Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • Türk TAVUKÇULUK SEKTÖRÜ ve Denizli Son Duayenini  Orhan Abalıoğlu’nu Kaybetti..!
  Türk TAVUKÇULUK SEKTÖRÜ ve Denizli Son Duayenini
 • “Ulusal Veteriner Anatomi Kongresi’nin onbirincisİ ve “Uluslararası Veteriner Anatomi Kongresi”ne DAVET
  “Ulusal Veteriner Anatomi Kongresi’nin onbirincisİ
 • Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli Lezita’yı ziyaret etti
  Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli Lezita’yı ziyare
 • Prof.Dr. Rüveyde AKBAY:Ülkemizin Güçlü Firmalarının Yanımızda Olacağına İnanıyoruz..”
  Prof.Dr. Rüveyde AKBAY:Ülkemizin Güçlü Firmalarını
 • 23-26 HAZİRAN 2019 ÇEŞME-İZMİR’DEKİ SEMPOZYUMA SPONSOR OLMAYA DA HAZIR MIYIZ..?
  23-26 HAZİRAN 2019 ÇEŞME-İZMİR’DEKİ SEMPOZYU
 • DEV TARIM FUARI ETKİNLİKLERİYLE ÇİFTÇİ AKININA UĞRADI.
  DEV TARIM FUARI ETKİNLİKLERİYLE ÇİFTÇİ AKININA UĞR
 • AGROEXPO ZİYARETÇİLERİNİ ETKİNLİĞE BOĞACAK
  AGROEXPO ZİYARETÇİLERİNİ ETKİNLİĞE BOĞACAK
 • Cargill’den”1000 Çiftçi 1000 Bereket”..
  Cargill’den”1000 Çiftçi 1000 Bereket&#
 • İSTANBUL 2019 Armasad Arıcılık Fuarı
  İSTANBUL 2019 Armasad Arıcılık Fuarı
 • Beyaz Et’in Geleceği, Uluslararası Beyaz Et Kongresi’nde Konuşulacak…
  Beyaz Et’in Geleceği, Uluslararası Beyaz Et Kongre
“Veteriner Sağlık Ürünleri Değerlendirme Toplantısı” nın YENİSİ Antalya’da Gerçekleştirildi..

“Veteriner Sağlık Ürünleri Değerlendirme Toplantısı” nın YENİSİ Antalya’da Gerçekleştirildi..

Bakanlık-VİSAD-Sektör buluşması olarak her yıl yapılan “Veteriner Sağlık Ürünleri Değerlendirme Toplantısı” nın  açılışı VİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan BAYHAN’ın ”HOŞGELDİNİZ” konuşması ile başladı.

VİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan BAYHAN  konuşmasında üye sayılarının 12 tanesinin ithalata dayalı firma olduğunu ifade ederken,bunların 17 tanesinin de yerli üretim yapan firmalardan oluştuğunu ve bu sayının da devamlı arttığını sözlerinde ekledi..

Konuşmasında”Bakanlığımız ile VİSAD arasında işbirliği anlamında çok sıcak ilişkiler söz konusu” diye konuşan  BAYHAN , bu işbirliğinin devam ettirilmesinin, endüstri olarak çalışmalarına ve ülke ekonomisine de çok büyük faydasının olduğuna dikkat çekti.
 
Besd-Bir Genel Sekreteri Prof.Dr. Ahmet ERGÜN’de toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye’de kişi başı et tüketiminin 36 kg. olduğunu ve bunun  3/2’sinin  beyaz et olarak karşılandığını söyleyerek,”Tabi veteriner sağlık sektörü de bu üretim aşamasında bizim için sektörün olmazsa olmazlarından..”diye konuştu
 
GKGM Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr.Veli GÜLYAZ, yönetmelikte yapılan değişiklere değinerek bunun il müdürlüklerine  devredildiğini söyledi.Konuşmasında GMP olayına ve  dosya sürecine kısaca değinen Veli GÜLYAZ, ayrıca bakanlık olarak sektörün görüş ve önerilerine büyük önem verdiklerini de sözlerinde ifade etti.. 
 
Veteriner Sağlık Ürünleri Sanayicileri Derneği (VİSAD) Başkan Yardımcısı  Dr.Taner ÖNCEL’de ”VİSAD Değerlendirmesi”konu başlığı altında yaptığı konuşmada katılımcı üyelere çeşitli güncel bilgiler verdi. 
 
GKGM Çalışma Grubu Sorumlusu Arif ÖZKAN ise”Tanıtım Farmakovijilans Kılavuzları,İthal Ürünlerin Analizi ve ITS ” başlıklı sunumunda oluşturdukları sistemden bahsederek;  sistemde ürün butonunu tıklayınca ”RUHSATINDAN-ÜRETİMİNE KADAR TÜM İŞLEYİŞ VERSİYONLARI” karşınıza çıkıyor diyerek sistemin işleyişine açıklamalarda bulundu.
 
GKGM’den Çalışma Grubu SORUMLUSU Mustafa YIKILMAZ ise anlatımında”veteriner tıbbi ürünler yönetmeliğin geçici 1. maddesi yedinci fıkrası gereği,eski mevzuata göre izin alınmış ürünlerin dosya bilgileri güncellenmelidir” yasa konusuna açıklık getirerek bu konu ile ilgili çalışmaların 31.10.2020 yılı tarihine kadar uzatıldığını söyledi.
 
Haber-Fotoğraf: Şenol CİĞERLİ / Yiğit CİĞERLİ

 

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü (GKGM) ile Veteriner Sağlık Ürünleri Sanayicileri Derneği (VİSAD) tarafından Antalya’da 26-29 Kasım  2018 tarihlerinde “Veteriner Sağlık Ürünleri Değerlendirme Toplantısı”nın yenisi bu yılda başarıyla gerçekleştirildi.

Bakanlık-VİSAD-Sektör buluşması olarak her yıl yapılan toplantıya en başta Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, VİSAD Yönetim Kurulu üyeleri,VİSAD üyesi firmalar, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği (BESD-BİR)adına Genel Sekreter Prof.Dr. Ahmet ERGÜN ve diğer ilgili firmalar, veteriner ecza depoları, danışmanlık firmaları ve sektörle ilgi medya kuruluşları katılım sağladı..

Antalya’da düzenlenen “Veteriner Sağlık Ürünleri Değerlendirme Toplantısı”nın açılışı VİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan BAYHAN tarafından yapıldı.

Toplantının amacının  ”Veteriner sağlık ürünleri sektöründeki gelişmeler,uygulamada yaşanan sorunlar , çözüm önerileri ve gelecek öngörülerinin görüşülmesi,sıkça sorulan soruların cevaplandırılması,otorite ve paydaşlar arasında bilgi alıverişi yapılması,bakanlık-sektör iletişim ve işbirliğinin artırılması” olduğu ifade edilen konular 2 günlük program gündemi dahilinde tartışıldı..

”HOŞGELDİNİZ” konuşması ile katılımcılara hitaben söze başlayan VİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan BAYHAN yaptığı gündem sunumunda VİSAD yönetim kurulunun göreve geldikten bu yana yaptığı çalışmalar ve sağlanan gelişmeler özetle anlatıldı.

Büyüyerek bugünlere kadar gelen VİSAD‘a yeni üyelerin de katıldığını sözlerinde ifade eden Ramazan BAYHAN, bugün için mevcut üye sayılarının 29’a çıktığını söyledi. VİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan BAYHAN bu üye sayılarının 12 tanesinin ithalata dayalı firma olduğunu sözlerinde ifade ederken, 17 tanesinin de yerli üretim yapan firmalardan oluştuğunu ifade etti..

Son 3 yılda sektörde TL olarak yüzde 14 büyüme görüldüğüne vurgu yapan BAYHAN, ancak  bunun euro bazında bir sıkıntı olarak karşılarına çıktığını ve inşallah en kısa zamanda ilerde bu sıkıntının ortadan kalkacağına inandığının temennisinde bulundu.

Ayrıca,”GMP konusunu gündeme açmak istiyorum ” diye konuşmasına devam eden VİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan BAYHAN, yerli firmaların GMP‘ye sahip olmalarının dünyanın gözlerinin Türkiye’ye yönelmesine sebep olduğunu söyledi. Ayrıca denetleme frekanslarına atfen bir toplantı yaptıklarını sözlerinde ifade eden BAYHAN, bir süre sonra olması gereken denetlemelerin de   ”SİSTEMATİK” bir çalışmaya oturacağını söyledi.

”Bakanlığımız ile VİSAD arasında işbirliği anlamında çok sıcak ilişkiler söz konusu” diye konuşan  BAYHAN , bu işbirliğinin devam ettirilmesinin, endüstri olarak çalışmalarına ve ülke ekonomisine de çok büyük faydasının olduğuna dikkat çekti.

VİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan BAYHAN‘ın konuşmasından sonra Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği (BESD-BİR)adına genel Sekreter Prof.Dr. Ahmet ERGÜN bir konuşma gerçekleştirmek için kürsüye davet edildi.

Prof.Dr. Ahmet ERGÜN yaptığı konuşmada Türkiye’de kişi başı et tüketiminin 36 kg. olduğunu ve bunun  3/2’sinin  beyaz et olarak karşılandığını söyleyerek,”Beyaz et sektöründe bu yıl da %3-5 cıvarında bir yükselme öngörüyoruz.

Tabi veteriner sağlık sektörü de bu üretim aşamasında bizim sektörün olmazsa olmazlarımızdan. Bizlerinde 1-2 noktada Tarım ve Orman Bakanlığı ile ilgili ULUSAL SALMONELLA konu başlıklı bir çalışma ve bir diğer konu olan antibiyotik kullanımı bakımından azaltılması yönünde ortak çalışmalarımız var.

PROJE başladı, devam ediyor. 2023 yılında, bakanlıktan arkadaşların bu çalışmaları sayesinde konuşmalarında artık bu konuya da yer verebilecekler. Üç buçuk yıldır sektörde kullanılan antibiyotik kullanımı azaltmak için gayret ediliyor ve bu % 50 cıvarında başarıldı zaten.”diyerek kısaca e-reçete konusuna da değindi.

Daha sonra Gıda ve Kontrol (GKGM)Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr.Veli GÜLYAZ da  “Veteriner Sağlık Ürünleri Değerlendirme Toplantısı”nda bir konuşma gerçekleştirdi.

Doç. Dr.Veli GÜLYAZ, yönetmelikte yapılan değişiklere değinerek bunun il müdürlüklerine  devredildiğini söyledi.Ayrıca sektör görüş ve önerilerine bakanlık olarak büyük önem verdiklerine konuşmasında ifade etti. GÜLYAZ da konuşmasında GMP olayında dosya sürecine  değindi.

“Veteriner Sağlık Ürünleri Değerlendirme Toplantısı”nın program dahilindeki ilk sunum konuşmacısı olan GKGM Daire Başkanı Mustafa BEBEK ise,”Veteriner Sağlık Ürünleri Sektöründeki Gelişmeler ve Genel Değerlendirme”konu başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi.

Daha sonra  Veteriner Sağlık Ürünleri Sanayicileri Derneği (VİSAD) Başkan Yardımcısı  Dr.Taner ÖNCEL bir konuşma gerçekleştirdi. Dr. ÖNCEL  ”VİSAD Değerlendirmesi”başlığı altında yaptığı konuşmada katılımcı üyelere çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi.

Bilindiği üzere VİSAD;  bu toplantıları Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü (GKGM) ile düzenleyerek hemen hemen geleneksel hale dönüştürdü ve üye veren firmaların kurumsal menfaatlerinden ziyade sektörün ortak yararları için büyük gayret gösteren bir sektör sivil toplum kuruluşu olarak çok değerli çalışmalara imza atıyor.

işte tamda bu görüşleri perçinleyen bir konu olan ve toplantının 1.gününün bir diğer konuşmacısı olan GKGM Çalışma Grubu Sorumlusu Arif ÖZKAN tarafından;”Tanıtım Farmakovijilans Kılavuzları,İthal Ürünlerin Analizi ve ITS ” başlıklı sunumda bulunuldu.

Arif ÖZKAN konuşmasında aşı grupları ve gerçekleşme miktarlarına değinirken, oluşturdukları yazılım sisteminde şuan için 1870 adet ürün olduğuna değindi ve sistemin ürün yazan butonunu tıklayınca ”RUHSATINDAN-ÜRETİMİNE KADARKİ TÜM İŞLEYİŞ VERSİYONLARI çıkıyor ”diyerek; sistemi kademe kademe satış sistemi üzerinden (ITS)işleyişinin nasıl olacağını anlattı.

Daha sonra ”Kontrol Faaliyetleri” konu başlıklı toplantı anlatımında  Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü ‘nden Mustafa KESMEN ”İlaç Kalite Kontrol Hizmetleri”ni konuşurken, Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü’nden Dr. Ahmet ARSLAN ise,”Veteriner Biyolojik Ürün Kalite Kontrol Faaliyetler” konusunu katılımcılara sunumda bulundu.

İkinci günün ilk konuşmacısı olan yine GKGM‘den Çalışma Grubu SORUMLUSU Mustafa YIKILMAZ ise,”Yeni Pazarlama İzin Başvuruları ve Doya Yenileme Süreci” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi.

 

Bilindiği üzere Veteriner ilaçları, hayvan aşıları, hijyen ürünleri, yem katkıları ve premiksler gibi ürünler; veteriner sağlık ürünleri veya hayvan sağlığı ürünleri olarak bilinmektedir. GKGM‘den Çalışma Grubu SORUMLUSU Mustafa YIKILMAZ anlatımında”veteriner tıbbi ürünler yönetmeliğin geçiçi 1. maddesi yedinci fıkrası gereği,eski mevzuata göre izin almış ürünlerin dosya bilgileri güncellenmelidir” konusuna açıklık getirerek bu konu ile ilgli çalışmaların 31.10.2020 yılı tarihine kadar uzatıldığına açıklamalarda bulundu.

Pazarlama izni dosyalarını güncelleme çalışmaları başvuru sayısının henüz ilaçta 245, aşıda ise 28 olduğunu ve toplamda 273 sayısılarında olduğunu sözlerinde söyleyen YIKILMAZ, GÜNCELLEME İŞLEMLERİ TAMAMLANAN DOSYA SAYINI İSE İlaçta 70,aşıda ise 79 olarak ifade etti.


Son günün bir diğer konuşmacısı olan yine GKGM Çalışma Grubu Sorumlularından olan Gencay ERGİN ise,”İyi Üretim Uygulamaları (GMP) ile İlgili Sorunlar ve Çözüm Önerileri”ni anlattı.

Aynı günün son konuşmacısı da kişisel gelişim uzmanı olan BUKET ELBEYOĞLU‘da ”Psikolojimizin Biyolojimize Etkileri” konu başlıklı sosyal İÇERİKLİ sunumunda bulundu

Son yıllarda yürürlüğe giren mevzuat ve düzenlemeler nedeniyle sektörde yaşanan sorunların çözümü için hem Bakanlık hem de derneğin yoğun çaba harcamasının toplantı katılımcıları tarafından olumlu karşılandığı görülürken.”Yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen, sektör de üretim kalitesine yönelik önemli değişimler ve geniş kapsamlı geleceğe yönelik yatırımların olduğunun da olmasının memnuniyetle karşılandığı”da görüldü.

Sonuçta, yakın geçmişe ve bugüne bakıldığında sektörün GMP süreci ve pazarlama izni dosyalarının yenilenmesi için önemli bütçeler kullandığını ve kullanılmaya devam edileceğine  dikkat çekilerek, sektörün birçok alanda Bakanlık nezdinde desteklenmesi gerektiği sonucu da konuşmalarda ifade edildi…


“Veteriner Sağlık Ürünleri Değerlendirme Toplantısı” nın YENİSİ Antalya’da Gerçekleştirildi.. Bakanlık-VİSAD-Sektör buluşması olarak her yıl yapılan “Veteriner Sağlık Ürünleri Değerlendirme Toplantısı” nın  açılışı VİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan BAYHAN’ın ”HOŞGELDİNİZ” konuşması ile başladı. VİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan BAYHAN  konuşmasında üye sayılarının 12 tanesinin ithalata dayalı firma olduğunu ifade ederken,bunların 17 tanesinin de yerli üretim yapan firmalardan oluştuğunu ve bu sayının da devamlı […]


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Benzer Galeriler

hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.