AGROEXPO Fuarı 19. kez BAŞARIYLA TAMAMLANDI

0
25

AGROEXPO 19. kez sektörü araya getirdi.

Tarım ve hayvancılıkta KALPLER ATTI

Tarım ve hayvancılık sektörü, AGROEXPO Uluslararası Tarım, Hayvancılık ve Tavukçuluk Fuarı’nda 19. kez bir araya geldi.

İzmir’de toplam 330 bin metrekare alanda düzenlenen AGROEXPO Uluslararası Tarım, Hayvancılık ve Tavukçuluk Fuarı’nda arıcılık, bitkisel üretim, canlı hayvan, fidancılık, gübre, hayvancılık, sulama sistemleri, süt teknolojileri, tohumculuk, traktörler, tarım makineleri, kanatlı sektörü ve yedek parça firmaları yer aldı.

Ticaret Bakanlığı ve Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonu ile ikili görüşmelerin yapıldığı ifade edilen organizasyona 100 ülkeden yaklaşık 500 yabancı katılımcı ile toplam 300 bin ziyaretçi katıldığı açıklandı.

GENÇ ÇİFTÇİLERE ÖDÜL

Fuarda İzmir Ticaret Borsası (İTB) tarafından tarım alanında çalışma yapmak isteyen gençlere destek vermek amacıyla bu yıl 8’incisi düzenlenen Tarım Gençlerle Yükseliyor Proje Fikri Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

Fuara katılım sağlayan İzmir Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Gençler bu işleri biraz daha ileri aşamaya götürmeye başladılar. Özellikle dijital tarımda ve inovatif üretimlerin tamamında gençlerle bir arada oluyoruz. ‘Türkiye Yüzyılı, tarımın yüzyılı’ dediğimiz bir dönemdeyiz. Bu dönemde özellikle gençlerin tarımın içinde olması, yenilikçi projeler geliştirmesi gurur kaynağı” dedi.

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli de gençleri tarımla buluşturabilmek, onların ilgisini tarım sektörüne çekebilmek için “Toprak ve Çocuk” ve “Tarım Gençlerle Yükseliyor Proje Fikir Yarışması” gibi projelere çok değer verdiklerini ifade ederek, “Gençlerin ilgisini yeniden tarıma yöneltmek adına onları teşvik ediyoruz. Bizler, tarımın bilinçli yapıldığında önemli bir kazanç sağlayabileceğini gençlerimize göstermek zorundayız. Onların tarım ve bağlantılı sektörleri hem önemli bir girişimcilik hem de çalışma alanı olarak görmesini sağlayacak yaklaşımlara ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Törende, “bitkisel ve hayvansal üretim”, “çevre dostu tarım”, “akıllı tarım” ve “kırsal kalkınma” kategorilerinde birincilik ve mansiyon kazananlara ödülleri takdim edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz