Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • Beypiliç’e, Migros’tan“Altın Üretici” Plaketi Verildi.
  Beypiliç’e, Migros’tan“Altın Üretici” Plaketi Veri
 • Yem Sanayicileri Birliği Derneği’nin 36. Olağan Genel Kurulu Yapılacak..
  Yem Sanayicileri Birliği Derneği’nin 36. Ola
 • VTD’NİN “KANATLI SEKTÖRÜNÜN GÜNCEL SORUNLARI SEMPOZYUMU” GERÇEKLEŞTİRİLDİ..
  VTD’NİN “KANATLI SEKTÖRÜNÜN GÜNCEL SORUNLARI
 • Türk TAVUKÇULUK SEKTÖRÜ ve Denizli Son Duayenini  Orhan Abalıoğlu’nu Kaybetti..!
  Türk TAVUKÇULUK SEKTÖRÜ ve Denizli Son Duayenini
 • “Ulusal Veteriner Anatomi Kongresi’nin onbirincisİ ve “Uluslararası Veteriner Anatomi Kongresi”ne DAVET
  “Ulusal Veteriner Anatomi Kongresi’nin onbirincisİ
 • Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli Lezita’yı ziyaret etti
  Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli Lezita’yı ziyare
 • Prof.Dr. Rüveyde AKBAY:Ülkemizin Güçlü Firmalarının Yanımızda Olacağına İnanıyoruz..”
  Prof.Dr. Rüveyde AKBAY:Ülkemizin Güçlü Firmalarını
 • 23-26 HAZİRAN 2019 ÇEŞME-İZMİR’DEKİ SEMPOZYUMA SPONSOR OLMAYA DA HAZIR MIYIZ..?
  23-26 HAZİRAN 2019 ÇEŞME-İZMİR’DEKİ SEMPOZYU
 • DEV TARIM FUARI ETKİNLİKLERİYLE ÇİFTÇİ AKININA UĞRADI.
  DEV TARIM FUARI ETKİNLİKLERİYLE ÇİFTÇİ AKININA UĞR
 • AGROEXPO ZİYARETÇİLERİNİ ETKİNLİĞE BOĞACAK
  AGROEXPO ZİYARETÇİLERİNİ ETKİNLİĞE BOĞACAK
VTD’NİN “KANATLI SEKTÖRÜNÜN GÜNCEL SORUNLARI SEMPOZYUMU” GERÇEKLEŞTİRİLDİ..
VTD’NİN “KANATLI SEKTÖRÜNÜN GÜNCEL SORUNLARI SEMPOZYUMU” GERÇEKLEŞTİRİLDİ..
ANTİMİKROBİYAL DİRENÇ VE SALMONELLA KONULARININ TARTIŞILDIĞI SEMPOZYUMA 318 KIŞININ KATILDIĞI AÇIKLANIRKEN; KONUŞMACILARDAN SEKTÖRÜN ÖNÜNDEKI ENGELLERIN KALKMASI GEREKTIĞI SONUCUNUN ÇIKTIĞI DA IFADE EDILDI.. Veteriner Tavukçuluk Derneği (VTD ) Başkanı Prof.Dr. Erol...
22 Mart 2019 22:34
Font1 Font2 Font3 Font4
ss
Hayvancılık Haber

ANTİMİKROBİYAL DİRENÇ VE SALMONELLA KONULARININ TARTIŞILDIĞI SEMPOZYUMA 318 KIŞININ KATILDIĞI AÇIKLANIRKEN; KONUŞMACILARDAN SEKTÖRÜN ÖNÜNDEKI ENGELLERIN KALKMASI GEREKTIĞI SONUCUNUN ÇIKTIĞI DA IFADE EDILDI..

Veteriner Tavukçuluk Derneği (VTD ) Başkanı Prof.Dr. Erol ŞENGÖR :”Dünyada kendi kendine yeten 8 ülkeden biri olan ülkemizden ve bunun özel sektörün gösterdiği başarı ile gıda güvenliği konusunda da çok önemli çalışmalara imza atıldı”

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürü ve dört adet sektörel sivil toplum kuruluşu olan BESD-BİR, YUM-BİR, TÜRKİYEM-BİR ve EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ başkanlarının da yer alarak destek verdiği sempozyum amacına uygun şekilde gerçekleştirildi..

Sempozyumdaki konuşmasında ülkemizde antibiyotik kullanımının Avrupa Birliği rakamlarının çok çok altında, hemen hemen yok derecede olduğuna vurgu yapan BESD-BİR Başkanı Dr. Sait KOCA, ”Neredeyse kullanılmıyor ” sözüyle konunun önemine vurgu yaptı…

YUM-BİR Başkanı İbrahim AFYON:” Anne sütünden sonra en değerli ürün olan yumurta tüketimi için elimizden geleni yapıyoruz. Bu konuda veteriner hekimlerimizde gelişmemizde vazgeçilmez partnerlerimizdir.” diye konuştu.

Medyada beyaz et başta olmak üzere kanatlı ürünlerine yönelik haksız karalamaların tüm paydaşların çabası ile önlenmesi gerektiğini sözlerinde ifade eden TÜRKİYEM-BİR Başkanı M.Ülkü KARAKUŞ ”TEK BAŞINA çabalarımızın yetmediğini de görüyoruz”dedi..

Dünya kanatlı eti üretiminin her geçen yıl arttığını söyleyen Tarım Orman Genel Müdür Vekili Mümtaz SİNAN ”En önemli faktör kanatlı tüketiminin artmasıdır.Sektör temsilcileri ise,kanatlı ürünlerinin en sağlıklı şekilde üretilebilmesi için üstün çaba göstermektedir..” diye konuştu..

Haber/Fotoğraf: Mert CİĞERLİ

Veteriner Tavukçuluk Derneği 2019 yılı “Kanatlı Sektörünün Güncel Sorunları Sempozyumu-Salmonella Kontrol Programı ve Antimikrobiyal Direnç” konulu sempozyumu Ankara Bilkent Otel Sakarya Salonu’nda gerçekleştirildi. 

“Kanatlı Sektörünün Güncel Sorunları Sempozyumu-Salmonella Kontrol Programı ve Antimikrobiyal Direnç” konulu sempozyuma toplamda 318 kişilik katılım olduğu açıklandı. Basının da yakından takip ettiği sempozyuma yerli ve yabancı olmak üzere 14 kuruluşta sponsor olarak destek verdiği açıklandı..

Veteriner Tavukçuluk Derneği 2019 yılı “Kanatlı Sektörünün Güncel Sorunları Sempozyumu-Salmonella Kontrol Programı ve Antimikrobiyal Direnç” konulu sektörel birliktelik toplantı başlangıcı öncesinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. 

BESD-BİR, YUM-BİR, TÜRKİYEM-BİR ve EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ ”GÜÇ KATTI”

Daha sonra sırasıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürü ve dört adet sektörel sivil toplum kuruluşu olan BESD-BİR, YUM-BİR, TÜRKİYEM-BİR ve EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ başkanlarının açılış konuşmaları ile sempozyum gündemi devam etti. 

Öncelikle Veteriner Tavukçuluk Derneği (VTD ) Başkanı Prof.Dr. Erol ŞENGÖR yaptığı açılış konuşmasında ”Dünya Veteriner Tavukçuluk Derneği Türkiye Şubesi” olan VETERİNER TAVUKÇULUK DERNEĞİ adına ”HOŞGELDİNİZ” diyerek sözlerine başlayarak Amerikan Tarım Bakanlığı verilerinden rakamlar verdi.

Dünyada kendi kendine yeten 8 ülkeden biri :TÜRKİYE

Prof.Dr. Erol ŞENGÖR, Dünyada kendi kendine yeten 8 ülkeden biri olan ülkemizden ve bunun özel sektörün gösterdiği başarı ile gıda güvenliği konusunda da çok önemli çalışmalara imza atıldığını sözlerinde  ifade etti…

Daha sonraki konuşmacı olan BESD-BİR Başkanı  Dr. Sait KOCA ise, ”ANTİBİYOTİK KULLANIMI”  konusuna değindi.

Ülkemizde antibiyotik kullanımının Avrupa Birliği rakamlarının çok çok altında, yok derecede olduğuna vurgu yapan Dr. Sait KOCA, ”nerdeyse kullanılmıyor ” diye konuştu.

Dr. Sait KOCA: ”İhracatımız 500 bin tonu geçti.”

Önümüzdeki yıllarda çok yol alınacağına sözlerinde vurgu yapan Dr. Sait KOCA ”İhracatımız 500 bin tonu geçti.Bunun sadece 50-60 bin tavuk ayağı geri kalanda tavuk etidir”dedi.

Bir sonraki konuşmacı olan YUMBİR Başkanı İbrahim AFYON ise,”1000 üzerinde işletmeden 120 milyona yakın kanatlı ile yıllık 22 milyar yumurta üreten bir grubuz.İhracat ile ekonomiye katkı sağlıyoruz. 

YUMBİR olarak Türkiye’nin 13 bölgesinde teşkilatlanmış ve 400’e yakın üyesi bulunan bir sektör örgütüyüz.. Anne sütünden sonra en değerli ürün olan yumurta tüketimi için elimizden geleni yapıyoruz. Bu konuda veteriner hekimlerimizde gelişmemizde vazgeçilmez partnerlerimizdir.” diye konuştu

Kanatlı ürünlerine yönelik haksız karalamaların SONLANABİLMESİ.

Daha sonraki konuşmacı olan bir diğer sektör sivil toplum örgütü olan TÜRKİYEMBİR Başkanı M.Ülkü KARAKUŞ konuştu.M.Ülkü KARAKUŞ ”Yaklaşık 35 yıldır çalışma içerisinde bulunduğum sektörümüzden gurur duyuyorum.

Bizlerde TÜRKİYEMBİR ve Türkiye’nin STK’ları olarak uğraşıyoruz ve gücümüz yettiğince gayret ediyoruz ” diye konuşurken, Kanatlı sektörünün dünyadaki emsalleri ile kıyaslandığında çok iyi bir konuma geldiğini, girişimcilerin üretimde kalması ve yeni yatırımlar yapabilmesi amacıyla serbest pazar ekonomisi yaklaşımının da göz önüne alınarak, sektörün önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini sözlerinde ifade etti.

M.Ülkü KARAKUŞ: ” TEK BAŞINA çabalarımızın yetmediğini de görüyoruz. ”

Medyada beyaz et başta olmak üzere kanatlı ürünlerine yönelik haksız karalamaların tüm paydaşların çabası ile önlenmesi gerektiğini söyleyen TÜRKİYEMBİR Başkanı M.Ülkü KARAKUŞ ” Ancak TEK BAŞINA çabalarımızın yetmediğini de görüyoruz. Buna cevabı sektörümüzün sahibi olan Tarım Bakanlığı yetkililerinin cevap vermesi gerekiyor artık” diye konuşmasını tamamladı.

EİB Başkanı Bedri GİRİT’ten ”Türkiye hayvansal mamüllerinin durumu”..

Ayrıca yine bir sektör sivil toplum örgütü olan Bilimsel Tavukçuluk Derneği Başkanı Prof.Dr.Rüveyde AKBAY’da toplantıda bulunamaması nedeniyle ilgili olarak bir mesajı okunarak başarılı geçmesi temennisinde bulunduğu katılımcılara aktarıldı.

Sonrasında kürsüye gelen Ege İhracaatcılar Birliği Başkanı Bedri GİRİT ise, slaytlar eşliğinde Türkiye hayvansal mamüllerinin durumuna değindi.

Tarım Orman Genel Müdür Vekili Mümtaz SİNAN:”En önemli faktör tüketimin artmasıdır.”

Tarım Orman Genel Müdür vekili Mümtaz SİNAN ise,dünya kanatlı eti üretiminin her geçen yıl arttığını söyleyerek”En önemli faktör tüketimin artmasıdır.Sektör ise,kanatlı ürünlerinin en sağlıklı şekilde üretilebilmesi için üstün çaba göstermektedir..

Bu nedenle bir çok ülke Salmonella Kontrol programlarını ortaya koymuştur.Bizde de bu program gündeme alınmış ve yürürlüğe girmiştir.Bende sektörün dilini dinlemek suretiyle bakanlık olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

Tüm bürokratik işlemlerin en asgari seviyeye çekilerek sektörün gelişiminde önünü  açmaya çalışacağımıza buradan değiniyorum”diye konuştu.

VE, ANTİMİKROBİYAL DİRENÇ VE SALMONELLA KONULARI TARTIŞILDI

Daha sonra sempozyum programının 1.oturumuna geçildi. 1. Oturumun Başkanlığını Hayvan Besleme BL. . Başkanı Prof. Dr. Gültekin YILDIZ yaparken, ilk konuşmacı da  Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Daire Başkanı Mustafa Bebek oldu..

Daire Başkanı Mustafa Bebek’in “Türkiye’de Antibiyotik Kullanımı-Güncel Durum” konulu sunumu sonrasında 2. oturuma geçilirken; bu oturumun başkanlığını da Prof. Dr. Ufuk Tansel ŞİFRECİ yaptı.

Bu oturumda ilk konuşmacı olan Ghent Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Dr. Moniek Ringenier “Antibiyotik Direnç Gelişimi” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi.

Daha sonra 2.konuşmacı olan  Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Prof. Dr. Pınar Saçaklı ise“Kanatlılarda Bağırsak Sağlığının Önemi ve Antibiyotiklere Alternatif Doğal Büyütme Faktörleri”ni anlattı.

Ayhan Filazi’den“Hedef Mikroorganizmalara Yönelik Geliştirilen Antimikrobiyal Yaklaşımlar”.. 

Bir diğer konuşmacı olan Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Prof. Dr. Ayhan Filazi’nin“Hedef Mikroorganizmalara Yönelik Geliştirilen Antimikrobiyal Yaklaşımlar” başlıklı konuşması ile süren oturum, Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Sibel Kızıl’ın “Salmonella Spp’lerde Antimikrobiyal Direnç” başlıklı sunumu ile devam etti.

Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hakan YARDIMCI ise üçüncü oturumun başkanlığını yaparken; Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan veteriner Hekim Dr. Güzin Şahin’de “Türkiye’deki Ulusal Salmonellla Kontrol Programı Uygulamaları”nı anlattı.

“AB’deki Ulusal Salmonella Kontrol Programı Uygulamaları” sunumu..

Fransız ANSES Ulusal Salmonella Referans Laboratuvarı Başkanı Dr. Laetitia Bonifait de “AB’deki Ulusal Salmonella Kontrol Programı Uygulamaları” konularında bilimsel sunumlarını dinleyicilere aktardı..

Ev sahibi Veteriner Tavukçuluk Derneği’nden GALA GECESİ 

Dördüncü Oturumun Başkanlığını da  ev sahibi Veteriner Tavukçuluk Derneği Başkanı Prof. Dr. Erol  ŞENGÖR yaptı., 

Günün son konuşmacısı olup,  gündem dışı söyleşisi ile ilgi odağı olan Deneysel Tıp ve Fizyoloji Doçenti Oytun Erbaş ise sempozyuma farklı bir renk kattı. Oytun Erbaş “Popüler Söylemlerin Ölümcül Sonuçları” konulu söyleşisini gerçekleştirirken anlatımıyla büyük merak uyandırdı.

 

Daha sonra Sempozyum programı gece gerçekleştirilen Gala Yemeği ile son buldu.

Veteriner Tavukçuluk Derneği’ni TANIYALIM..

Veteriner Tavukçuluk Derneği’nin amacı, üyeler arasında bilimsel, sosyal ve ekonomik dayanışmayı sağlamak, kanatlı hayvanlar alanında çalışan bilim adamları ve teknik elemanların verimli çalışmalarını ve özlük haklarını korumaya yardımcı olmak, kanatlı hayvan türleri ile ilgili üretim ve üretim hijyeni, beslenme ve beslenme hastalıkları, hastalıklar, hastalıklardan korunma, genetik yapının ıslahı, besin teknolojisi ve besin hijyeni konularında bilimsel ve yasal çalışmalar yapmaktır.. Bu alanda elde edilmiş ve edilecek verileri kamuya sözlü ve yazılı olarak iletmektir.

 

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.