Yumurta İçin Yaratılan Antibiyotik Krizi..

0
76

GÜNCEL

 

 

Tayvan’a yapılan  ihracatta,

Yumurta İçin Yaratılan Antibiyotik Krizi..

 

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit“Tayvan 2023 yılında ilk kez ihracat yaptığımız bir ülke. Tayvan’a ihraç edilen yumurtaların bir partisinde Türkiye’de 20 yıldır yasak olan nitrofuranslar antibiyotik grubuna rastlanmasının şaşkınlığını yaşıyoruz.”dedi.

Türk yumurta sektörünün modern tesislerde üretim yaptığına dikkat çeken Girit, Türkiye’nin dünya genelindeki en güçlü oyunculardan biri olduğunu ve ihracatta dünyada ilk üç ülke arasında yer aldığını belirtti..

. Yumurta ihracatında ilk kez Tayvan’a 8,1 milyon dolarlık ihracat yapan Türkiye, bu pazarda beşinci sıraya yerleşti.
. Yumurta ihracatında ilk kez Tayvan’a 8,1 milyon dolarlık ihracat yapan Türkiye, bu pazarda beşinci sıraya yerleşti.

Yumurta İhracatında Antibiyotik Krizi…

Türkiye’den Tayvan’a yapılan yumurta ihracatında kanserojen nitrofuran antibiyotik kalıntılarına rastlanması, sektörü endişelendirdi. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ihracat öncesi sıkı denetimler gerçekleştirdiğini belirterek, yasaklı antibiyotiğin kaynağının araştırılmasını talep etti. Girit, konunun incelenmekte olduğunu ve sonuçlar netleştikçe kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşılacağını vurguladı. Yanlış yapanların en ağır şekilde cezalandırılmasını isteyen Girit, sektörde “çürük yumurtaların ayıklanması” gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin yumurta ihracatındaki başarısına gölge..

Türk yumurta sektörünün modern tesislerde üretim yaptığına dikkat çeken Girit, Türkiye’nin dünya genelindeki en güçlü oyunculardan biri olduğunu ve ihracatta dünyada ilk üç ülke arasında yer aldığını belirterek “Tayvan 2023 yılında ilk kez ihracat yaptığımız bir ülke. Tayvan’a ihraç edilen yumurtaların bir partisinde Türkiye’de 20 yıldır yasak olan nitrofuranslar antibiyotik grubuna rastlanmasının şaşkınlığını yaşıyoruz. Bu istisnai durumun Türkiye’nin yumurta ihracatındaki başarısını gölgelememesi gerektiğine inanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Irak’ın 40 milyon dolarlık yumurta talebi..

Ocak – Haziran döneminde 41 ülkeye 195 milyon 350 bin dolarlık yumurta ihraç eden Türkiye, geçen yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 9 artırdı. En yüksek ihracatı 48 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri’ne gerçekleştiren Türk yumurta ihracatçıları, Irak’ın 40 milyon dolarlık talebiyle ikinci sırada yer aldı. Katar ise 16,3 milyon dolarlık yumurta ithalatıyla üçüncü sıraya yerleşti. Yumurta ihracatında ilk kez Tayvan’a 8,1 milyon dolarlık ihracat yapan Türkiye, bu pazarda beşinci sıraya yerleşti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz