Tarım ve Gıda’ya özel Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulu geliyor !

0
127

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gıda, Tarım, Orman ve Hayvancılık ile Sağlık ve Sosyal Politikalar Kurulları oluşturuyoruz” dedi.

Tarım ve Gıda’ya özel Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulu geliyor !

Tarım ve Gıda’ya özel Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulu geliyor !

Cumhurbaşkanlığı Politika Kurullarının ikisinin yapısında değişikliğe gidileceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gıda, Tarım, Orman ve Hayvancılık ile Sağlık ve Sosyal Politikalar Kurulları oluşturuyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından koronavirüs ile mücadeleye ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Politika Kurullarının ikisinin yapısında da değişiklik yapılacağını bildirdi. Erdoğan, “Gıda, Tarım, Orman ve Hayvancılık ile Sağlık ve Sosyal Politikalar Kurulları oluşturuyoruz. Daha önce Sağlık ile Gıda aynı kurul, Sosyal Politikalar ise müstakil bir kurul olarak çalışıyordu” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından Huber Köşkü’nde basın açıklaması yaptı.

Tarım ve Gıda’ya özel Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulu geliyor !

Toplantıda ele alınan konular ve Koronavirüs ile mücadeleye dair açıklamalarda bulunan Erdoğan, toplantıda koronavirüs salgınıyla ilgili özellikle ekonomik gelişmeleri ve güvenlik konularını da değerlendirdiklerini söyledi.

“Parayla maske satışı yasak”

Kovid-19 hastalığı ile mücadele kapsamında alınan tedbirleri dile getiren Cumhurbaşkanı, “Valiliklerimiz e-devlet ve PTT aracılığıyla talep eden tüm vatandaşlarımıza ücretsiz maske dağıtımına başladık, başlıyoruz, devam edeceğiz. Burada şunu da açıkça söyleyeyim: Kesinlikle parayla maske satışı yasaktır. Marketlerde verilen maskeler de ücretsizdir. Salgın bitene kadar vatandaşlarımızın tamamına yetecek maske stokumuz ve üretim planlamamız vardır. Devlet olarak tüm vatandaşlarımıza ücretsiz şekilde maske ulaştırmakta kararlıyız” dedi.

Tarım ve Gıda’ya özel Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulu geliyor !

İstanbul’a iki salgın hastanesi kurulacak

Test sayısında günlük 20 bini geçerek hastaları tespit ve virüsün yayılmasını engelleme konusunda önemli bir eşiğin daha aşıldığının altını çizen Erdoğan, “Hastanelerimizde teşhis ve tedavi konusunda herhangi bir sıkıntımız yoktur. Şu ana kadar hem sağlık hizmetleri hem gıda ve temizlik malzemeleri tedariki hem de kamu güvenliği bakımından hamdolsun kayda değer bir meseleyle karşılaşmadık. Bu arada yoğun bir çalışmayla Yeşilköy Atatürk Havalimanı’nın alanında bin odalık hastanenin orada şu anda bir plan-proje çalışması hızla devam ediyor, aynı şekilde Sancaktepe’deki havaalanının olduğu kısmı da yine bin odalık hastaneyi yapıyoruz ki, bunları süratle 45 gün içerisinde bitireceğiz” diye konuştu.

Tarım ve Gıda’ya özel Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulu geliyor !

İşletmelere destekte kriter, istihdamın sürmesi!

Koronavirüs ile mücadelede alınan tedbirler nedeniyle çalışmaya ara veren işletmelerin istihdamı korumaları şartıyla kısa çalışma ödeneğinden vergi ötelemesine ve krediye kadar her türlü araçla desteklendiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“İstihdamın sürmesi en büyük kriterimizdir. Bu şartla üretimine ara veren veya azaltan işletmelerimizdeki çalışanlarımızın ücretlerinin asgari ücreti geçmeyecek şekilde 3’te 2’sini devlet olarak biz ödüyoruz. Bu ödemeleri de doğrudan çalışanlarımızın hesabına yatırmak suretiyle gerçekleştiriyoruz. Aldığımız tedbirlerle 2 milyondan fazla mükellefin muhtasar, KDV ve prim ödemelerini altı ay erteledik. Gelir Vergisi mükellefi 2 milyona yakın vatandaşımız mücbir sebep hâli kapsamına alınmıştır. Firmalara ve gerçek kişilere kredi ödemelerini asgari üç ay erteleyebilmeleri için finansman desteği sağlıyoruz. Kamu bankalarımız müşterilerine pek çok kolaylık ve destek sağlıyor. Kredi geri ödemelerindeki süreyi 90 günden, 180 güne çıkartarak takip sürelerini uzattık. İhracatçılara stok finansman desteği vererek üretimlerini sürdürmelerini teşvik ediyoruz.

Tarım ve Gıda’ya özel Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulu geliyor !

KOSGEB desteklerinde geri ödemelere de erteleme geldi

Kredi Garanti Fonu’nun destek rakamını ve kapasitesini arttırdık. Belediyelerin salgınla mücadelesine destek vermek için vergi payı ödemelerinden yapılan kesintileri üç ay süreyle kaldırarak bu kurumlarımıza 3 milyar liralık kaynak sağladık. Vergi, sigorta ve kredi geri ödemelerine sağladığımız kolaylıklara bir yenisini daha ekliyoruz. KOSGEB geri ödeme desteklerinden faydalanan 136 bin işletmemize Nisan, Mayıs, Haziran ayları itibariyle yapacakları banka kredi ödemelerini de erteleme imkânı sağlıyoruz. Bu ertelemeden kaynaklanacak maliyeti KOSGEB üstlenecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz