücadele ve hayvansal gıdaların sağlıklı üretimi konusundaki kontrol ve denetimleri ile halk sağlığı konusunda önemli sorumluluklar üstlenmektedirler. “Hayvan Refahı” konusu da, veteriner hekimlerin önem verdiği diğer bir çalışma alanıdır.

Veteriner hekimlik; Bu önemli çalışmalar nedeniyle, gelişmiş dünya ülkelerinde önemsenen ve saygı gören bir meslektir.  Ancak; Ülkemizde, kamuoyu, veteriner hekimlik mesleğinin görev ve sorumlulukları konusunda yeterli bilgiye sahip değildir. Bu nedenle, veteriner hekimler, ülkemizde,  hak ettiği değeri görememektedir.DSC_6115

Ülkemizde veteriner hekimler, 1954 yılında yayınlanmış ve günümüz şartlarına cevap veremeyen 6343 sayılı yetersiz bir Meslek Yasası ve 35 yıldır, yasal düzenleme yapılamadığı için Uzmanlık Eğitimi alamayan, özlük hakları her geçen gün biraz daha kötüleşen bir ortamda, bu zorlu görevleri yerine getirmenin çabası içindedirler.

Bu gün, 6.000 den fazla serbest çalışan klinisyen hekim, hiçbir destek görmeden, muayenehane açarak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı adına, ülkenin en ücra köşesine kadar, sağlık hizmeti götürmekte, suni tohumlama yaparak ırk ıslahı çalışmaları yürütmektedir. Bu zorlu ve riskli çalışmalara rağmen,  2008 yılına kadar aldıkları (yılda 2 ay) fiili hizmet zammı kaldırılmıştır. Ve Sağlık Bakanlığı’nın, şu anda gündemde olan, sağlık çalışanları ile ilgili fiili hizmet zammı çalışmalarına da dahil edilmemişlerdir.

Veteriner Hekimlik hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için, 6343 sayılı Meslek Yasasında, günün şartlarına cevap verebilecek gerekli düzenlemelerin yapılması, hazırlık aşamaları tamamlanmış olan, Uzmanlık Yönetmeliğinin, hiç zaman kaybetmeden yayımlanması ve hayvan sağlığı alanında çalışan veteriner hekimlere fiili hizmet zammının yeniden verilmesi gerekir.

Serbest klinisyen hekimliğin, mutlaka desteklenerek geliştirilmesi ve Bakanlık çalışmalarına entegre edilmesi, daha iyi bir sağlık hizmeti için şarttır.

Gelecekte, sorunlarımızın azaldığı, daha güzel günler kutlamak dileğiyle, tüm Dünya veteriner hekimlerinin gününü kutluyorum.

 

Talat GÖZET

Türk Veteriner Hekimleri Birliği

Merkez Konseyi Başkanı


DÜNYA VETERİNER HEKİMLERİ GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI (29.04.2017) Her yıl Nisan ayının son Cumartesi gününü “Dünya Veteriner Hekimler Günü” olarak kutluyoruz.  Bu yıl da 29 Nisan’da kutlayacağız. (WVA) Dünya Veteriner Hekimleri Birliği ve (OIE)  Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı, bu yıl kutlamaların, “Antibiyotik Direncine Karşı Farkındalıktan Mücadeleye” temasıyla kutlanması yönünde karar almıştır. Antibiyotiklere karşı direnç, bu gün, […]


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Benzer Galeriler

hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar