Gemilerdeki BİNLERCE hayvan Türkiye’de..

0
24

Et fiyatları düşecek!

Gemilerdeki BİNLERCE hayvan Türkiye’de..
Son birkaç haftadır et fiyatları düşmeye başladı. Et fiyatlarının yükselmesini bekleyen fırsatçıların da moralleri düştü. 20 bin hayvan gemiyleTürkiye’de..
Gemilerdeki BİNLERCE hayvan Türkiye’de..
Karkas et fiyatındaki köpük gün geçtikçe azalıyor. Fiyatların daha da düşmesi bekleniyor.Animal Dergisi’nde daha önce de yazmıştık. ESK’nın hayvan yüklü gemileri yolda pederpey geliyorlar diye. Sadece bu gelen gemide bile  20 bin besilik hayvan var. Bu kadarlamı mı kalacak acaba ? Tabiki değil. Açıklamalara göre. Brezilya ve Uruguay’dan yola çıkan başka gemilerde yolda ve devamı da olacak. Yani ESK’nın piyasayı dengeleme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Piyasada kurban öncesi ette fiyatlar yükselir söylemleri konuşulurken, öyle olmadığı bazı kesimlerce ifade ediliyor bile..

” ESK vakıflara uygun fiyattan kurbanlık hayvan veriyor.. Vakıflar da bu yıl kurban bedellerini erken ve fırsatçıların beklediği rakamlardan düşük açıkladı.  Bu arada bu yıl kurbanda hayvan sıkıntısı beklenmiyor.” diye paylaşımlar sektör temsilcileri tarafından yapılırken; beyaz ette Mayıs 2024’ten itibaren geçerli olan
ihracat yasağınında önümüzdeki yılbaşına kadar süreceğinin bildirilmesi sektöründe kaygıyla izleniyor.

Fiyatlarda indirim olacağı varsayımıyla beyaz ette yapılan bu düzenlemenin üzerinden günler geçmesine rağmen, perakende satış noktalarında beyaz et ürünlerinin fiyatlarında dikkate değer bir fiyat değişimi olmadığı ifade ediliyor.

Kanat/but/göğüs/pirzola gibi ürünlerin fiyatlarında kısmi değişim olsa da bir bütün olarak değerlendirildiğinde pek bir değişim olmadığı söyleniyor.

Şimdi “en azından artış hızı durdu” denilebilir. Ancak bunun da kısa-orta vadede çok mümkün olmadığı kaydediliyor. Beyaz et, özelliği itibarıyla planlı çalışmak zorunda olan bir sektör. Yani üretim projeksiyonları; ihracat ve iç tüketim birlikte hesaplanarak oluşturuluyor

Üretim azaldıkça fiyatlar yükselişe geçecek

Sektörde faaliyet gösteren sanayiciler, bu dönemde ihracat yasağına bağlı olarak fiyatların geri gitmediğini, bir süredir sabit olduğunun altını çizerken, bir süre sonra kümeslere daha az civciv konulacağını bunun da üretim miktarında azalışa yol açacağını kaydediyorlar.

Önümüz yaz mevsimi ve başta piknikçiler olmak üzere beyaz et sektörüne talepte artış olacak. Yanı sıra lokantaların da kırmızı ete göre daha ucuz olduğu gerekçesiyle menülerinde beyaz et miktarını artırmaları da bir süredir talebin yüksek seyretmesine yol açıyordu.

Başka bir ifade ile büyük işletmelerin daha az üretim yapması, talebin pik noktaya ulaştığı süreçte beyaz et fiyatlarda yeni artışlar olacağı endişesini de beraberinde getiriyor.

Bu endişeyi duyanlar kırmızı et fiyatlarının aşırı yüksek olduğu dönemde süt para etmediği için dişi hayvanların kasaba gönderilmesini hatırlatıyor ve bugün kırmızı et sorunu çözülmediği gibi katlanarak arttığına dikkat çekiyorlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz