Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herkesi üzüyor. Devlet sadece düzenleme görevini yapar. ”
  BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herke
 • Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içecek sanayinin gündemindeki konular ele alındı.
  Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içec
 • Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbirinden İlginç Konular 6. Gıda Güvenliği Kongresi’nde Ele Alınacak…
  Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbi
 • Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Araya Getirdi
  Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Ara
 • Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
  Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
 • LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT Fuarı 20 – 23 Eylül, CNR Expo Yeşilköy
  LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT
 • “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜKETİMİ, AVRUPA’NIN SADECE ÜÇTE BİRİ KADAR”
  “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜK
 • Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
  Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
 • Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta görücüye çıktı
  Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta g
 • PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİZİ ”
  PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİ
XPO 2016 Antalya’nın maskotu “Ece” ve “Efe” oldu

XPO 2016 Antalya’nın maskotu “Ece” ve “Efe” oldu

​Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Belek’te bir otelde düzenlenen toplantıda, EXPO 2016’nın müzik ve maskotlarını tanıttı. Bakan Eker, tarihi, tarımı ve turizmiyle Türkiye’nin en önemli merkezi olan Antalya’da bir dünya bahçesi kurulduğunu söyledi.

 

Dünyanın farklı bölgelerindeki çiçek ve bahçe kültürüyle ilgili tüm birikimlerin Antalya’da gerçekleştirilecek organizasyonla insanlığa sunulacağını anlatan Bakan Eker, “Botanik EXPO ile Türkiye, EXPO alanındaki ilk tecrübesini yaşamış olacak” dedi.

 

Dünyanın değişik bölgelerinde 1850’lerden beri sergilenen organizasyonu Türkiye’nin ilk defa gerçekleştireceğini vurgulayan Bakan Eker, Antalya’nın ve Türkiye’nin böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu dile getirdi.

 

Botanik EXPO’nun gelecek yıl 23 Nisan’da kurdelesinin kesileceğini bildiren Bakan Eker, “Bu evrensel etkinliği, uluslararası faaliyeti en güzel şekilde, en iyi şekilde gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

 

Aksu ilçesinde 110 hektar alandaki altyapı, üstyapı, bitkilendirme, ağaçlandırma çalışmalarının hızla devam ettiğini anlatan Eker, EXPO’lar için olmazsa olmaz unsurlar olarak yer alan tepe, gölet, kule gibi çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

 

Üstyapı çalışmalarıyla ilgili projelerin yüklenici firmalara teslim edildiğine dikkati çeken Eker, hükümet olarak bütün imkanların seferber edildiğini vurguladı.

 

“Ülke katılımında hedef, azami sayıyı yakalamak”

 

Bakan Eker, Botanik EXPO’ya 190’a yakın ülkenin davet edildiğini belirterek, “Bugüne kadar 33 ülke benzeri etkinliklere katıldı. Bugüne kadar da maksimum katılım 54 ülke olmuş. Bizim de hedefimiz azami sayıyı yakalamak” diye konuştu.

 

Antalya’da gerçekleştirilecek EXPO’nun tanıtım çalışmaları için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katkı sağladığının altını çizen Eker, şunları söyledi:

“EXPO alanında 110 dekar yabancı ülkelere ayrıldı. Biz istiyoruz ki her ülke kendi kültürünü, kendi çiçeklerini, kendi bahçesini insanlığa sunacağı şekilde buraya katılsın, burası kalıcı bir değer olsun. Antalya için yeni bir değer alanı olsun. Antalya’ya yeni bir şey katsın, turizmine, tarihine, kültürüne ilave değerler EXPO üzerinde Antalya’ya, Türkiye’ye kazandırılmış olsun. Çünkü 6 ay süreyle açık kalacak ve burası kalıcı olacak.”

 

“Sembol çiçeği “Şakayık”

 

“Çiçek ve Çocuk” temalı EXPO’nun biyoçeşitliliği temsil ettiğine işaret eden Bakan Eker, Türkiye’nin biyozenginlik açısından sahip olduğu değerlerin bu organizasyonla tanıtılacağını kaydetti.

 

Bu açıdan bahçe kültürünün, düzenlemesinin son derece önem taşıdığını dile getiren Eker, Antalya’nın seçilmesinin de tesadüf olmadığını bildirdi. Antalya’nın sahip olduğu biyoçeşitlilik açısından böyle bir organizasyonu hak ettiğini anlatan Eker, bitki türleri açısından Akdeniz’in, Türkiye’nin en zengin bölgesi olduğunu ifade etti.

 

EXPO’nun sembol çiçeğinin “şakayık” olduğunu hatırlatan Eker, “EXPO için bu bölgeye has, endemik, muhteşem bir çiçek belirlemiştik. Latince ismi ‘Paeonica Turcica’. İçinde ‘Türk’ geçen tek çiçek” dedi.

 

Bakan Eker, Botanik EXPO’sunu da yöresel kıyafetleriyle “Ece” ile “Efe” adlı maskotların tanıtacağını söyledi. Birçok seçenek içinden EXPO’nun müziğini ve maskotunu belirlediklerini belirten Eker, şöyle konuştu:

 

“Türkiye’nin ilk EXPO’sunun maskotunu belirlerken kendi yerli kültürümüzü uluslararası sahaya, evrensel platforma taşımaya özen gösterdik. Bu açıdan isimlerin de motiflerin de yerli, bu bölgeyle çok yakın ilişkili olmasına özen gösterdik. Anadolumuz, zengin tarihi, kültürü, renkleri, çizgileri, desenleri, sözleri, isimleri, motifleriyle yeryüzünün cennet köşelerinden biridir. Bu maskotların da Anadolu’nun ve Antalya’nın, bu bölgenin özelliklerini taşımasına özen gösterdik.”

 

Biri kız, biri erkek iki çocuğun yöresel kıyafetleriyle yer aldığı maskotta çocukların isimlerinin ise “Ece” ve “Efe” olarak belirlendiğini kaydeden Eker, “Hem kısa olması hem akılda kolay kalması hem Türkçe olması sebebiyle bu isimleri belirledik. EXPO’muzu ‘Ece’ ile ‘Efe’ tanıtacak” diye konuştu.


XPO 2016 Antalya’nın maskotu “Ece” ve “Efe” oldu ​Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Belek’te bir otelde düzenlenen toplantıda, EXPO 2016’nın müzik ve maskotlarını tanıttı. Bakan Eker, tarihi, tarımı ve turizmiyle Türkiye’nin en önemli merkezi olan Antalya’da bir dünya bahçesi kurulduğunu söyledi.   Dünyanın farklı bölgelerindeki çiçek ve bahçe kültürüyle ilgili tüm birikimlerin […]


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Benzer Galeriler

hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar