Hibeli Buzağı Kulübesi Projesi.

0
1851

HAYVANCILIK

Buzağı bakım ve beslenmesine Yüzde 70,

Hibeli Buzağı Kulübesi Projesi.

Buzağı bakım ve beslenmesine gösterilen özen ve bu konudaki başarı, gelecekte sürünün devamı ve ilerlemesinin temelini oluşturuyor.

Hibeli Buzağı Kulübesi Projesi.Süt sığırcılığında buzağıların bakım ve beslenmeleri sürü yönetiminin en önemli ve vazgeçilmez öğelerinden biri. Buzağı bakım ve beslenmesine gösterilen özen ve bu konudaki başarı, gelecekte sürünün devamı ve ilerlemesinin temelini oluşturuyor.

Yapılan dağıtım törenine Isparta Valisi Aydın Baruş, Yalvaç Kaymakamı Haluk Şimşek, Şarkikaraağaç Kaymakamı Talha Atılay Teymur, Yalvaç Belediye Başkanı  Halil Hilmi Tütüncü, Şarkikaraağaç Belediye Başkanı İsa Çarkacı, İl tarım ve Orman Müdürü Bayram Demir ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılan % 70 hibeli “ Buzağı Kulübesi Projesi” kapsamında Yalvaç ve Şarkikaraağaç  ilçelerinde 89’ar adet olmak üzere toplamda 100 yetiştiriciye 178 adet buzağı kulübesi dağıtımı gerçekleştirildi


Isparta Valisi Aydın Baruş ilçelerde düzenlenen törenlere katılarak yetiştiricilere buzağı kulübelerini teslim etti. İlk olarak Yalvaç Tarım ve Orman Müdürlüğü’ndeki törene katılan Vali Baruş yüzde 70 hibeli projenin 1 milyon 500 bin TL’lik kısmın Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hibe edildiğini belirterek 346 bin TL’lik kısmının ise yetiştiriciler tarafından karşılandığını söyledi.

Isparta Valisi Aydın Baruş konuşmasında özetle “Büyükbaş hayvancılığa gönül vermiş, bu konuda geçimini sağlamak üzere çalışmalarda bulunan, çoluğuyla çocuğuyla ailesiyle rızkını peşinde koşup zahmetli bir uğraş veren kıymetli hayvan yetiştiricilerimize bu kulübeleri teslim etmenin sevincini yaşıyoruz. Bundan sonra buzağılarını çok daha sağlıklı koşullarda yetiştirsinler. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde çok önemli bir husustur bu çünkü buzağılar sağlıklı ortamlarda bakılmazsa maalesef bir çoğunu kaybediyoruz. Bu da çok büyük bir kayıptır. Çünkü zaten hayvan yetiştiricisinin esas geçimine katkı sağladığı alan hayvanlarından elde ettikleri bu buzağılar ve onların yetiştirilmesi sonucu elde ettikleri gelir. Dolayısıyla bu dağıtacağımız buzağı kulübeleri buzağıların daha sağlıklı ortamda yetiştirmeleri bakımından ciddi bir katkı sağlayacaktır. Bu dağıtılacak kulübeler 20 baş ve altı sayıda hayvan varlığına sahip olan çiftçilerimize veriliyor. Burada da maksat daha küçük üreticilerimiz bu imkandan yararlanmasıdır. Sadece büyükbaş hayvancılığı değil küçükbaş hayvancılığı da teşvik ediyoruz.  Yine küçükbaş hayvancılık yapan yetiştiricilerimize Damızlık Birliğimiz vasıtasıyla da inşallah çobanların barınabileceği konteyner dağıtımını gerçekleştireceğiz. Bundan sonraki süreçte de hayvancılığın daha sağlıklı koşullarda yapılması ve hayvancılık yapan vatandaşlarımızın daha sağlıklı koşullarda barınması için elimizden gelen çabayı göstereceğiz” dedi.
Hibeli Buzağı Kulübesi Projesi.

Konuşmaların ardından Vali Baruş ve programa katılan protokol üyeleri yetiştiricilere buzağı kulübelerini teslim etti.

Vali Baruş ilçede son olarak Yalvaç Ziraat Odası’nı ziyaret ederek burada üyelerle bir araya geldi bir süre görüş alış verişinde bulundu.

Buradan Şarkikaraağaç ilçesi Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde düzenlenen Buzağı Kulübesi teslim törenine geçen Vali Baruş, burada yaptığı konuşmada yetiştiricilerin ve çiftçilerin bulundukları yerlerde geçimlerini sağlamalarını arzu ettiklerini belirterek tarımın ve hayvancılığın tüm alanlarına destek olmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Vali Baruş, “Büyükbaş hayvancılıkta buzağıların sağlıklı ortamda barındırılması çok çok önemli. Çünkü gerek ahır koşullarından gerekse mekânsal yetersizliklerden dolayı sağlıksız ortamlarda bulunan buzağıların erken çağda zehirlenmesi veyahut hastalık bulaşması nedeniyle çok sayıda hayvanı kaybediyoruz bu da çiftçimiz açısından çok büyük bir kayıp. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve Tarım ve Orman Bakanlığımızın desteklediği projede de böyle bir amaç ortaya konuldu.
Hibeli Buzağı Kulübesi Projesi.Bu projeyi başından beri takip ediyorum. Kulübeler buzağılara sağlıklı bir ortam sağlayacak, kulübelerin altlarında hayvanın nemden ve soğuktan etkilenmemesi tabakalar yer alıyor, ayrıca yemlik ve suluk aksamı da var böylece buzağılar sağlıksız durumlardan etkilenmeden, hastalığa kapılmadan güzel bir ortamda büyüyerek yetişkin hayvanlar olacaklar ve çiftçimize hizmet verecekler. Biz hem Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak hem Özel İdare olarak hem Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı olarak hayvancılık desteklerimizi sürdürüyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Baruş ve programa katılan protokol üyeleri yetiştiricilere buzağı kulübelerini teslim etti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz