Sahte ‘helal’ belgesi olan ürünlerin yurda girişine engel..

0
3321

PİYASA- ANALİZ

 

İthalatçı firmalara UYARI,

Sahte ‘helal’ belgeli ürünlerin yurda girişine engel..

 


Helal Akreditasyon Kurumu (HAK), helal belgesi düzenleyen kurumların akreditasyonunu mecburi hale getiren kanunun geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girdiğini belirterek, bahse konu tarihten sonra iç piyasaya ürün sunacak ithalatçı firmaları uyardı.

Helal Uygunluk Belgeli Ürünlerin İthalatına İlişkin Yönetmelikte yapılan düzenleme ile birlikte, ”helal” belgesi sahte olan ürünlerin yurda girmesi engellenecek. Düzenleme tüketicilerin hataya düşmesinin önüne geçilmesini hedefliyor.

 

Sahte 'helal' belgesi olan ürünlerin yurda girişine engel..

Helal Uygunluk Belgeli Ürünlerin İthalatına İlişkin Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlükte olacak.

Süreç, Helal Akreditasyon Kurumu tarafından yetkili kılınmış kurumların takibinde olacak. Helal akreditasyonu yapılmamış ürünlerin ülkeye girişi engellenecek.

Buna göre, ithalat işlemleri sırasında gümrük idaresi ile Helal Akreditasyon Kurumu yetkilileri işbirliği yapacak.

 

Sahte ‘helal’ belgesi olan ürünlerin yurda girişine engel..

Ürünün iç veya dış ambalajında helal işareti, markası, damgası dahil herhangi bir helal ibaresi tespit edilen ürünlere ilişkin şüphe hasıl olması halinde durum Helal Akreditasyon Kurumu’na bildirilecek.

 
Helal Akreditasyon Kurumu’na (HAK) göre, Resmi Gazete’nin 4 Haziran 2022 tarihli sayısında yayımlanan kanun değişikliği sonucu, ithal edilenler de dahil iç piyasaya arz edilecek ürün ve hizmetlere yönelik helal belgesi düzenleyen tüm kuruluşların bir yıllık geçiş sürecinin ardından Kurum tarafından akredite edilmesi zorunluluk haline getirildi.Sahte 'helal' belgesi olan ürünlerin yurda girişine engel..

“Helal” olarak belgelendirilmesi gönüllülük esasına dayalıdır..


Tüketicilerin erişimine sunulacak ürün ve hizmetlerin “helal” olarak belgelendirilmesi gönüllülük esasına dayalı şekilde devam edecek ancak kanunla bu belgeleri verecek kuruluşların, uluslararası standartlar seviyesinde faaliyet gösterdiklerinin doğrulanması için HAK tarafından denetlenip akredite edilmesi gerekiyor.

“Helal” etiketlerinin, yetkin, tarafsız ve denetlenmesi ile tüketici korunacak..


 
Düzenlemeyle tüketicilerin market raflarında eriştikleri ürünlerin üzerinde gördükleri “Helal” etiketlerinin, yetkin, tarafsız ve denetlenmiş kuruluşlarca düzenlenmesi ve tüketicilerin bu ürünlerle ilgili yanıltılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

 
HAK, 2022 yılı boyunca uygunluk değerlendirme kuruluşları, üniversiteler, yetkili kamu kuruluşları ve ayrıca reel sektörün önde gelen imalatçı, ihracatçı ve ithalatçı firmalarıyla bir araya gelerek kanunu anlattı.

Helal belgeli ürünler için ‘tarih’ uyarısı.!

Ayrıca, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği gibi sektörün en büyük sivil toplum kuruluşlarıyla temas kuruldu. Özel sektöre, kanun değişikliğinin amacı, yürürlük detayları ve gelecek dönemdeki yansımalarına ilişkin bilgilendirmede bulunuldu.Sahte 'helal' belgesi olan ürünlerin yurda girişine engel..

Türkiye’de dolaşıma sokulacak ürünlere yönelik bir helal sertifikası


Yapılan hatırlatmaya göre, özellikle ithal edilerek Türkiye’de dolaşıma sokulacak ürünlere yönelik bir helal sertifikası düzenlenmişse bunların HAK’ın akredite ettiği güvenilir kuruluşlardan temin edilmesi önem taşıyor. Aksi takdirde bu ürünleri ithal edecek işletmeler, Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin ilgili hüküm ve ilkelerine göre idari para cezasına tabi olabilecek.

helal belgelendirmeye ilişkin bilgilendirme seminerleri de düzenliyor


Öte yandan, HAK, TOBB ile işbirliği içinde oda ve borsaların ev sahipliğinde kanuna ve helal belgelendirmeye ilişkin bilgilendirme seminerleri de düzenliyor.Bu seminerler, diğer illerde de devam edecek.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz