20 Mayıs Dünya Arı Günü

0
2755

Yeryüzünde en ağır çalışan canlılar arasında olan arılar yüzyıllardır insanlara, bitkilere ve çevreye faydalı işler yapmaktadır. Arılar ve diğer tozlayıcılar Polenleri bir çiçekten diğerine taşıyarak sadece meyve, kuruyemiş ve tohumların bol üretimi değil aynı zamanda beslemeve gıda güvenliğinin daha çeşitli ve en iyi kalitede olmasını mümkün kılmaktadır.

Arı, kuş ve yarasa gibi tozlayıcılar dünya çapında önde gelen 87 gıda ürününün çıktısı olan dünyanın mahsül üretiminin %35’ini etkilemektedir ve dahası birçok bitki kökenli ilaçları etkilemektedir. Küresel çapta insan gıdası olarak kullanılan meyve ve tohum üretiminin en az ¾’ü tozlayıcılara bağımlıdır (bağlıdır).

“Arı İçin Rezerve: Arıcılık ve Arı Çeşitliliğinin Kutlanması”

20 Mayıs 2022, 13:00–14:45

Arı koruma geçimleri ve iyi yaşamaları arıya bağlı olan milyonlarca arıcının yürüttüğü dünya çapında ve küresel bir faaliyettir. Vahşi tozlayıcılar ile birlikte arılar biyoçeşitliliğin sürdürülmesi, birçok bitkinin üretimi ve yaşamının garanti altına alınması, ormanların yenilenmesinin desteklenmesi, iklim değişikliğine adaptasyon ve sürdürülebilirliğin teşvik edilmesi, tarımsal ürünlerin miktar ve kalitelerinin geliştirilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Bu yıl FAO Dünya Arı Günü sebebiyle “Arı İçin Rezerve: Arıcılık ve Arı Çeşitliliğinin   Kutlanması” teması adı altında özel bir gündem ile kutlama yapacaktır.

Gündem FAO Genel Müdürü QU Dongyu’nun dünya çapında arı ve tozlayıcı uzmanları ve uygulayıcılarına video mesajı le açılacaktır. Gündem arıların geniş çeşitliliğinin öneminin farkındalığı ve sürdürülebilir arı koruma sistemleri, onların gıda sistemleri ve geçim kaynaklarına katılarında karşılaştıkları tehdit ve zorluklarla devam edecektir.

Gündem İngilizce, Fransızca İspanyolca, Arapça, Çince ve Rusça dillerine çevrilecektir.

FAO: https://www.fao.org/world-bee-day/en/

 

“Şimdi arıları ve onların yaşamları ve sistemlerini nasıl destekleyebiliriz, dönüşüm ve desteklemeyi yeniden düşünme zamanıdır.”

Neden Dünya Arı Günü?

Her yıl Dünya Arı Gününü kutlayarak, arı ve diğer tozlayıcıların dünya ve insan sağlığını korumak için oynadığı başlıca rol ve bugün karşılaştıkları birçok zorluğa karşı farkındalığı artırabiliriz. Biz bu günü 2018 yılından beri, Slovenya Hükümetinin çabası ve Dünya Arıcılık Örgütünün desteği ile kutluyoruz ve bu BM Genel Kurulu’nun 20 Mayıs’ı Dünya Arı Günü olarak ilan etmesine neden olmuştur.

Bu tarih modern arıcılığın öncülerinden olan Anton Jansa’nın doğum günü anısına seçilmiştir. Jansa arıcılığın önemli bir tarımsal faaliyet olduğu ve geleneksel-köklü geçmişi olan Slovenya’da arıcı bir ailede dünyaya gelmiştir.

Bugün arılar, tozlayıcılar ve diğer birçok böcekler bolluk içerisinde azalmaktadır. Bu gün ister hükümet için çalışan ister kuruluşlar-sivil toplum örgütleri-ilgili vatandaş olan bizlere tozlayıcıların ve yaşam alanlarının korunması ve genişletilmesi, onların sayılarının ve çeşitliliğinin artırılması ve arıcılığın gelişiminin sürdürülebilirliğinin desteklenmesi için hepimize bir fırsat sunmaktadır.

 

Tarihten Günümüze Dünya Arı Günü: 

20 May 1734 – Anton Jansa’nın Breznica, Slovenya’da doğumu. Anton Jansa uzun yıllar arıcılık yapan bir ailede dünyaya gelmiş ve modern arıcılığın öncülerinden olmuştur. Arılar komşu çiftçilerle köyde toplanarak, çiftçilik ve arıcılık uygulama tartışmaları yapılan sık sık konuşma konusu olmuştur.

1766 – Anton Avrupa’da ilk arıcılık okuluna kaydolmuştur.

1769 – Janša tam zamanlı arıcı olarak çalışmıştır.

1771 – Almanya’da Arıcılık tartışmaları kitabını yayınlanmıştır.

2016 – FAO Avrupa Bölgesel Konferansında Slovenya Hükümeti tarafından her yıl 20 Mayıs’ın Dünya Arıcılık Günü olarak kutlanması önerilmiştir.

2017 – Dünya arı Günü Teklifi 40. FAO Konferansı Oturumunda gündeme alınması için sunuldu.

2017 – 20 Mayıs Dünya Arı Günü BM Genel Kurulunda oybirliği ile kabul edildi.

20 May 2018 – Dünya Arı Günü ilk kez kutlandı.

 

Konu hakkında detaylı bilgi için:

https://www.fao.org/pollination/en/

https://teca.apps.fao.org/teca/en/categories/Beekeeping

*Bu çeviri, Türk Veteriner Hekimleri Birliği için Veteriner Hekim Dr. Hasan Hüseyin ŞENYÜZ tarafından yapılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz