3. GLOBAL GASTROEKONOMİ ZİRVESİ’NE GERİ SAYIM..

0
3432

Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği’nin (TURYİD) düzenlediği 3. Global Gastroekonomi Zirvesi, 11 Mayıs’ta Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.  

TURYİD’in Türkiye’den ve diğer ülkelerden sektör profesyonellerini, gastronomi meraklılarını ve alanında çığır açan isimlerini bir araya getireceği 3. Global Gastroekonomi Zirvesi’ne günler kaldı. Zirve, ağırlama endüstrisine global ölçekte bir bakış getirerek, kayıplar, kazançlar ve fırsatlarla dolu yeni bir dönemi birlikte karşılamaya ve geleceği hep birlikte yeniden kurgulamaya hazırlanıyor. En üst düzeyde stratejilerin geliştirilmesine destek olmak, bu toprakların ürünlerini dünya ile buluşturabilmek, başarılı markalarımızı dünyaya açabilmek ve birlikte büyümek için gastronomi dünyasına adına bir fırsat sunacak.

  1. GLOBAL GASTROEKONOMİ ZİRVESİ İÇİN

GERİ SAYIM BAŞLADI!

Neler Konuşulacak?

Dünyadan ve Türkiye’den birçok katılımcının ve konuşmacının yer alacağı zirvede dört ana başlık üzerinde durulacak. “Derin Bakış”, “Sürdürülebilirlik Hemen Şimdi!”, “Yeni Çağın Kıyısında Dönüşüm!”, “Gastronominin Ekosistemi” başlıklarında gastronominin dünü, bugünü ve yarını masaya yatırılacak.

Zirvede, TURYİD Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer, “Derin Bakış” başlığında açılış konuşması yapacak. Tüm gün sürecek zirvede uluslararası konuşmacılar arasında Fransa Yemek Kültürleri ve Mirası Misyonu Direktörü Pierre Sanner, Keane Brands’ın Grup Stratejisi Direktörü Stefan Breg ve Sürdürülebilir Restoranlar Derneği (SRA) Genel Müdürü Juliane Cailloute gibi isimler yer alacak. Gastronominin sunduğu avantajlarla, bir kaldıraç görevi görerek Türkiye’de bu sektörün hak ettiği yere gelmesini ve gastronominin potansiyelinin açığa çıkarılmasını hedefleyen zirvede Türkiye’den de birçok isim konuşmacı olarak bulunacak. “Sonuçlar Çağında Dip Dalgalar” başlığıyla Akan Abdulla, “Gastroekonomi Konuşmaları” başlığıyla İrfan Donat, Prof. Emre Alkin ve Tansu Yeğen ve “Metaverse Aleminde Gastronomi Dünyasını Neler Bekliyor?” başlığıyla Esen Girit Tümer zirvede konuşacak isimler arasında yer alıyor.

Zirvede başlıklarına göre diğer konuşmacılar ise şu şekilde: “Derin Bakış” başlığında Katharina Unger, Feyzan Ersinan, Hamdi Akın, Vedat Aşçı, Gözdem Gürbüzatik, Levent Kömür; “Sürdürülebilirlik Hemen Şimdi!” başlığında Gökmen Sözen, Sinem Türüng, Yılmaz Tokgöz, Hasan Yeşilyurt, Kıvılcım Pınar Kocabıyık, Hardeep Rehal, Elif Boyner ve Ali İspahani;  “Yeni Çağın Kıyısında Dönüşüm!” başlığında İlker Baydar, Merve Tezel ve Bill Knot; ve son olarak “Gastronominin Ekosistemi” başlığında Murat Kolbaşı, Sema Güral Sürmeli, Melih Şahinöz, Maksut Aşkar, Murat Öztiryaki, Ebru Baybara Demir, JP McMahon, Berrin Bal Onur, Neşe Aksoy Biber, Müge Akgün, Yücel Özalp, Nuri Develi ve Murat Güllü..

TURYID Hakkında

TURYİD, Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği, 2003 yılında dünyada hızla gelişen gastronomi dünyasına paralel olarak sektörü ilk kez bir araya getirmek ve yeme, içme ve eğlence endüstrilerinin sorunlarına çözümler üretmek temel fikirleri ile kurulmuş öncü bir sivil toplum yapısıdır. Gastronominin tarımdan başlayarak ihracat, turizm, ülke markası, diplomasi ve kültüre olan katkısını GastroEkonomi başlığı ile ilk kez gündeme taşıyan ve gastronominin sosyal boyutlarını görünür kılan bir misyonla ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Pierre Sanner Fransa Yemek Kültürleri ve Mirası Misyonu Direktörü

“Gastronomi mirasının geliştirilmesi ve geleceğe aktarılması ulusal ve uluslararası boyutta çok disiplinli bir kültürel alan oluşturulmasıdır.’’

Fransız gastronomik yemeğinin UNESCO tarafından Kültürel Miras olarak tescillenmesi ile yetinmeyen Pierre Sanner, Gastronomi Şehirleri Rotasını genişleterek bu şehirlerde gastronomik deneyim ve eğitim alanları oluşturuyor. Sadece turizm amaçlı değil; gıda ve deneyim meraklıları, araştırmacılar, tasarımcılar, üreticiler,  çocuklar ve öğretmenler, sanatçılar, yabancı öğrenciler ve elbette gezginler için…

Gastronomi Şehirleri Rotası kurgusunda Dijon, Tours, Bordaux, Lyon ve Paris-Rungis ilk kez gastronomik miras olarak konumlandırılıyor ve UNESCO tarafından onaylanan yönetim planı, eğitim, dokümantasyon ve araştırma çalışmaları yoluyla iletişimi teşvik etmeyi ve büyük ulusal kültürel etkinliklere entegrasyonu amaçlayan eylemlerin uygulanması yönünde çalışmalar yapıyor.

Stefan Breg

Keane Brands’ın Londra, Dubai ve Bangkok’ta Keane stüdyoları için stratejik F&B danışmanlığı, master planlama ve konsept geliştirme konularında liderlik sağlayan Grup Stratejisi Direktörüdür. Marriott Orta Doğu ve Afrika F&B Kıdemli direktörlüğü görevinde bulunmuştur. Dünyaca tanınmış, Buddha Bar, Hakkasan, Pierre Gagnaire, Toro Toro, China Grill ve Spice Market, Sheraton Mall of Emirates’te Besh Turkish Kitchen dahil Stefan’ın, kendi adına 300’den fazla F&B konsepti bulunmaktadır. Ayrıca SE Asya, Hilton (Avrupa) ve E&Y Consulting’de IHG ile çalışmıştır. Emirates Akademisi’nde konuk öğretim görevlisidir. Caterer / Hotelier dergisi tarafından Orta Doğu Restaurant Gücü listesinde 4 numara olarak gösterilmektedir.

Juliane Cailloute

Jamie Oliver’ın İngiltere genelinde okul yemeklerini ve yemek eğitimini iyileştirme programlarını beş yıl yürüttükten sonra 2016 yılından bu yana Sürdürülebilir Restoran Derneği SRA’da görev alıyor. Dünya çapında çevresel olarak onarıcı ve sosyal olarak ilerici bir konaklama sektörüne yönelik değişimi hızlandırma amacıyla çalışıyor. Stratejik ortaklıklar ve kampanyalar tasarlamak ve geliştirmek, SRA ağını büyütmek hedefleri arasındadır.

Juliane, Ocak 2021’de SRA’nın Genel Müdürü oldu ve sektörü daha iyi bir şekilde inşa etmek ve ağını küresel olarak büyümek için çalışıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz