Hayvancılık Haber

Hayvancılık Haber
 • Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içecek sanayinin gündemindeki konular ele alındı.
  Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinledi:Gıda ve içec
 • Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbirinden İlginç Konular 6. Gıda Güvenliği Kongresi’nde Ele Alınacak…
  Gıda Güvenliği Konusundaki Tüm Yenilikler ve Birbi
 • Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Araya Getirdi
  Bayer ‘Startup Day 2017’ ile Girişimcileri Bir Ara
 • Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
  Lely, robotik süt sağımının 25. yılını kutluyor
 • LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT Fuarı 20 – 23 Eylül, CNR Expo Yeşilköy
  LEZİTA EN SEVİLEN ÜRÜNLERİYLE EDT FUARI’NDA… EDT
 • “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜKETİMİ, AVRUPA’NIN SADECE ÜÇTE BİRİ KADAR”
  “ÜÇ TARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE’DE BALIK TÜK
 • Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
  Phoenix Simulator Dongle Emulator Download
 • Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta görücüye çıktı
  Türk levreği, çipurası ve alabalığı Hong Kong’ta g
 • PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİZİ ”
  PROF.DR.NEVZAT ARTIK:”YUMURTADA FİPRONİL KRİ
 • YAZ KURAKLIĞI BAL ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ
  YAZ KURAKLIĞI BAL ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ
Yum-Bir’den Üyelerine Yumurta Pazarlama Semineri
Yum-Bir’den Üyelerine Yumurta Pazarlama Semineri
Yum-Bir’den Üyelerine Yumurta Pazarlama Semineri  Yum-Bir ve Elanco işbirliği ile “Yumurta Pazarlamada Birliklerin Rolü: İngiltere” konulu seminer 20 Nisan 2017 tarihinde Ankara Hilton otelde yapıldı. Seminere Yumurta Üreticileri Birlik başkanları...
25 Nisan 2017 12:05
Font1 Font2 Font3 Font4

1 seminer haber (1)__m1d9e8dc8

Yum-Bir’den Üyelerine Yumurta Pazarlama Semineri 
Yum-Bir ve Elanco işbirliği ile “Yumurta Pazarlamada Birliklerin Rolü: İngiltere” konulu seminer 20 Nisan 2017 tarihinde Ankara Hilton otelde yapıldı. Seminere Yumurta Üreticileri Birlik başkanları ve üreticiler katıldı.
1 seminer haber (1)__7aad3f71

 Yum-Bir Başkanı Hasan Konya, ve   Elanco Ülke Müdürü İzzet Bilgin’in açılış konuşmaları ile başlayan seminer İngiltere Ulusal Yumurta Pazarlama Birliği   Başkanı ve Uluslararası Yumurta Komisyonu İngiltere temsilcisi Tom Willings’in sunduğu iki farklı tebliğ ile devam etti. Yum-Bir Başkanı Hasan Konya açılışta yaptığı kısa konuşmada, Türkiye yumurta sektörünün en zayıf halkasının pazarlama olduğunu, yumurta fiyatlarındaki dalgalanmaların üreticileri mağdur ettiğini ve istikrarı bozduğunu belirterek, Yum-Bir olarak planlı üretim ve ortak pazarlama konusunda bir yol   bulmaya çalıştıklarını söyledi.

1 seminer haber (1)__m2a969841

Yum-Bir Başkanı Hasan Konya

Elanco Ülke Müdürü İzzet Bilgin, konuşmasına Elanco’nun “Yaşamı Zenginleştiren Gıda ve Evcil Hayvanlar” vizyonundan bahsederek başladı.

 Dünyada artan nüfus ve gelir seviyesine bağlı olarak tüketicilerin daha fazla proteine ihtiyaç duyduğunu ve Elanco olarak gıda üreticilerine, veteriner hekimlere ve tüm gıda zinciri müşterilerine işlerini geliştirmeleri, tüketicilere güvenli, bol ve hesaplı gıda sunabilmelerine destek verdiklerini ifade etti.

1 seminer haber (1)__m663c4360

Elanco Ülke Müdürü İzzet Bilgin

Bu desteği verirken, sürekli olarak müşterilerin çeşitlenen ve değişen ihtiyaçlarına yönelik bir anlayışla hizmet ettiklerini belirtti:
“Tüketici eğilimlerinin pazarı yönledirdiği ve gıdada bilgi kirliliğinin et, süt ve yumurta tüketiminin önünde ciddi bir engel haline geldiği günümüzde, biz de Elanco olarak müşterilerimizin önündeki engelleri azaltmak ve katkı sağlamak üzere, Kasım 2016’da aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 11 ülkede bir araştırma gerçekleştirdik.
Şehirli ve yüksek eğitimli katılımcılar arasında yapılan araştırmada tüketicilerin gıda ürün etiketleri, tarımsal üretim yöntemleri, besin değeri ve çevresel etkileri gibi gündemdeki gıda ve beslenme konularına dair yaklaşımı ve bilgisi ölçüldü.
Sonuçlar şunları gösteriyor:
·         Dünyanın her yerinde ebeveynler, aileleri için en iyisini istiyor: Etiketleri araştırıyor, gıdaların nasıl üretildiğini, nereden geldiğini bilmek ve beslenme açısından dengeli öğünler hazırlamak istiyorlar.
·         “30 yıl önceye göre modern tarımın gıdalara olan etkisi nasıldır” şeklindeki bir soruya 4 Avrupa ülkesinden katılanlar, modern tarımın gıdalar üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını ve hatta olumlu etkisi olduğunu düşünenlerin oranı daha yüksek bulundu.  Türk tüketicilerinin çoğunluğunun ise gıda güvenliği, gıdaların besin içeriği ve gıda kalitesi bakımından durumun kötüleştiğine inandıkları ortaya çıktı.

Bu veriler, gerek tarım ve gerekse hayvansal protein üretiminde sunulan ürün kalitesi ve değeri ile ilgili bilgi tazelemeye ihtiyaç olduğu ortaya çıkmaktadır. Yani, sadece belli bir ürün markasının değil, hayvansal ürünlerin tüketiciler nezdinde pazarlanmaya ihtiyacı olduğu ortaya çıkıyor. Bu sayede bilgi kirliliği ile etkin bir mücadele mümkün. Bu çerçevede, İngiltere’de 1998’den beri başarıyla uygulanan, yumurta kalite sistemi ve ortak pazarlama örneği “Lion Code of Practice”uygulaması ile ilgili tecrübeleri dinlemek üzere bir seminer ve Türkiye için bir model geliştirilmesi amacıyla YUM-BİR ile ortak bir seminer planladık ve konuşmacı olarak İngiltere Ulusal Pazarlama Birliği Direktörü, Uluslararası Gıda Endüstrisi Danışmanı ve Stockwell Holdings, Agri Food Danışmanlık kurucusu, Tom Willings’i davet ettik.

1 seminer haber (1)__m6010c3fc

İngiltere Ulusal Pazarlama Birliği Direktörü, Uluslararası Gıda Endüstrisi Danışmanı ve Stockwell Holdings, Agri Food Danışmanlık kurucusu, Tom Willings

Konuşmasına İngiltere yumurta endüstrisi hakkında özet bilgi vererek başlayan Willings  “Lion Güvence” sistemi ve uygulama ilkeleri  ile birliklerin yumurta piyasasındaki rolü hakkında  ayrıntılı bilgiler verdi.
İngiltere yumurta endüstrisi Lion Güvencesi
60 yaşında olan “Lion” logosunun İngiltere Yumurta Pazarlama Kurulu’nun tescilli markası olduğunu belirten Willings, 1988 yılında İngiltere’de insanlarda görülen ve ölümle sonuçlanan yumurta kaynaklı Salmonella vakaları sonrasında bir gecede yumurta tüketiminin %30 azaldığını, sonraki 10 yılda ise 250 adet olan yumurta tüketimin 160 adete düştüğünü belirtti. Bu krizden ders çıkaran İngiliz üreticilerinin Lion güvence sistemini kurduklarını ve tüketicinin güvenini yeniden sağlandığını belirterek   konuşmasını sürdüren Willings, damızlık sürüleri, kuluçkahaneler, yarka çiftlikleri, yumurta çiftlikleri, paketleme üniteleri ve yem fabrikalarının sisteme dahil olduğunu söyledi.
Yumurta çiftliklerinde koruyucu antibiyotik kullanımını   yasaklayan sistem, tedavi amaçlı antibiyotik kullanımının raporlanmasını ve 15 haftada bir Salmonella testinin yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Paketleme istasyonlarında sadece sisteme dahil işletmelerin yumurtlamasının paketlemesine izin verilmekte  olup, yumurtanın üzerine son tüketim tarihini yazılmakta ve, yetiştirme sistemine göre yumurtalar farklı renklerde viollere konularak pazarlanmaktadır.
1 seminer haber (1)__5519ae62
Konuşmasının ilerleyen bölümlerinde İngiltere Yumurta Endüstrisi Konseyi (BEIC) hakkında bilgi veren Willings  1986 yılında kurulan BEIC’in yumurta endüstrisinin tüm yönlerini kapsayan 11 ticaret birliğinden oluştuğunu,  temel işlevinin  üyelerinin ihtiyaçlarını Hükümet, İngiltere Milletvekilleri Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu, ve diğer ticaret kurumları taşımak ve çözüm olduğunu ve İngiliz Yumurta Bilgilendirme Hizmeti’ni (BEIS) yürüttüğünü söyledi. BEIC aynı zamanda araştırma geliştirme çalışmalarına mali destek sağlamaktadır. BEIC İngiliz yumurta endüstrisini temsil eden ses olarak tanınmaktadır.
Üretici birliklerinin yumurta pazarlamada rolü nedir?
 Willings konuşmasının ikinci bölümünde Lion güvence siteminin başarılarından söz ederek üreticilerin   tüketicilerin endişelerini anlamaları gerektiğine vurgu yaptı.
Üretici birliklerinin   yalnızca üyelerinin desteklediği ölçüde etkili olabileceğini, tüketici güveninin ise bağımsız araştırma sonuçlarının kamu oyu ile paylaşılması ile oluşturulabileceğini, tüketici görüşlerine ve bilime değer verilmesi gerektiğini söyleyerek konuşmasını sürdüren Willings tüketicilere erişecek yayın alanlarının nasıl  oluşturulacağını  ve yumurtaya süper yiyecek olarak ün kazandırmanın önemini  yapılan çalışmaları örnek göstererek anlattı.
Konuşmasının son bölümünü küresel tüketici eğilimlerine ayıran değinen Willings, bitkisel proteinlere olan ilgi, çevre duyarlığı ve hayvansal proteinden uzaklaşmanın yumurtaya olası etkilerinden ve taşınabilir gıdalardan bahsederek yumurtanın kullanım alanlarının çeşitlendirilmesi ve fonksiyonel gıda özelliğinden yararlanılması gerektiğini söyleyerek bitirdi.
Tom Willings kimdir?
1 seminer haber (1)__m6f75a861
 Stockwell Holdings Ltd – Agri Food Danışmanlık, Uluslararası Gıda Endüstrisi Danışmanı, İngiltere Ulusal Yumurta Pazarlama Birliği Direktörü, Uluslararası Yumurta Komisyonu, İngiltere temsilcisi, İngiltere Yumurta Birliği üyesi.
Deneyim alanları: Birincil üretimden perakendeye tarımsal üretim koşullarının iyileştirilmesi, tarım sigorta değerlendirmeleri, değer esaslı fiyatlandırma, tedarik zincirinde farklılaşma, müşteri odaklılık ve tarımsal eğitim stratejileri..

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
hayvancilikhaber.com Bir ENFORMASYON MEDYA GRUBU Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Evcil Hayvanlar