Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herkesi üzüyor. Devlet sadece düzenleme görevini yapar. ”
  BAKAN Fakıbaba:- ‘Besicilik alanında ithalat herke
 • Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içecek sanayinin gündemindeki konular ele alındı.
  Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içec
 • Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbirinden İlginç Konular 6. Gıda Güvenliği Kongresi’nde Ele Alınacak…
  Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbi
 • Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Araya Getirdi
  Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Ara
 • Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
  Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
 • LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT Fuarı 20 – 23 Eylül, CNR Expo Yeşilköy
  LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT
 • “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜKETİMİ, AVRUPA’NIN SADECE ÜÇTE BİRİ KADAR”
  “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜK
 • Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
  Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
 • Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta görücüye çıktı
  Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta g
 • PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİZİ ”
  PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİ
Tavuk Hastalıkları ve Diğer Sağlık Sorunları

 

Tavuk Hastalıkları ve Diğer Sağlık Sorunları

Yazan: H. Yücel Ası

Uzman Veteriner Hekim

 1. Bölüm

Kanatlılarda Sindirim Sistemi:

 1. Kilolu tavuklar:

Tavuklar kilolu olmada en olası adaylardır. Kafeste beslenen kanatlılar, kısa bir zamanda tutulan (broiler gibi) veya yanlış diyet ile beslenen kanatlılarda kilolu olma riski en fazla olarak görülmektedir. Yağlı tavukların yumurtaları yoktur, kızgınlık davranışı göstermeye daha yatkındırlar, yağlı karaciğer sendromu ve üreme sorunları olabilir.

Kapatılmış olarak büyütülen kanatlılar: Egzersiz ve diyet eksikliği devreye girer. Kanatlıların düzenli egzersiz için dışarıda dolaşması sağlanmalıdır. Bazı ırklar en iyi kondüsyonu gösteren tüyleri muhafaza etmek için içeride tutulmasını gerektirir, temiz havada temiz bir zeminde küçük egzersizler onlara faydalı olacaktır.

Diyet: Yaygın olan bir sorun da tavukların çok karışık mısır ile beslenmesidir. Mısır (sarı, genellikle mısır ezilmiş olarak bulunan) tavuklar üzerinde yağlanma etkisi yapar ve cildi sarıya döndürür. Bu soğuk havalarda tavuklar için yararlı olabilir. Karışık mısırla, sadece bir tedavi olarak beslenmelidirler.

Kanatlılar yatmadan önce yemleme için (Amerika’da rasgele besleme olarak adlandırılır) geniş bir alana atılmış kanatlı başına bir avuç kadar mısır ile beslenebilirler. Mısır, doğaçlama yani hazırlıksız yapılan veya pelet ile karışık yem olarak yapılmamalıdır.

Ev artıkları ile besleme bazı yerlerde müsaade edilmektedir. O zaman artıklar ile beslenmede bir diyet dengesizliği oluşacaktır. Kanatlılar mutfak artıkları ile beslenmesi sonucunda yeterli protein alamayacaklardır. İyi araştırılmış dengeli yemler kullanılmalıdır.

Eğer, kullanılmak üzere tahsis edilmiş kırıntılar püre ile beslenen bazı yumurtacıların ıslak ufalanan ‘püre’ içine karıştırmak isteniyorsa karıştırılabilir. Kanatlıların günlük yem ihtiyacının % 25 i artıklar ile sınırlanmalıdır ve kanatlılar obez hale gelirse o zaman tamamen artıkları verme kesilmelidir.

Taze yeşillik olabilir ve düzenli beslenmeleri gerekir ve kanatlılar mümkün olduğu kadar serbest dolaşmaya bırakılmalıdır. Kanatlıların büyüme aşamasında türüne uygun olarak dengeli bir pelet (veya püre) diyet ile beslenmeleri gerekmektedir.

 1. Kümes hayvanlarında tenyalar ve diğer parazitler:

Yuvarlak solucanlar son birkaç yıldır mücadele edilmesine rağmen farkına varılır şekilde artmıştır. Rutin olarak yapılan solucan yumurta sayılarına cevaben uygulanan tedavi ile başarılı bir solucan kontrolü sağlanmıştır. Kümes hayvanlarını enfekte edebilir tenyaların birçok farklı türü vardır. Bu türlerin çoğunluğu tamamen zararsızdır, Ancak tenyalar çok sayıda olduğu zaman kilo kaybına yol açabilir ve yumurta üretim kaybı yaşanır.

Kanatlıların pisliğinde uzunluğu 25 cm’ye kadar olanlar görülmüştür.

Onlar, kendi yaşam döngüsünü tamamlamak için sırayla bir sinek veya solucan gibi başka bir organizmaya ihtiyaç duyarlar.

Tenya probleminin teşhisi, solucanların kendilerini görmek veya tenya yumurtalarının varlığı pisliklerini incelemek suretiyle yapılabilir.

Tenyalar bulunsalar dahi tedavi nadiren gereklidir. Eğer tedavi yapılacaksa onları kontrol için iki potansiyel yol vardır ona göre karar verilir:

 1. ilgili tenya türlerin tanımlanması ve onların diğer ev sahibi örneğin hedef sineklerle mücadele
 2. Uygun bir ilaç kullanın

 

İlk yaklaşım kümes hayvanları için lisanslı olduğu için flubendazole içeren bir ilaç ile çalışmak olmalıdır, eğer çalışmazsa işe yaramazsa o zaman Prazikuantel kullanılmalıdır.

Prazikuantel kümes hayvanlarında kullanılmak için lisanslı değildir ve kullananlar veteriner reçetesi altında bunu yapmak gerekirse Uygun bir yumurta çekilme dönemini geçirmeleri gerekir (kanunla bu en az 7 gün olmalıdır). Prazikuantel sık olarak diğer pet hayvanlarının şerit tedavisinde kullanılır.

Kümes hayvanlarını tesadüfi olarak enfekte edebilir çeşitli türleri vardır, ancak bu tür enfeksiyon nadirdir ve çoğunlukla su ile ilgilidir ve enfekte salyangozları yemek suretiyle oluşmaktadır.

Tesadüfi olarak enfekte olan tavuklarda kalın ve ince bağırsaklarda büyük zararlar yaparlar. Sığır ve koyunlarda aksine karaciğere zarar verirler. Çok sayıda olduğu zaman ishale neden olabilir, Yumurta üretiminde düşüşler yaşanır ve kilo kaybı görülür.

Tesadüfi olarak enfekte olmuş kanatlıların dışkılarında yumurtalarının olup olmadığına bakılarak teşhis edilebilir.

Benzer tenyaların tedavisinde flubendazol yararlılığı konusunda çelişkili raporlar vardır. İlk yaklaşım kümes hayvanları için lisanslı olduğu için flubendazole içeren bir ilaç ile çalışmak olmalıdır. Eğer başarısız olursa prazikuantel ile tedavi düşünülmelidir. Kümes hayvanları kullanım için prazikuantel lisanslı değildir. Yine, kullanım için veteriner reçetesi gerektirir.

 1. Büyük yuvarlak kurtlar veya Ascarida Galli:

Bu solucanlar 5 8 cm uzun olan ve bir kuş bağırsağın orta kesiminde yaşıyor. Genellikle meydana kümes büyük yuvarlak solucan kötü enfestasyonlar kuşlar kirli yataklık üzerinde yoğun koşullarda tutulduğunda veya ishal yıllarca kullanılmış olduğunu. Büyük yuvarlak kurt Enfestasyonlar dışkıları dışarı kabul edilmiştir yumurta yeme kuşlar tarafından doğrudan oluşur. Bu yumurtalar 10 gün sürer enfektif olması.

Bir kez yemiş olmak yeterli olur, kanatlının proventriculusunda Yumurtalar büyür , yumurtadan çıkar ve larvalar bağırsakların lümen denilen kısmına geçer. Bir hafta sonra, larva mukozaların içine girer, artık bağırsak duvarının parçasıdır ve hasara neden olmaya başlar başlar.

Bazen, büyük yuvarlak solucanlar kanaldan (oviduct’tan) yukarı çok yavaş olarak ilerler ve yumurtaların içinde görünebilir.

Yumurta üretim kaybı ve yumurta sarısının soluk sarı rengi ve anemi, büyük bir yuvarlak kurt enfeksiyonunun büyük işaretlerinin yanı sıra büyüyen kanatlılar için kilo alımında bir kayıp vardır. Kanatlıların depresif olduğunu görebilirsiniz ve sonunda istila ağır olursa, ölümler görülebilir.

Tedavi:

Tüm iç parazitler gibi, bu solucanları öldürecek birçok tedavi vardır. Çoğu kümes hayvanları için kullanılabilecek parazit ilaçları (flubendazol gibi) mevcuttur.

 

                                                                                                                         Devam edecek

Yararlanılan kaynaklar:

 1. Poultry Diseases Health Problems in Poultry. For the Love of Keeping Poultry.

2.        Merc Veterinary Manuel; Last full review/revision May 2013 by A. Gregorio Rosales, DVM, MS, PhD, DACPV.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim 1: Gaita üzerinde tenyalar.

 

 

 

 

Resim 2: Bir otopsisi sonrasında gösterilen

bağırsak içinde yuvarlak solucanlar (Elanco Fotoğraflar)

 

Tavuk Hastalıkları ve Diğer Sağlık Sorunları YucelASI
Diğer yazıları

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar